Frances navštívila nového prezidenta v Bílém domě v březnu 1885 a on vyjádřil přání se s ní oženit. Pro její matku Emmu Folsomovou byla tato zpráva šokem, protože se domnívala, že to bude ona, kdo se za svobodného prezidenta provdá, ale nestála své dceři v cestě.
Poté, co Frances v témže roce absolvovala Wells College, kde získala bakalářský titul, byla s matkou vyslána na cestu po Evropě, aby se seznámila se šlechtickými zvyky a protokolem.
Když se vrátila do Spojených států, veřejnost dychtila po informacích o budoucí mladinké první dámě. 2. června 1886 se Frances v Modrém pokoji Bílého domu provdala za Grovera Clevelanda. Zatímco Frances bylo pouhých 21 let, jejímu manželovi 47 a platil alimenty na nemanželské dítě.
Frances, nesmírně populární veřejná osoba, zjistila, že její podobizna je bez povolení používána k prodeji řady předmětů, mezi něž patřily šicí soupravy, krabičky na doutníky, kalendáře, parfémy a cukrovinky.
To přimělo jednoho kongresmana k předložení návrhu zákona, který měl takovou zjevnou komercializaci zastavit, ačkoli se o něm nikdy nehlasovalo. Clevelandovi se přílišná pozornost věnovaná jeho ženě nelíbila, ale uvědomoval si její význam pro své šance na znovuzvolení v roce 1888.
Frances se objevovala v předvolební literatuře a na reklamních předmětech, dokonce byla ústředním motivem jednoho plakátu mezi Clevelandem a jeho protikandidátem Allenem Thurmanem.
Vzhledem k tomu, že prezident neústupně tvrdil, že „žena by si neměla lámat hlavu politickými stranami a veřejnými otázkami“, Frances se jako první dáma nepokoušela ovlivňovat politiku.
Nebyla však zdaleka jen figurkou, protože podporovala Washingtonský dům pro barevné dívky a stala se členkou správní rady Wells College. Svého postavení využívala k pomoci ženám v oblastech, kde dominují muži. Mj. sponzorovala nadějnou houslistku, která získala prestižní německé stipendium. Navzdory svému mládí a nezkušenosti se Frances proslavila jako hostitelka v Bílém domě.
Cleveland byl prezidentem celkem dvě volební období, a to 1885 až 1889 a 1893 do 1897.
První dcera Ruth se narodila v prezidentském „mezidobí“ roku 1891, v druhém pak Ester a Marion, poté Richard a Francis.
Když skončilo druhé Clevelandovo prezidentství, bylo jí pouhých 32 let a byla mladší než kterákoli z jejích nástupkyň. Také po odchodu z funkce žila déle než kterákoli jiná první dáma – do své smrti v roce 1947 se dožila dalších 51 let.
Po odchodu z Bílého domu zůstala navenek bezpartijní, ale byla aktivní a zastávala vedoucí funkce v Národní bezpečnostní lize a v americkém cechu ručních prací.
Cleveland zemřel v roce 1908 a Frances se roku 1913 provdala za profesora dějin umění na Wells College Thomase J. Prestona Jr. Na oslavu jejich zasnoubení je do Bílého domu pozval jako čestné hosty prezident William Howard Taft. Byla první vdovou po prezidentovi, která se znovu provdala. Po svatbě strávili téměř rok životem v Londýně a poté spolu pravidelně cestovali po Evropě. Její druhý manžel pokračoval v učení na Princetonské univerzitě, kde Frances byla i nadále prominentní postavou společenského života v kampusu.
Zdroje informací: history.com a Wikipedia
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…
Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…
Ta tři jména asi téměř nikomu nic neřeknou stejně jako jejich portréty. Josef Zwierzina, Salomon…
Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…
„Když jsem začala psát příběh Alžběty (Elišky) Pomořanské, čtvrté manželky Karla IV., stála jsem…
Naposledy vystoupila před publikem v březnu 1915, tedy před 110 lety. Den poté, co v říjnu 1917…
Říkalo se mu kancléř–sjednotitel. Helmut Kohl byl celkem 16 let německým kancléřem. Po boku mu…
Příjmení Wilson je u nás známé v souvislosti s Elleniným manželem Woodrowem Wilsonem – americkým…