Většinu svého dětství prožil Ernest v rodinném domě v Oak Parku ve státě Illinois a v domě v michiganských lesích, kde mu otec předával svou lásku k lovu a přírodě. Navzdory klidnému zevnějšku dokázal být Ed násilnický a panovačný tyran.
Budoucí spisovatel měl také napjatý vztah s matkou, která ho v dětství převlékala za dívku. Hemingwayova třetí žena, novinářka Martha Gellhornová, později přičítala Hemingwayovy problémy se ženami právě jeho vztahu s Grace.
V prosinci 1928, když bylo Hemingwayovi 29 let, spáchal jeho otec sebevraždu. Po dlouhém období fyzických i finančních neúspěchů se zastřelil revolverem.
Hemingway byl otcovou smrtí hluboce otřesen, což z velké části přičítal své matce. Střídavě pociťoval hněv nad tím, co považoval za „zbabělý“ krok, a pocit rezignace, že by ho mohl potkat stejný osud jako otce.
Pro mnohé z jeho rodiny a přátel byla Hemingwayova riskantní životní rozhodnutí, včetně jeho posedlosti lovem a krvavou podívanou v podobě býčích zápasů, stejně jako jeho účast ve španělské občanské válce a druhé světové válce, odrazem možná morbidní fascinace temnotou a smrtí. Jak údajně v roce 1954 řekl herečce a blízké přítelkyni Avě Gardnerové:
„Trávím zatraceně hodně času zabíjením zvířat a ryb, abych nezabil sám sebe.“
V roce 1940 si Hemingway koupil dům na Kubě, a přestože i nadále cestoval po světě, stal se jeho hlavním bydlištěm na dalších dvacet let.
V roce 1952 vydal své poslední významné beletristické dílo Stařec a moře, za které roku 1953 získal Pulitzerovu cenu a v roce 1954 Nobelovu cenu za literaturu.
V témže roce Hemingway málem zahynul po dvou leteckých nehodách na cestách po Africe, při nichž utrpěl frakturu lebky, natržená játra a slezinu, dvě prasklé ploténky a další zranění.
Nehody vedly k prudkému zhoršení jeho fyzického i duševního zdraví a spisovatel upoutaný na lůžko nedbal příkazů lékařů, aby omezil pití alkoholu.
Když se v roce 1957 se svou čtvrtou ženou Mary Welshovou konečně vrátil na Kubu, začal pracovat na knize A Moveable Feast (Pohyblivý svátek), vzpomínkách na svá první léta v Paříži.
Na rozdíl od všech předchozích děl měl problém knihu dokončit (vyšla až posmrtně). Když se zhoršila politická situace na Kubě, Hemingway s Mary v červenci 1960 odjeli. Během několika následujících měsíců se Hemingway stále více izoloval a byl paranoidní, přesvědčený, že je sledován FBI.
Na podzim roku 1960 se manželé usadili v nově postaveném domě v Ketchumu ve státě Idaho. Hemingwayova nervová labilita se stupňovala.
V listopadu odcestoval na proslulou kliniku Mayo v Minnesotě. Lékaři mu předepsali tehdy nový lék Librium a také elektroléčbu. To mu ovšem nepomohlo.
Po návratu domů zjistil, že není schopen psát. V dubnu byl hospitalizován znovu. Koncem června ho lékaři opět propustili. Dva dny po příjezdu domů, 2. července 1961 ráno se v předsíni domu střelil do hlavy. Byly to necelé tři týdny před jeho 62. narozeninami.
V roce 2006 publikoval Dr. Christopher D. Martin, psychiatr a Hemingwayův fanoušek, průlomovou studii založenou na lékařských záznamech, korespondenci, životopisech a rozhovorech, jejímž cílem bylo objasnit Hemingwayovu duševní historii.
Nalezl podle něj významné důkazy o tom, že Hemingway vykazoval příznaky bipolární poruchy a také možné hraniční a narcistické rysy osobnosti, které byly umocněny celoživotním alkoholismem.
Hemingway v sobě pravděpodobně nesl genetickou predispozici k duševním chorobám, stejně jako hluboký, nevyřešený hněv na oba rodiče za svou výchovu.
Pouhých pět let po Hemingwayově smrti zemřela jeho sestra Ursula, která bojovala s rakovinou a depresemi, na následky úmyslného předávkování prášky.
Leicester, Hemingwayův jediný bratr a nejmladší ze šesti sourozenců, byl autorem několika knih, včetně bratrova životopisu. Zastřelil se v roce 1982 po letech zdravotních problémů způsobených cukrovkou.
Hemingwayovo nejmladší dítě, Gregory (známý také jako Gloria), trpěl alkoholismem a byla mu diagnostikována maniodeprese a jeho vztah s otcem byl dále napjatý kvůli Hemingwayově neochotě přijmout transgenderovou identitu svého dítěte.
Dvě z Hemingwayových vnuček se potýkaly s duševními poruchami. Joan, přezdívané „Muffet“, nejstarší dceři Hemingwayova prvního syna Jacka, byla diagnostikována maniodeprese.
Její sestra Margaux se snažila překonat poruchy učení včetně dyslexie a koncem 70. let se proslavila jako supermodelka a herečka. Fascinována mystikou svého slavného dědečka později prohlásila, že žije svým rychlým životem podle jeho vzoru.
Epilepsie, poruchy příjmu potravy, deprese a zneužívání návykových látek však zhatily její kdysi slibnou kariéru. V roce 1996 spáchala sebevraždu a její tělo bylo objeveno v den 35. výročí dědečkovy smrti.
Mariel Hemingwayová, mladší sestra Margaux a Muffet, se též stala herečkou a za svůj výkon ve filmu Manhattan získala nominaci na Oscara.
I ona se v několika obdobích svého života potýkala s depresemi a nedokázala se vyrovnat s vícegenerační duševní chorobou a zneužíváním návykových látek, které sužovaly její rodinu.
Narodila se několik měsíců po Hemingwayově smrti a vzpomíná na chaotickou výchovu, kdy jí a jejím sestrám nikdo o slavném dědečkovi moc neřekl. Jak řekla deníku Miami Herald:
„Vyrůstala jsem, když jsem sledovala rodinu, která byla naprosto úžasná a kreativní, ale také destruktivní a samoléčitelská. Všichni byli závislí. Nechtěla jsem skončit jako oni. Měla jsem poslání.“
Odhodlaná smazat stigma obklopující duševní nemoci a deprese i zlomit to, co nazvala „Hemingwayovým prokletím“, vydala několik knih a v roce 2013 vystoupila i v dokumentárním filmu.
Doufá, že osvětlením historie své rodiny pomůže ostatním vyhledat pomoc a přijetí, které si zaslouží.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
I britská královna byla někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s…
Muž, jehož nápady jsou jako z jiného světa, generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk (53) se…
Jsou zosobněním amerického snu. Potomci chudých irských přistěhovalců, kteří se dostali mezi…
Byl poslední listopadový den roku 1881. Na univerzitě ve švýcarském Bernu probíhaly promoce. Diplom…
Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…
Génius módního průmyslu Karl Lagerfeld celý život soupeřil s Yvesem Saint Laurentem a jejich…
Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…
Keltové věřili, že v noci 31. října se hranice mezi světem živých a světem lidí stírá, a proto…