
13 podob Ernesta Hemingwaye (†61)
- Paličák Ernest Hemingway se narodil 21. července 1899 v rodině lékaře v tzv. lepší čtvrti na předměstí Chicaga. Tvrdohlavý chlapec dělal jen to, co chtěl. Nestal se hudebníkem, jak chtěla jeho muzikálně nadaná matka, ani nesplnil otcovo přání jít na univerzitu. Místo toho začal pracovat jako novinář v místních novinách. Hned první den byl vyslán k požáru. Reportáž byla skvělá. Až na to, že mladému novináři při ní ohořel oblek…
- Dobrovolník Po vypuknutí první světové války Hemingway chtěl na frontu, ale kvůli špatnému zraku nemohl nastoupit do armády. Tak se mladý muž zapsal jako dobrovolný řidič Červeného kříže a dostal se na frontu do Itálie. Spolu s dalšími dobrovolníky byli hned první den svého pobytu vysláni, aby vyčistili území vyhořelé muniční továrny v Miláně.
- „Pařížan“ Oblíbeným městem Hemingwaye byla vždy Paříž. Dokonce tam v roce 1921 nějakou dobu žil s první manželkou Hadley. Hemingway se tam setkával s mnoha zajímavými lidmi, spisovateli Scottem Fitzgeraldem, Jamesem Joycem, Gertrudou Stein. Šťastný čas strávený v Paříži později ztvárnil v knize pamětí Pohyblivý svátek.
- Playboy Ernest Hemingway miloval ženy a ony milovaly jeho. Nechtěl však žádné postranní románky a bokovky. S každou osudovou ženou tak skončil v manželství, a to celkem čtyřikrát. První byla Hadley Richardson (1921–1927), následovaly Pauline Pfeiffer (1927–1940) a Martha Gellhorn (1940–1945). Poslední Mary (1946–1961) ho přežila. Od prvních dvou manželek měl tři syny, Jacka, Patricka a Gregoryho.
- Gurmán Slavný spisovatel byl velký gurmán a labužník a rád i vařil. V jednom novinovém sloupku popsal recept na jablečný koláč. V Hemingwayově muzeu na Floridě můžete vidět i jeho další recepty. Když však psal, jedl pouze sendviče s arašídovým máslem a cibulí.
- Výtržník Občas spisovatel prováděl prapodivné kousky. Jednou dokonce ukradl pisoár ze svého oblíbeného baru. Na překvapenou reakci majitele řekl, že už tam utratil dost peněz, tak má právo ho vlastnit. Pisoár si pak nechal doma instalovat.
- Zpravodaj Hemingway se aktivně podílel na občanské válce (1936–1939) ve Španělsku, stál na straně republikánů, kteří bojovali proti generálu Frankovi. Odcestoval do Madridu jako novinář s filmovým štábem pro natáčení dokumentárního filmu Španělská země. Ani v nejtěžších dnech války Hemingway neopustil město obležené nacisty. Právě zkušenosti z této doby a její atmosféru promítl do svého ani neslavnějšího románu Komu zvoní hrana (1940).
- Rybář Roku 1941 si Hemingway koupil loď, na které se vypravil na Kubu. Začal se zajímat se o mořský rybolov, a aby ochránil úlovky před žraloky, nainstaloval si na loď kulomet. Hemingway dokonce vytvořil světový rekord v rybaření, když během jednoho dne chytil sedm marlínů!
- Lovec Hemingway miloval lov a absolvoval dlouhé safari ve východní Africe. Vzpomínky a dojmy ze safari se staly základem knihy Zelené pahorky africké. Mezi velké trofeje spisovatele patří tři lvi, dvacet sedm antilop a a jeden buvol.
- Agent V 90. letech, kdy se částečně otevřely archívy KGB z dob Stalinovy éry, se zjistilo, že Hemingway byl agentem KGB. Během 40. let se Hemingway potkal v Havaně a Londýně se sovětskými agenty a „vyjádřil aktivní přání pomoci“. Spolupráci podepsal v roce 1941 a měl krycí jméno „Argo“. Nakonec se však ukázalo, že jeho přínos pro KGB je malý, protože spisovatel nemohl poskytnout žádné politicky důležité informace. Nikdy se „neúčastnil praktické činnosti.“ Od 50. let už sovětská rozvědka agenta Arga nekontaktovala.
- Pacient Během svého života Hemingway onemocněl antraxem, malárií, rakovinou kůže a zápalem plic, trpěl vysokým tlakem a cukrovkou. Přežil dvě letecké havárie, natrženou ledvinu, hepatitidu, zlomeninu lebky a zlomeninu páteře Nakonec zemřel vlastní rukou.
- Paranoik V posledních letech svého života byl Hemingway posedlý myšlenkou, že ho sleduje FBI. Rostoucí paranoia ho dovedla na psychiatrickou kliniku Mayo v Rochesteru, kde byl „léčen“ elektrickým proudem. Padesát let po spisovatelově smrti se ukázalo, že Hemingway byl skutečně sledován.
- Sebevrah V průběhu svého života měl Hemingway pocit, že ho obklopuje neštěstí. Jeho otec, sestra a mladší bratr spáchali sebevraždu. O sebevraždu se pokusil i jeho přítel, spisovatel Scott Fitzgerald. Nositel Nobelovy ceny za literaturu, Ernest Hemingway, se zastřelil 2. července 1961. Dopis na rozloučenou se nenašel. Modelu brokovnice značky Vincenzo Bernardelli, s níž spáchal sebevraždu, se dnes říká „Hemingway“.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Ranija: Taková moderní královna
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 11. 2023 0:05Více než 7 milionů jejích fanoušků na Instagramu obdivovalo na přelomu roku fotografii jordánské…

Gabriel Garcia Márquez (†87): Mezi realitou a fantazií
Autor: Hana Lorencová, Datum: 15. 11. 2023 0:05První vydání jeho nejslavnějšího románu Sto roků samoty bylo rozebráno za týden. Díky honoráři za…

John Boyd Dunlop (†81): Veterinář, který vynalezl pneumatiku
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 13. 11. 2023 0:05Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…

Charles Richard Drew (†45): „Otec“ krevní banky
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 11. 2023 0:05Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…

Lásky Renée Zellwegerové (54) alias Bridget Jonesové
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 10. 2023 0:05Ačkoli ve filmu i v televizi si ztvárnila řadu rolí, nejvíc se do srdcí diváků zapsala jako Bridget…

Poslední léta života princezny Diany
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 7. 8. 2023 0:05Díky sňatku s Charlesem v roce 1981 byla princezna Diana vnímána jako skutečná pohádková hrdinka.…

Estée Lauder (†95): Žena, která posouvala hranice krásy
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 7. 2023 0:05Zakladatelka společnosti, která nese její jméno, byla vizionářkou a vzorem. Estée Lauder ve všech…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2023 0:05S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…
Komentáře