Rodina Briana pověřila vedením pobočky rodinného podniku North End Music Stores (NEMS), kde se mu jako rozenému obchodníkovi dařilo. Po prosbách rodičů sice Brian nastoupil na Královskou akademii dramatických umění, aby studoval herectví, ale brzy si uvědomil, že se pro showbyznys nehodí, a vrátil se do obchodu.
Když jeho otec otevřel nový obchod na liverpoolské ulici Great Charlotte St., Brian dostal na starost přízemí, kde rozšířil prodej desek a výrazně se zapojil do místní hudební scény. Tehdy se setkal s hudbou Beatles. Jakýsi zákazník přišel do obchodu a chtěl singl My Bonnie od pro Epsteina neznáme skupiny. Brian desku objednal a 9. listopadu 1961 se vypravil na jejich koncert do Cavern Clubu.
Měl ten správný obchodní „čich“ a bylo mu jasné, že mladíci mají potenciál. Po koncertě je oslovil a nabídl, že jim bude dělat manažera.
„Okamžitě mě zaujala jejich hudba, jejich rytmus a jejich smysl humoru na jevišti – a dokonce i poté, když jsem je potkal, byl jsem znovu zasažen jejich osobním kouzlem. A tam to vlastně všechno začalo,“ uvedl později.
Epstein úspěšně pomohl představit Beatles světu. Pro novou skupinu zajistil smlouvu s vydavatelstvím Parlophone Records, postaral se o marketing a měl vliv i na oblékání liverpoolské čtyřky.
Po mnoha výměnách názorů respektovali jeho návrhy na dress code a chování na pódiu. Džíny a kožené bundy tak vyměnili za oblek.
Když svět zachvátila beatlemania, byl Epy – jak mu Beatles říkali – připraven. Na prodej byly svetry či odznaky s fotkou Beatles.
Brian byl sice tvrdý obchodník, ale zároveň laskavý a starostlivý k rodině i členům Beatles. Když se Lennon v srpnu 1962 ženil s Cynthií Powellovou, zaplatil jim svatební oběd. Cynthii pak finacoval soukromý pokoj v porodnici.
Sám Brian ale v osobním životě štěstí neměl. Ačkoli mezi přáteli bylo veřejným tajemstvím, že je homosexuál, tehdy byla homosexualita trestná. Proto Brian jezdil na dovolenou do Amsterdamu či Barcelony, kde byl postoj ke gayům tolerantnější.
Na začátku své manažerské kariéry začal Epstein užívat různé stimulanty, aby zvládl vysilující práci a stres s tím spojený. Bojoval za legalizaci konopí, přiznal se k užívání LSD. Postupně se bohužel stal závislým na barbiturátech, k tomu se přidala marihuana, s kterou ho seznámil Bob Dylan. Na klinice v Putney se pak snažil svou závislost léčit, ale bez většího úspěchu.
24. srpna 1967 opustil Brian odvykací kliniku a odjel na své venkovské sídlo ve Warbletonu. Následujího dne zatelefonoval jednomu ze svých přátel s tím, že se vrátí do Londýna vlakem a že předtím zavolá, kdy přijede.
Už se nikdy neozval. 27. srpna ho objevil jeho komorník. Ležel mrtvý na své posteli s otevřenou knihou, na nočním stolku byla krabice sušenek. Vyšetřování bylo uzavřeno s tím, že šlo o nešťastnou náhodu způsobenou předávkováním léky na spaní v kombinaci s alkoholem .
Židovského smutečního obřadu se členové Beatles nezúčastnili, ale o několik týdnů později se všichni objevili na vzpomínkové akci v londýnské synagoze.
Brian Epstein byl 10. dubna 2014 posmrtně uveden do rockandrollové síně slávy v Barclays Center v newyorském Brooklynu.
Letos vydala liverpoolská městská rada povolení ke vztyčení Epsteinovy sochy poblíž bývalého obchodu s deskami jeho rodiny ve Whitechapelu.
Zdroje informací: biography.com a Wikipedia.org
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
S neuvěřitelnou přesností popsal mnoho vědeckých objevů a vynálezů, které se uskutečnily až po jeho…
Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…
Ještě před tím, než titulní stránky britských bulvárů ovládla princezna Diana, přidělávala královně…
Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…
Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…
Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…
Jen málo seriálových postav udělalo na diváky takový dojem jako Chandler Bing z kultovního seriálu…
„Když jsem začala psát příběh Alžběty (Elišky) Pomořanské, čtvrté manželky Karla IV., stála jsem…