Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
John Lennon (†40) a Yoko Ono (88): Příběh šílené lásky
Wikimedia Commons
Inspirace / Slavné páry

John Lennon (†40) a Yoko Ono (88): Příběh šílené lásky

datum: 15. 4. 2021 0:05 autor: Anna Vágnerová
Jejich život byl plný hádek, usmiřování, skandálů, sebevražedných pokusů, léčení na psychiatrii, účasti na mírových demonstracích. Ale taková byla jejich láska – opravdová, i když nezapadala do běžné normy.

Když se potkali, jemu bylo 26 let, jí 33. Nemohli to být dva rozdílnější lidé. Kluk z chudé liverpoolské čtvrti, který díky obrovskému talentu a „beatlemanii“ zbohatl. Dívka z japonské šlechtické rodiny se skvělým vzděláním a sofistikovaným životním stylem. Oba byli rebelové a experimentátoři. Možná i proto se nemohli vyhnout setkání.

O Johnovi

Jeden z členů neslavnější hudební čtveřice Beatles, John Lennon, se narodil 9. října 1940 v Liverpoolu. Poté, co se jeho rodiče rozvedli, zůstal chlapec v péči bezdětné tety Mimi a jejího manžela George Smithových. Na střední škole byl John podle učitelů líný a drzý. Projevovalo se u něj trochu svérázným způsobem jeho všestranné umělecké nadání, když v průběhu vyučovacích hodin kreslil pornografické obrázky. O přestávkách kouřil a flirtoval s dívkami. Spolužáci z tzv. lepších rodin se mu vyhýbali. Teta Mimi nebyla zrovna nadšená z toho, že škola nezdárnému synovci nevoní a raději hraje na kytaru.

„Kytara je úžasná, ale s ní si na chleba nevyděláš!“ opakovala mu.

Když se pak Beatles stali populárními a Lennon si koupil luxusní sídlo, větu tety Mimi nechal napsat na mramorovou desku, která zdobila halu.

Přes studijní neúspěchy byl nakonec přijat na uměleckou vysokou školu Liverpool College of Art. V posledním ročníku byl však vyhozen.

Na vysoké škole poznal John budoucí manželku Cynthii, se kterou se oženil v době největší slávy Beatles. Na doporučení manažera Beatles Briana Epsteina svatbu i narození syna Juliana (1963) tajil před veřejností (hlavně před fanynkami).

O Yoko

Narodila se 18. února 1933 v Tokiu do bohaté a vznešené japonské rodiny. Od dětství byla příliš samostatná, rozmarná a tvrdohlavá. Rozhodně nezapadala do obrazu poslušných a submisivních japonských žen. Proti vůli rodičů se roku 1956 provdala za talentovaného, ale chudého japonského hudebního skladatele Toshia Ichiyanagiho, se kterým žila v New Yorku, kde se pohybovali v umělecké komunitě. Newyorskou soukromou vysokou školu svobodných umění Sarah Lawrence College nedokončila. Její snaha uchytit se na poli hudby skončila výsměchem kritiky. Yoko se dostala do depresí a několikrát se pokusila spáchat sebevraždu.

Pak ji rodina donutila vrátit se domů, kde putovala do psychiatrické léčebny. V Japonsku v té době pobýval na pracovní cestě americký producent Anthony Cox. Když potkal svobodomyslnou Yoko, byla to vzájemná láska na první pohled. V listopadu 1962 se vzali, ale manželství bylo po třech měsících anulováno, když se zjistilo, že Yoko Ono nemá dokončený rozvod s prvním manželem. Svatba na druhý pokus pak proběhla v srpnu 1963, pouhé dva měsíce před narozením jejich dcery Kyoko. Pravda je, že o dceru se spíš staral Cox. Yoko se naplno věnovala výtvarné práci. K rozvodu došlo poté, co Yoko potkala Johna Lennona. Kyoko zůstala s otcem a kontakt s matkou obnovila až v roce 1994.

Osudové setkání

Londýnská galerie Indica byla v šedesátých letech místem, kde se scházeli významní umělci své doby. Tam se v listopadu 1966 John Lennon setkal s Yoko Ono, která tam vystavovala své umělecké artefakty. Ta se okamžitě do Lennona zamilovala. Doslova ho bombardovala dopisy, pohlednicemi a telefony. Jednou se Cynthia vrátila domů a zjistila, že její manžel sedí v kuchyni s neznámou Japonkou. „Seznamte se. To je Yoko,“ řekl udivené manželce, která šestým smyslem vytušila, že extravagantní Japonka nebude jen jednou z náhodných známostí slavného hudebníka. Pochopila, že ho zaujala natolik, že to je konec jejich vztahu.

Yoko dosáhla svého: John opustil Cynthii a začali spolu žít. Vzali se 20. března 1969 na Gibraltaru. Rok po jejich svatbě se rozpadli Beatles. Dodnes neutichly hlasy, že Yoko měla na jejich rozpadu velký podíl.

Nečekaný konec

Přestěhovali se do New Yorku a Lennon úspěšně vykročil na samostatnou hudební dráhu. Jejich soužití bylo jak na houpačce, v polovině 70. let se na více než rok odloučili, když John „zavzpomínal na staré dobré časy“ a podváděl manželku se svou asistentkou May Pang. Pak se zase vrátil k Yoko a prosil o odpuštění. Ta ho po nějaké době opravdu vzala na milost a zpečetěním jejich nové lásky se stal syn Sean narozený 9. října 1975.

Sean byl vymodlené dítě, protože za dobu soužití s Johnem Yoko třikrát potratila. Tentokrát však vzhledem k věku (bylo jí už 42 let) a rozjeté kariéře uvažovala o přerušení těhotenství. John slíbil, že bude otcem na plný úvazek, aby se Yoko mohla věnovala práci.

„Mateřskou“ dovolenou si John náramně užíval. Každý den například svého syna fotografoval. Rodinné štěstí trvalo jen pět let. Ukončil ho 8. prosince 1980 výstřel duševně nemocného fanouška Beatles Marka Davida Chapmana. Lennon a Yoko se ve 22.50 vraceli z nahrávacího studia domů na Manhattan. Yoko vešla do recepce a John nevěnoval pozornost muži, který na něj zavolal jménem. Jedna z pěti vystřelených kulek mu přeťala aortu.

„Museli lidé opravdu přijít o Johna, aby přijali mě?“ (Yoko Ono)

Dodnes ji obviňují z přílišné činorodosti, ambicióznosti a arogance. Ale právě to na ní přitahovalo Johna Lennona…


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Charles (72) a Camilla (74): Láska, která musela počkat

Charles (72) a Camilla (74): Láska, která musela počkat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 9. 2021 0:05

V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve…

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 9. 9. 2021 0:05

Devět let trval vztah plný lásky mezi norským korunním princem Haraldem, dnešním norským králem,…

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 9. 2021 0:05

Žili spolu celé půl století a všechny překvapovali pevností a stabilitou jejich manželského svazku,…

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 8. 2021 0:05

Ingrid se pro lásku k italskému režisérovi Robertu Rossellinimu vzdala všeho – i dcery Pii z…

Keely a Pierce Brosnanovi: Manželství bez skandálů

Keely a Pierce Brosnanovi: Manželství bez skandálů

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 7. 2021 0:05

„Nikdy už se neožením,“ řekl Pierce Brosnan novinářce Keely Shay Smith, která s ním v roce 1994…

Eleanor a Franklin Rooseveltovi: Manželé jen „naoko“

Eleanor a Franklin Rooseveltovi: Manželé jen „naoko“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 21. 7. 2021 0:05

Zatímco 32. prezident Spojených států Franklin Roosevelt udržoval poměr s atraktivní sekretářkou…

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 29. 6. 2021 0:05

Za každým úspěšným mužem vždy hledej ženu! Vztah legendárního malíře Salvadora Dalího a jeho…

Elizabeth Taylor (†79) a Larry Fortensky: Domácí násilí s osmým manželem

Elizabeth Taylor (†79) a Larry Fortensky: Domácí násilí s osmým manželem

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 17. 6. 2021 0:05

Ani po sedmi rozvodech nepřestala Elizabeth věřit na pravou lásku. Když poznala Larryho, myslela si…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-