Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Ringo Starr (80): Málem se upil k smrti
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Ringo Starr (80): Málem se upil k smrti

datum: 20. 8. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Že byl Ringo Starr členem kapely, o které John Lennon prohlásil, že je populárnější než Ježíš, ví zřejmě každý fanoušek skupiny The Beatles. Jaký byl ale skutečný život slavného a nespoutaného bubeníka? Jaké byly jeho vzlety a pády a kdy si sáhl na opravdové dno svých sil?

Matku si omotal kolem prstu

Richard Starkey se narodil 7. července 1940 ve čtvrti Dingle v okrese Liverpool. Byl jediným potomkem Richarda Starkeye a Elsie Gleave, rodičů, kteří se živili jako cukráři.

Brzy po jeho narození ale ztratil otec Richard zájem o rodinu a víc než jí se věnoval vysedávání v hospodách. Od tří let chlapce vychovávala jen matka. Ta svého syna střežila jako oko v hlavě (z její strany šlo až o nezdravou fixaci) a zcela se pro něj obětovala. Aby sebe a jeho uživila a dokázala mu splnit všechna jeho přání, měla několik zaměstnání najednou.

Král večírků

Díky velmi dobrému hudebnímu sluchu a vrozenému tanečnímu talentu – zdědil jej po svých rodičích, kteří spolu ve volném čase před jeho narozením chodili rádi tancovat – si už od prvních chvil ve skupině The Beatles vybudoval reputaci krále večírků. Výjimkou nebyly akce, které se protáhly do pozdních ranních hodin.

„V nočních klubech jsem žil tři roky. Bývaly to nonstop party,“ okomentoval po mnoha letech hudebník svůj životní styl plný euforie, lásky, ale také drog. Ringo byl vůbec první ze čtveřice Brouků, který vyzkoušel konopí. Nabídl mu ho sám Bob Dylan během svého turné v roce 1964. Zatímco Lennon, Harrison a McCartney s vykouřením jointa marihuany váhali, Ringo si bez zaváhání zapálil.

Legendární Beatles v roce 1967. Zleva Ringo Starr, George Harrison, John Lennon a Paul McCartney.

Jak ho oslovovat?

Přestože se narodil jako Richard, (máma mu říkala Ritchie), dnes už mu nikdo neřekne jinak než Ringo. Toto jméno vzniklo v 60. letech a je odvozeno od jeho obliby nošení prstenů (ring je v překladu z angličtiny prsten). Dále je to přezdívka Lazar, kterou si odnesl z dětství, které kvůli svým nemocem strávil poměrně často v nejrůznějších sanatoriích. Léčil se i s tuberkolózou.

Přijmení Starr je zase zkrácenou verzí jeho skutečného příjmení Starkey, se kterým se v této podobě nedokázal ztotožnit.

Rodina plná problémů

Ringovou první ženou se v roce 1965 stala liverpoolská kadeřnice Maureen Cox. Na svatbě jim svědčili manažer Beatles Brian Epstein, Starrův nevlastní otec Harry Graves a George Harrison. Pár přivedl na svět syny Zaka (54) a Jasona (53) a dceru Lee (49), kteří byli vychováváni v domě, který si Starr koupil od Johnna Lennona.

Rodinné „štěstí“ skončilo roku 1975 rozvodem, o který požádala Maureen kvůli manželovým opakovaným nevěrám. Podle svého pozdějšího přiznání byl Ringo po dobu tohoto manželství opilec, násilník a věčně nepřítomný otec. Asi právě proto neměl se svými dětmi, především syny, ideální vztahy.

Když se Zak stal v polovině 80. let závislým na alkoholu a drogách, snažil se mu Starr opakovaně nabídnout pomocnou ruku. Syn ale jeho pomoc odmítl. Ringo s ním přerušil kontakt, dokonce nepřišel ani na jeho svatbu.

Druhorozený Jason, který je dnes také uznávaným bubeníkem, prohlásil: „Být synem Ringo Starra je největší životní brzdou. To je moje věčná bolest.“

Dcera porazila rakovinu

Rok od smrti jeho exmanželky Maureen, která podlehla leukémii, se zhroutil jejich dceři Lee život jako domeček z karet. V roce 1995 jí lékaři diagnostikovali rakovinu mozku. Jakmile se o jejím onemocnění dozvěděl Ringo, odletěl za ní, aby jí byl při radioterapii oporou. Do roku 2001, kdy se nádor objevil znovu, vypadalo vše idylicky.

„Nezáleží na tom, jestli jste slavní a bohatí. To vám nepomůže. Pokud má vaše dcera nějakou podobnou nemoc, víte, že se proti tomu nelze bránit. Takové věci se v rodinách stávají. Nezáleží na tom, jestli jste král, člen Beatles nebo popelář. Musíte se s tím poprat,“ popsal Ringo Starr okamžiky nejistoty. Naštěstí byla léčba Lee úspěšná, před 11 lety dokonce přivedla na svět trojčata. Celkem má Ringo osm vnoučat.

V permanentní opilosti

S druhou ženou, herečkou Barbarou Bach, která se proslavila jako jedna z bondgirl, vedli od začárku jejich manželství v roce 1981 hodně bouřlivý život. Neúspěch na hudebním poli zapíjel Ringo do němoty, mnohdy se stávalo, že mu někdo ukázal fotografii z koncertu, a on nevěděl, že na něm hrál. Do letargie s ním upadla i Barbara. Pár údajně za den vypil 16 lahví vína, brali prášky a užívali kokain.

Ringo se kdysi přiznal, že od té doby, co se vzali, prakticky všechno, co dělali, bylo sezení v pokoji a braní drog. Byli přesvědčeni, že pokud nedostanou pomoc, zemřou. Dno přišlo v roce 1998, kdy Starr zdemoloval svůj dům tak, že si jeho zaměstnanci mysleli, že se do něj někdo vloupal.

V opilosti zmlátil svou ženu

„Barbaru jsem v opilosti uhodil tak silně, že si mysleli, že je mrtvá,“ dodal Ringo, který později zpytoval svědomí a dal se na cestu k lepšímu já. Za změnou životního stylu stála především Barbara.

Manželé se stali vegany. Místo živočisných výrobků se jejich strava sestává z nejrůznějších vitaminových koktejlů; Ringův oblíbený je z kokosového mléka, bulharské růžové vody s celerovou nebo zázvorovou šťávou. Zřejmě má tato dieta něco do sebe, podle nejnovějších fotografií vypadá Starr velice zdravě a spokojeně.

A jaké jsou další zajímavosti ze života Ringo Starra?

⇒ Měří pouhých 168 cm.

⇒ Narodil se jako levák. Babička ho však přeučila na praváka.

⇒ Jeho životní motto zní „mír a láska“.

⇒ V roce 2009 odhadl Sunday Times List Ringovo čisté jmění na 196 milionů dolarů, tj. více než čtyři a čtvrt miliardy korun.

⇒ V roce 2018 byl princem Williamem pasován do rytířského stavu.

⇒ Jeho tvorba se stala velkou inspirací pro hudebníka Phila Collinse.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 9. 2021 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 9. 2021 0:05

Zatímco v seriálu Sex ve městě je jako pan Božský ztělesněním ideální partie, v reálném životě má…

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 13. 9. 2021 0:05

Ačkoliv jí svět filmu ležel u nohou, krása a sláva jí nikdy nestouply do hlavy. Ba naopak, Claudia…

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 9. 9. 2021 0:05

Devět let trval vztah plný lásky mezi norským korunním princem Haraldem, dnešním norským králem,…

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Karel Hašler (†62): Zpívající rukavičkář, po kterém jsou pojmenované bonbóny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 7. 9. 2021 0:05

Na přání otce se vyučil rukavičkářem. Krátce poté, co Karel Hašler získal výuční list, utekl z…

Julianne Moore (60): Do očí bijící křehkost

Julianne Moore (60): Do očí bijící křehkost

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 6. 9. 2021 0:05

Rusovlasá herečka je nejvíce obsazovaná do rolí problémových žen. Jsou to ženy, které ztratily samy…

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (91): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 9. 2021 0:05

Žili spolu celé půl století a všechny překvapovali pevností a stabilitou jejich manželského svazku,…

Růžena Šlemrová (†75): Talentovaná noblesní dáma s psíčkem

Růžena Šlemrová (†75): Talentovaná noblesní dáma s psíčkem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 1. 9. 2021 0:05

Děti neměla, možná proto ji všude doprovázel pražský krysařík. Herečka Růžena Šlemrová měla dokonce…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-