Ve 12 letech vyvinul a prodal videohru Všechno začalo v okamžiku, kdy jako desetiletý chlapec poprvé uviděl v obchodě počítač. Naučil se programovat a vytvořil kód pro „střílecí“ vesmírnou hru Blastar, kterou prodal počítačovému časopisu za 500 dolarů. Chlapec s velkými ambicemi samozřejmě nezůstal jen u toho a se svým mladším bratrem Kimbalem vymyslel plány na otevření herny poblíž jejich školy. Z těchto plánů však sešlo, když jim rodiče odmítli dát zákonný souhlas k povolení, a bratři místo toho začali prodávat spolužákům čokoládu.
Na Stanfordově univerzitě strávil pouhé dva dny Musk se v roce 1995 zapsal na Stanfordovu univerzitu ke studiu aplikované fyziky, ale v té době už byl pohlcen možnostmi internetu. V žádosti o odklad studia uvedl, že se za půl roku vrátí, pokud mu jeho podnikatelské záměry nevyjdou. Mladý počítačový mág se už do školy nevrátil. Musk založil společnost Zip2, kterou o čtyři roky později, prodal společnosti Compaq za 22 milionů dolarů. A pak už rozhodně necítil potřebu pokračovat ve formálním vzdělávání.
Podílel se na rozvoji a popularizaci solární energie V roce 2004 jel Musk se svým bratrancem Lyndonem Riveem na Burning Man, každoroční pozdně letní festival pořádaný v nevadské poušti Black Rock. Rive, sám úspěšný podnikatel v oblasti softwaru, se mu svěřil s nápadem pustit se do smysluplnějšího podnikání. Musk mu navrhl, aby zvážil možnosti solární energie, a v průběhu jízdy myšlenka nabyla konkrétnější podoby. Rive a jeho bratr Peter vytvořili společnost SolarCity, která se stala největším poskytovatelem solárních služeb v USA.
Stal se předlohou pro postavu Tonyho Starka ve filmu Iron Man 2 Když scenárista a režisér Iron Mana Jon Favreau hledal způsoby, jak polidštit postavu Tonyho Starka, charismatického a superchytrého hlavního hrdiny komiksové a filmové série, herec Robert Downey Jr. mu navrhl, aby se spojil s Muskem. Favreau nakonec natáčel části filmu Iron Man 2 v továrně SpaceX a Musk později našel způsob, jak napodobit metody fiktivního hrdiny Tonyho při navrhování součástí raket.
Vlastní auto Jamese Bonda Musk vlastní Lotus Esprit z filmu o Jamesi Bondovi Špion, který mě miloval z roku 1977, který se promění v ponorku poté, co Bond a jeho krásná společnice sjedou z mola, aby unikli nepříteli. Tento kaskadérský vůz, známý jako „Wet Nellie“, ležel dlouhá léta ve skladu, než byl v roce 2013 prodán anonymnímu kupci na londýnské aukci. Poté, co se ukázalo, že kupcem byl Musk, vydal prohlášení, v němž vyjádřil zklamání nad tím, že se auto ve skutečnosti neproměnilo ve skutečnou ponorku, a dodal: „To, co se chystám udělat, je vylepšit ho elektrickým pohonem Tesla a pokusit se ho proměnit ve skutečnou ponorku.“