Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Maye Musková (74) : Jaká matka, takový syn?
Wikimedia Commons, Elekes Andor
Inspirace / Osudy

Maye Musková (74) : Jaká matka, takový syn?

datum: 2. 6. 2022 0:05 autor: Anna Vágnerová
Maye je známá tím, že vychovala podnikatele SpaceX, ale sama je hvězdou. Kromě toho, že vychovávala Elona a jeho další úspěšné sourozence Kimbala a Toscu, prožila život, který se sice od Elonova liší, ale svými úspěchy a fascinací mu konkuruje.

Technologický gigant a podnikatel Elon Musk je známý aktivitou ve společnostech PayPal, Tesla Motors a SpaceX. Než však začal vyrábět elektromobily a vypouštět rakety do vesmíru, vyrůstal v Jihoafrické republice se svou matkou Maye Muskovou. 


Elon Musk: Geniální vizionář, či paranoidní sociopat?

Dobrodružství v krvi

Maye se narodila 19. dubna 1948 v Jihoafrické republice jako dvojče a jedna z pěti dětí. Její rodiče, Winnifred Josephine „Wyn“ a Dr. Joshua Norman Haldeman, chiropraktik a amatérský archeolog, milovali dobrodružství a v roce 1952 letěli s rodinou kolem světa ve vrtulovém letadle.

Více než deset let trávila rodina čas touláním se pouští Kalahari při hledání svého legendárního Lost City of the Kalahari. Jejich rodiče pak pořádali prezentace o svých cestách. 

Maye má dvojče jménem Kaye, s kterou si je stále blízká. Jejich děti spolu trávily čas v dospívání; stejně jako Maye i Kaye vychovala úspěšné podnikatele.

Hvězda modelingu...

Dívka začala s modelingem v patnácti letech. Ačkoli jí bylo řečeno, že s touto kariérou skončí v 18 letech, nakonec pracovala desítky let jako modelka pro tisk a na přehlídkových molech.

„Moji přátelé mi říkají, že jsem byla slavnější dřív než Elon,“ řekla pro Vanity Fair.

Po šedesátce se Maye stala úspěšnější, což přičítá svému rozhodnutí přestat si barvit vlasy. S bílými vlasy získala zakázky, mezi něž patří reklama pro Virgin America nebo obálka časopisu New York v roce 2011.

...i po šedesátce

V roce 2015 se Maye stále musela ucházet o práci, ale objevila se na své první přehlídce na newyorském týdnu módy. V roce 2016 podepsala smlouvu se špičkovou modelingovou agenturou IMG.


Elizabeth Arden (†84): Průkopnice ženské krásy a rudé rtěnky

V roce 2017, kdy jí bylo 69 let, se stala ambasadorkou značky CoverGirl. Stala se tak nejstarší ambasadorkou značky v historii této kosmetické společnosti.

„Myslím, že to dává ženám naději, že s přibývajícím věkem mohou dál pracovat a být relevantní a sebevědomé a spokojené samy se sebou,“ řekla Mayeová časopisu Forbes o svém úspěchu.

Její pokračující úspěch je také pozitivním příkladem pro její obor. „Mladé dívky mě zastavují na ulici a říkají, že moje kariéra jim dává naději, že když to dělám já v sedmdesáti letech, mohou to dělat i ony v pětadvaceti,“ řekla pro Marketwatch.

Dvě vysoké školy

Masková má dva magisterské tituly, jeden v oboru dietologie a druhý v oboru nutriční vědy.

V Jihoafrické republice si vybudovala úspěšnou dietetickou praxi a po přestěhování do Kanady ve svých čtyřiceti letech obnovila svou kariéru. Práce dietoložky poskytla Mayeové stabilní kariéru v době, kdy modelingové práce bylo pomálu.

Maye jako třicetilá přibrala na váze a v 90. letech se jí podařilo shodit asi 50 kilogramů tím, že se přeorientovala na zdravější potraviny, jakými jsou luštěniny, zelenina a jogurty. Sama však otevřeně říká, jak těžké je udržet si váhu, zejména proto, že má chuť na sladké a lákají ji různé dobroty, například čokoláda.

Miluje sociální sítě

Maye vyvrací stereotyp, že starší lidé nerozumějí sociálním médiím. Její instagramový kanál vzbudil zájem agentury IMG Models a podpis smlouvy s touto agenturou jí pomohl posunout její modelingovou kariéru na další úroveň.

Maye si připsala kontakty navázané na Facebook, které ji dovedly k její první přehlídce módního oblečení, k níž došlo v době, když jí bylo 67 let. Kromě toho využila Twitter k budování své kariéry dietoložky a lektorky.

Během prvních dnů pandemie COVID-19 Maye zdokumentovala některé své pohyby na molu na Instagramu, aby získala finanční prostředky pro módní průmysl, který se potýkal s finančními problémy.

Domácí násilí

V roce 1970 se Maye provdala za Errola Muska. Byl to začátek manželství, v němž docházelo k fyzickému a psychickému týrání, protože Errol ji údajně bil a nutil ji přerušit kontakt s rodinou.

Rozchod byl však obtížný, protože Maye se cítila trapně. Navíc v té době rozvodové zákony v Jihoafrické republice nepovažovaly týrání za dostatečný důvod k ukončení manželství.

Po změně rozvodových zákonů v roce 1979 se Maye konečně cítila schopná odejít. Po letech se o podrobnostech svého manželství podělila ve své knize z roku 2019 A Woman Makes a Plan. Maye také vyslovila povzbuzení pro ženy žijící v domácíím násilí, když pro Page Six řekla:

„Když uděláte velkou změnu, bude to děsivé, ale nemůžete jen tak zůstat ve špatné situaci.“

Jako svobodná matka tvrdě pracovala

Rozvedená Maye se snažil vyjít s penězi. V rozhovoru pro Huffington Post se svěřila:

„Po rozvodu jsem se musela starat o domácnost a živit tři děti bez výživného. Chudoba vás nutí pracovat opravdu tvrdě. Vzpomínám si, jak jsem plakala, když se jednomu z mých dětí rozlilo mléko. Říká se 'neplač nad rozlitým mlékem'. Plakala jsem, protože jsem ten den nemohla koupit jiné mléko.“

Maye přežívala tak, že si kupovala oblečení z druhé ruky a využívala svých dietologických schopností k zajištění levných a výživných jídel. Udržet se nad vodou vyžadovalo také tvrdou práci. Pro CNBC však vysvětlila:

„Nikdy jsem se necítila provinile, že pracuji na plný úvazek, protože jsem neměla na výběr. Péče o mé děti byla nejvyšší prioritou; tvrdě jsem pracovala, abychom měli střechu nad hlavou, jídlo v žaludku a základní oblečení na zádech.“

Když se Maye věnovala modelingu, často brala na přehlídky své tři děti. Její děti také pomáhaly v její dietologické praxi, což Maye dělala pro chiropraktickou praxi svých vlastních rodičů.

Nová život ve čtyřiceti

Díky tomu, že se Maye narodila v Kanadě, mohly její děti získat kanadské pasy. V osmnácti letech tam Elon po absolvování střední školy zamířil.

V jednu chvíli měla Mayeová pět zaměstnání, když si budovala nový život v Kanadě, a pro Forbes uvedla: „Pracovala jsem jako výzkumná pracovnice na Torontské univerzitě. Dva večery v týdnu jsem učila na vysoké škole a dvě noci v modelingové agentuře. Dělala jsem modelku, přednášela jsem a měla jsem soukromou praxi.“

Do důchodu se zatím nechystá

Maye nemá v plánu v nejbližší době zpomalit a deníku The New York Times řekla:

„Nikdy nepůjdu do důchodu. Moje máma nikdy neodešla do důchodu. Budu pracovat, dokud mě už nikdo nebude chtít, a pak si najdu něco jiného a budu stále dietoložkou, která se zabývá výzkumem v oblasti výživy, což mě baví.“


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Autor: Hana Lorencová, Datum: 16. 8. 2022 0:05

Za řadou velkých historických objevů stojí úspěšní dobrodruzi bez akademických znalostí, kteří jdou…

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 8. 2022 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Marilyn Monroe (†36): Poslední dny blonďaté sexbomby

Marilyn Monroe (†36): Poslední dny blonďaté sexbomby

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 8. 2022 0:05

Navenek byla největší hollywoodskou femme fatale, ale uvnitř se křehká herečka potýkala s démony,…

František Palacký (†77): Dvě velké lásky „otce národa“

František Palacký (†77): Dvě velké lásky „otce národa“

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 8. 2022 0:05

Zakladatel moderní české historie vůbec nebyl nudný patron. Od mládí to byl pohledný muž, který se…

Daniel Radcliffe (33): Harry Potter měl potíže s alkoholem

Daniel Radcliffe (33): Harry Potter měl potíže s alkoholem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 7. 2022 0:05

Před natáčením šestého pokračování série o čarodějnickém učni Harry Potter a Princ dvojí krve tehdy…

Audrey Hepburn (†63): Hvězda, která nenáviděla jídlo

Audrey Hepburn (†63): Hvězda, která nenáviděla jídlo

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 7. 2022 0:13

„Zlato, pamatuj, že skutečná dáma by neměla vážit víc než čtyřicet šest kilogramů. Přísahej, že…

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

11 zajímavostí o Kryštofu Kolumbovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 7. 2022 0:05

Koncem roku to bude 530 let od chvíle, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus ve službách španělské koruny…

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Božena Viková–Kunětická (†71): Trochu zapomenutá první česká poslankyně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 7. 2022 0:05

V době, kdy ženy v rakousko-uherské monarchii teprve bojovaly za volební právo, poslankyní Českého…

Tip šéfredaktorky

Příběh Jany (33): Pes nám zachránil život!

23. 7. 2022 0:05 autor podle příběhu Jany V. napsala Jana Hradilová