Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
9 věcí, které nevíte o Billu Gatesovi
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

9 věcí, které nevíte o Billu Gatesovi

datum: 25. 10. 2021 0:05 autor: Anna Vágnerová
Pečlivě budovaný mediální obraz geniálního programátora a obchodníka Billa Gatese jako člověka, který s manželkou Melindou provozuje největší soukromou charitativní nadaci na světě, před pár lety utrpěl vážně trhliny. Přátelství s kontroverzním miliardářem a pedofilem Jeffreyem Epsteinem otevřelo skrytou komnatu Billa Gatese.

Jaký ve skutečnosti je Bill Gates? Na co může být pyšný a na co by nejraději zapomněl?

  1. Geniální dítě Už jako chlapec byl mimořádně inteligentní. V pouhých osmi letech se Bill Gates doslova prokousal skoro 14 000 stránkami americké Word Book Encyklopedie. V jedenácti letech na hodině náboženství doslova ohromil reverenda Dále Turnea, když nazpaměť – a bez chyby – odříkal několik kapitol z evangelia svatého Matouše.
  2. První program, první firma Na střední škole Lakeside School v Seattlu začal Gates spolupracovat se spolužákem Paulem Allenem na prvním vlastních počítačových programech. Tehdy vytvořili účetnický program pro společnost Sciences Inc. Jejich první firmou pak byla Traf-O-Data, prostřednictvím které zpracovávali data pro výzkum dopravní infrastruktury. Oslnivého úspěchu tehdy nedosáhli, ale byla to pro ně cenná zkušenost.  
  3. Harvard nedokončil S Allenem a dalším spolužákem Monte Davidoffem se podílel na programovacím jazyku pro počítač Altair. To už byl studentem Harvardovy univerzity. V roce 1975 s Paulem Allenem založili společnost Microsoft. Cílem bylo prodávat verzi programovacího jazyka Basic. Komerční úspěch se brzy dostavil a mladý muž přerušil studium – na Harvard se už nikdy nevrátil.
  4. Návštěvník nočních klubů Volný čas Bill Gates trávil v nechvalně proslulých tzv. Combat Zone – uličkách se striptýzovými bary, nočními kluby s porno show a prostitutkami.
  5. Románek jak z červené knihovny Čerstvá absolventka Dukeovy univerzity Melinda French v roce 1987 nastoupila do Microsoftu jako produktová manažerka. Krátce poté se poprvé osobně setkala s Gatesem na veletrhu v New Yorku. Když ji po pár dnech náhodou potkal na parkovišti před Microsoftem, pozval ji na rande – ale za dva týdny. Melinda mu prý odpověděla, že neví, co bude za čtrnáct dní dělat. Gatesovi se to rozleželo v hlavě, za hodinu jí zavolal a pozval ještě ten den na večeři.  
  6. Svatba s podmínkou Jejich vztah byl ve firmě několik let „veřejným tajemstvím“. V roce 1993 se zasnoubili na Nový rok 1994 se vzali během soukromého obřadu na Havaji. Teprve mnohem později vyšlo najevo, že pár před svatbou uzavřel dohodu, podle níž bude Bill trávit každý rok jarní dovolenou s o pět let starší bývalou přítelkyní Ann Windblad. „Bill a já jsme stále velmi dobří přátelé,“ řekla Ann v rozhovoru před pár lety.
  7. Kamarád Epstein S miliardářem, který dohazoval nezletilé dívky mocným a vlivným lidem (do pedofilního skandálu je namočený i syn královny Alžběty II., britský princ Andrew), se Gates přátelil dlouhou dobu. Údajně plánovali charitativní akce.
  8. Ostře sledovaný rozvod To těžce snášela Melinda – a není se co divit. Už v roce 2013 po manželovi chtěla, aby s tímto mužem přerušil styky. Když se informace o přátelství Gatese a Epsteina dostala na veřejnost, začala Melinda jednat a na pomoc vzala právníky, hlavně ty rozvodové. Tehdy se také provalilo, že Gates sexuálně obtěžoval ženy, které pro něho v Microsoftu pracovaly. Manželé Gatesovi se rozvedli v květnu 2021. Bill pak na Melindu převedl akcie v hodně více než 2 miliardy dolarů. Bývali manželé dál společně pracují ve své nadaci.
  9. Děti dostanou jen zlomek bohatství Melinda porodila Billovi tři děti. Nejstarší dcera Jennifer vystudovala biologii na Standfordově univerzitě a letos se provdala za dlouholetého přítele Nayela Nassara. Rory a Phoeba studují. Být dítětem Gatese není ale žádný med. Například na mobilní telefon si musely počkat až do čtrnáctých narozenin. Gates rozhodl, že každé z dětí dostane 10 milionů dolarů. To je samozřejmě ohromná suma, jenže jejich otec je jeden z nejbohatších lidí světa a má majetek v hodnotě více než 80 miliard dolarů! Gates se ale nechal se slyšet, že není výchovné zahrnout děti velkými penězi. Většina majetku bude zahrnuta do Nadace Melindy a Billa Gatesových, která je největší charitativní a filantropickou nadací na světě.

William Henry Gates (Bill Gates) se narodil 28. října 1955 jako druhý ze tří dětí učitelky Mary a právníka Williama. ● Po absolvování prestižní střední školy Lakeside School nastoupil na Havard, který ale nedokončil. ● Je spoluzakladatelem společnosti Microsoft a dlouhá léta byl jejím hlavním stratégem. ● 13. března 2020 společnost Microsoft oznámila, že Gates se rozhodl opustit představenstvo, aby se mohl věnoval své nadaci a filantropickým záležitostem. Podporuje vývoj léků proti COVIDu.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Louis de Funès (†68): Dal přednost nové lásce před nejstarším synem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 2. 2024 0:05

Byl mrzout, popudlivý a vzteklý jako jeho nejslavnější filmová postava – četník Ludovic Cruchot.…

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Frank Sinatra (†82): Lépe zpíval, než četl

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 2. 2024 0:05

Nikdy se nenaučil pořádně číst a psát. Přesto se Frank Sinatra stal legendou už během svého života.

Nettie Stevens (†50): Žena, která objevila, kdy se rozhodne o pohlaví dítěte

Nettie Stevens (†50): Žena, která objevila, kdy se rozhodne o pohlaví dítěte

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 2. 2024 0:05

Ještě na počátku 20. století se biologové domnívali, že pohlaví dítěte se určuje teprve podle toho,…

15 věcí, které (ne)víte o Michaelu Jacksonovi

15 věcí, které (ne)víte o Michaelu Jacksonovi

Autor: Hana Lorencová, Datum: 25. 1. 2024 0:05

Jackson je zvláštní postava, která po své smrti v roce 2009 zanechala mnoho otázek nezodpovězených.…

15 faktů, které musíte vědět o Stevu Jobsovi

15 faktů, které musíte vědět o Stevu Jobsovi

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 24. 1. 2024 0:05

Steve Jobs byl symbolem Apple Computer, značky, která ovládla svět, od počítačů MacBooků po iPody…

Ada Lovelace (†36): „Čarodějka čísel“ a první programátorka byla závislá na opiu

Ada Lovelace (†36): „Čarodějka čísel“ a první programátorka byla závislá na opiu

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 21. 1. 2024 0:05

Je těžké uvěřit, že první programátorkou na světě byla dcera jednoho z nejzhýralejších básníků…

Charles Lindbergh (†72): Muži, který jako první přeletěl oceán, unesli malého syna. Kromě pěti dalších dětí měl i sedm nemanželských

Charles Lindbergh (†72): Muži, který jako první přeletěl oceán, unesli malého syna. Kromě pěti dalších dětí měl i sedm nemanželských

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 18. 1. 2024 0:05

Škola ho moc nebavila, studium strojního inženýrští nedokončil. Odvážný mladík v pouhých…

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Mikuláš Koperník (†70): Muž, který „rozpohyboval“ planety

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 1. 2024 0:05

Otec moderní astronomie. I tak se Mikuláši Koperníkovi někdy říká. Jako první evropský vědec…

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-