Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
9 věcí, které nevíte o Billu Gatesovi
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

9 věcí, které nevíte o Billu Gatesovi

datum: 25. 10. 2021 0:05 autor: Anna Vágnerová
Pečlivě budovaný mediální obraz geniálního programátora a obchodníka Billa Gatese jako člověka, který s manželkou Melindou provozuje největší soukromou charitativní nadaci na světě, před pár lety utrpěl vážně trhliny. Přátelství s kontroverzním miliardářem a pedofilem Jeffreyem Epsteinem otevřelo skrytou komnatu Billa Gatese.

Jaký ve skutečnosti je Bill Gates? Na co může být pyšný a na co by nejraději zapomněl?

  1. Geniální dítě Už jako chlapec byl mimořádně inteligentní. V pouhých osmi letech se Bill Gates doslova prokousal skoro 14 000 stránkami americké Word Book Encyklopedie. V jedenácti letech na hodině náboženství doslova ohromil reverenda Dále Turnea, když nazpaměť – a bez chyby – odříkal několik kapitol z evangelia svatého Matouše.
  2. První program, první firma Na střední škole Lakeside School v Seattlu začal Gates spolupracovat se spolužákem Paulem Allenem na prvním vlastních počítačových programech. Tehdy vytvořili účetnický program pro společnost Sciences Inc. Jejich první firmou pak byla Traf-O-Data, prostřednictvím které zpracovávali data pro výzkum dopravní infrastruktury. Oslnivého úspěchu tehdy nedosáhli, ale byla to pro ně cenná zkušenost.  
  3. Harvard nedokončil S Allenem a dalším spolužákem Monte Davidoffem se podílel na programovacím jazyku pro počítač Altair. To už byl studentem Harvardovy univerzity. V roce 1975 s Paulem Allenem založili společnost Microsoft. Cílem bylo prodávat verzi programovacího jazyka Basic. Komerční úspěch se brzy dostavil a mladý muž přerušil studium – na Harvard se už nikdy nevrátil.
  4. Návštěvník nočních klubů Volný čas Bill Gates trávil v nechvalně proslulých tzv. Combat Zone – uličkách se striptýzovými bary, nočními kluby s porno show a prostitutkami.
  5. Románek jak z červené knihovny Čerstvá absolventka Dukeovy univerzity Melinda French v roce 1987 nastoupila do Microsoftu jako produktová manažerka. Krátce poté se poprvé osobně setkala s Gatesem na veletrhu v New Yorku. Když ji po pár dnech náhodou potkal na parkovišti před Microsoftem, pozval ji na rande – ale za dva týdny. Melinda mu prý odpověděla, že neví, co bude za čtrnáct dní dělat. Gatesovi se to rozleželo v hlavě, za hodinu jí zavolal a pozval ještě ten den na večeři.  
  6. Svatba s podmínkou Jejich vztah byl ve firmě několik let „veřejným tajemstvím“. V roce 1993 se zasnoubili na Nový rok 1994 se vzali během soukromého obřadu na Havaji. Teprve mnohem později vyšlo najevo, že pár před svatbou uzavřel dohodu, podle níž bude Bill trávit každý rok jarní dovolenou s o pět let starší bývalou přítelkyní Ann Windblad. „Bill a já jsme stále velmi dobří přátelé,“ řekla Ann v rozhovoru před pár lety.
  7. Kamarád Epstein S miliardářem, který dohazoval nezletilé dívky mocným a vlivným lidem (do pedofilního skandálu je namočený i syn královny Alžběty II., britský princ Andrew), se Gates přátelil dlouhou dobu. Údajně plánovali charitativní akce.
  8. Ostře sledovaný rozvod To těžce snášela Melinda – a není se co divit. Už v roce 2013 po manželovi chtěla, aby s tímto mužem přerušil styky. Když se informace o přátelství Gatese a Epsteina dostala na veřejnost, začala Melinda jednat a na pomoc vzala právníky, hlavně ty rozvodové. Tehdy se také provalilo, že Gates sexuálně obtěžoval ženy, které pro něho v Microsoftu pracovaly. Manželé Gatesovi se rozvedli v květnu 2021. Bill pak na Melindu převedl akcie v hodně více než 2 miliardy dolarů. Bývali manželé dál společně pracují ve své nadaci.
  9. Děti dostanou jen zlomek bohatství Melinda porodila Billovi tři děti. Nejstarší dcera Jennifer vystudovala biologii na Standfordově univerzitě a letos se provdala za dlouholetého přítele Nayela Nassara. Rory a Phoeba studují. Být dítětem Gatese není ale žádný med. Například na mobilní telefon si musely počkat až do čtrnáctých narozenin. Gates rozhodl, že každé z dětí dostane 10 milionů dolarů. To je samozřejmě ohromná suma, jenže jejich otec je jeden z nejbohatších lidí světa a má majetek v hodnotě více než 80 miliard dolarů! Gates se ale nechal se slyšet, že není výchovné zahrnout děti velkými penězi. Většina majetku bude zahrnuta do Nadace Melindy a Billa Gatesových, která je největší charitativní a filantropickou nadací na světě.

William Henry Gates (Bill Gates) se narodil 28. října 1955 jako druhý ze tří dětí učitelky Mary a právníka Williama. ● Po absolvování prestižní střední školy Lakeside School nastoupil na Havard, který ale nedokončil. ● Je spoluzakladatelem společnosti Microsoft a dlouhá léta byl jejím hlavním stratégem. ● 13. března 2020 společnost Microsoft oznámila, že Gates se rozhodl opustit představenstvo, aby se mohl věnoval své nadaci a filantropickým záležitostem. Podporuje vývoj léků proti COVIDu.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

James Watt (83†): Muž, který zahájil průmyslovou revoluci

James Watt (83†): Muž, který zahájil průmyslovou revoluci

Autor: Hana Lorencová, Datum: 5. 7. 2022 0:05

Říká se, že k vynalezení parního stroje ho inspirovala konvice, ve které se vařila voda. Když viděl…

Vévodkyně Camilla: Nejvíc nenáviděná žena v Británii?

Vévodkyně Camilla: Nejvíc nenáviděná žena v Británii?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 7. 2022 0:05

Dnes už i královnou respektovaná manželka prince Charlese byla dlouhá léta propírána bulvárem.…

Královna Viktorie: Kolik milenců měla po smrti manžela?

Královna Viktorie: Kolik milenců měla po smrti manžela?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 30. 6. 2022 0:05

Královna Viktorie byla královnou Spojeného království Velké Británie a Irska od roku 1837 do roku…

Marcello Mastroianni (†72): Měl spoustu žen, přesto nikdy nezapomněl každý den zavolat své manželce

Marcello Mastroianni (†72): Měl spoustu žen, přesto nikdy nezapomněl každý den zavolat své manželce

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 29. 6. 2022 0:05

Se svou první a poslední manželkou z padesáti let trvání jejich svazku strávil jen prvních dvacet.…

Steve Jobs: Pan „Nakouslé jablko“

Steve Jobs: Pan „Nakouslé jablko“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 6. 2022 0:05

Americký vynálezce, designér a podnikatel, spoluzakladatel, generální ředitel a předseda…

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 23. 6. 2022 0:05

„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená…“ Slavné filmové drama Noční motýl…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 6. 2022 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

5 slavných mořeplavců, jejichž objevy změnily svět (1)

5 slavných mořeplavců, jejichž objevy změnily svět (1)

Autor: Hana Lorencová, Datum: 21. 6. 2022 0:05

Když se Evropané poprvé vydali na plavbu přes Atlantický oceán, hledali nové cesty do Číny a na…

Tip šéfredaktorky

„Pod svícnem” bývá tma aneb O domácím násilí

29. 6. 2022 10:00 autor -red-