Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Elon Musk (49): Geniální vizionář, či paranoidní sociopat?
Pixabay
O čem se mluví

Elon Musk (49): Geniální vizionář, či paranoidní sociopat?

datum: 1. 6. 2021 0:05 autor: Anna Vágnerová
Zbohatl na prodeji internetového platebního systému PayPal, který spoluvlastnil. Stál u vzniku automobilky Tesla. Kdo je Elon Musk, který pojmenoval syna X AE A-XII, založil kosmickou společnost SpaceX a je přesvědčený o nutnosti kolonizace Marsu?

Rodák z jihoafrické Pretorie brzy oslaví padesáté narozeniny. Už v předstihu dostal dárek. Agentura Bloomberg ho v lednu 2021 označila za nejbohatšího člověka světa s majetkem převyšujícím 200 milard dolarů.

Malý obchodník

Narodil se 29. června 1971 do rodiny bývalé kanadské modelky a poté dietoložky Maye a elektroinženýra Errola Muskových. Po rozvodu rodičů žil s otcem, ale pak se natolik odcizili, že ho dnes popisuje jako „příšernou lidskou bytost“.

V deseti letech objevil kouzlo výpočetní techniky. Programovat se naučil podle příruček. Technický i obchodní talent poprvé projevil už ve dvanácti letech, kdy časopisu PC and Office Technology prodal za 500 dolarů videohru Blastar.

Spolu s mladším bratrem Kimbalem pak měli plán na otevření vlastního obchodu s videohrami. To jim „překazili“ rodiče, kteří coby zákonní zástupci odmítli nezletilým potomkům dát souhlas k podnikání. Bratři vydělávali aspoň na tom, že prodávali čokolády spolužákům.

Na Standfordské univerzitě strávil jen dva dny

Elon byl silně introvertní dítě, které nijak nezapadalo do kolektivu. Stal se obětí šikany, když ho spolužáci shodili ze schodů. Potloukl se tak, že musel zůstat několik dní v nemocnici.

Aby se vyhnul povinné vojenské službě, opustil Jihoafrickou republiku a odjel ke strýci do Kanady. Tam získal kanadské občanství.

Vystudoval ekonomii a fyziku. V roce 1995 byl Elon Musk přijat k doktorskému studiu aplikované fyziky na Standfordské univerzitě. Přišel tam dvakrát a ihned požádal o šestiměsíční pauzu. Do školy už se nikdy nevrátil. Možnosti internetu mladého génia naprosto pohltily.

Bydlel v kanceláři

S bratrem Kimbalem a kamarádem Gregem Kourim založili softwarovou společnost Zip2. V Palo Alto si pronajali malou kancelář, kde mj. vyvinuli a prodali internetového průvodce městem. Než se firma stala úspěšnou, bratři se dělili o jeden počítač, přespávali na pohovce v kanceláři, sprchovat se chodili do nedalekého sídla mládežnické organizace YMCA.

V roce 1999 se podílel na vzniku společnosti X.com, poskytující on-line platby.

V roce 2008 převzal Musk vedení společnosti Tesla a zasloužil se o sériovou výrobu eletroautomobilů. Poskytl také vstupní kapitál dnes druhému největšímu poskytovateli solárních systémů v USA, firmě SolarCity, kterou založili jeho bratranci Lyndon a Peter Rive.

Fascinace vesmírem

Před dvaceti lety se Musk zaměřil na výzkum vesmíru. Odcestoval do Moskvy a pokusil se tam koupit raketu. Po dlouhém jednání ho odradila cena, tak se rozhodl vyrobit vlastní.

Firma SpaceX byla založena v květnu 2002. Už o šest let později vypustil Musk první soukromou raketovou loď Falcon 1 na oběžnou dráhu Země. Do vesmíru v raketě vyslal své ojeté auto Tesla.

Tak začal vesmírný program Elona Muska. V roce 2020 soukromá vesmírná loď Falcon 9 přepravila astronauty NASA Douglase Hurleye a Roberta Behnkena na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Budeme kolonizovat Mars?

S japonským miliardářem Yusukem Maezawou plánují v roce 2023 soukromý let dearMoon project. Má dopravit Maezawu spolu s dalšími sedmi lidmi a dvěma členy posádky na oběžnou dráhu Měsíce.

Podle Muska je velká pravděpodobnost existence života na jiných planetách. Proto vážně přemýšlí o kolonizaci Marsu.

Jeho společnost SpaceX se intenzivně připravuje na let na Mars. Údajně jako „záložní místo pro přežití lidstva“. Myslí si, že do roku 2060 by na rudé planetě mohl žít jeden milion kolonizátorů ze Země.

Elon Musk je známý také nestandardními názory na život.

„Nemodlím se, ani neuctívám žádnou bytost, protože neumím vysvětlit, kde a odkud by se vzala,“ odpovídá na otázku víry.

Za největší hrozbu pro lidstvo považuje umělou inteligenci.

Temná stránka

Jako těžký introvert má Musk velké prolémy se svými podřízenými. Říkají o něm, že je šikanuje a že je paranoidní a naprosto bezohledný.

Noví zaměstnanci Tesly jsou při nástupu upozorněni, aby se nepřibližovali k Muskově stolu kvůli jeho divokým a nekontrolovatelným záchvatům vzteku.

Těžko se tohle dá svádět jen na Aspergrům syndrom, který mu byl diagnostikován. Jeden ze zaměstnanců ho popsal jako osobu s „projevy naprosté patologické sociopatie“.

Ženy Muskova života

Během studia se seznámil s první manželkou, kanadskou spisovatelkou Justine Wilson. Prožili obrovskou tragédii, když prvorozený syn Alexander zemřel v deseti týdnech na syndrom náhlého úmrtí kojenců.

Rozvedli se po osmi letech, kdy už měli celkem pět synů – jedna dvojčata, Xaviera a Griffina, druhá trojčata, Kaia, Saxona a Damiana! Nejde však o žádnou senzaci, protože v obou případech pár podstoupil umělé oplodnění. 

Anglickou herečku Talulah Riley si vzal dokonce dvakrát. Definitivně se rozvedli v roce 2016. Musk několik měsíců chodil s herečkou Amber Heard, jejich románek začal v době, kdy byla vdaná za Johnyho Deppa. Jeho přítelkyní byla také Cameron Diaz.

Jak mu asi budou říkat?

V květnu 2018 Musk přiznal, že žije s kanadskou zpěvačkou a hudebnicí Grimes. Před rokem (květen 2020) se jim narodil syn. Světová média komentovala výběr jména: rodiče ho totiž pojmenovali „X Æ A-12“.

Matrika v Kalifornii, kde žijí, ho odmítla zapsat. Jméno obsahuje znaky, které nejsou v moderní anglické abecedě. Nevyšel ani druhý pokus, kdy trvali na „X Æ A-Xii“. To vyvolalo větší zmatek, protože moderní anglická abeceda neobsahuje písmeno Æ. Dítě bylo nakonec pojmenováno „X AE A-XII“, přičemž „X“ je první jméno a „AE A-XII“ druhé. Nabízí se otázka, jak syna budou oslovovat...

Elon Musk žije v Bel Air (Los Angeles). Jeho obrovské sídlo v hodnotě 17 milionů dolarů má rozlohu 1 880 metrů čtverečních a najdete v něm sedm ložnic a devět koupelen.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2023 13:20

„Nevím si rady s dítětem, pohrozím mu čertem a Mikulášem“. Myslíte si, že může tato myšlenka…

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

Autor: -mav-, Datum: 23. 11. 2023 19:58

Podzim a zima s sebou každoročně přinášejí vyšší riziko nákazy virovými infekcemi. Ty jsou pro…

5 nejstrašidelnějších knihoven světa

5 nejstrašidelnějších knihoven světa

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 11. 2023 0:05

Tajemný hřbitov, hrad nebo mlýn. Určitě už jste o nějakém slyšeli. Děsivým místem ale může být i…

6 zvířat, která jsme doslova „vyžrali“

6 zvířat, která jsme doslova „vyžrali“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 10. 2023 0:05

Lidé se ne vždy umí dobře uskromnit, zvláště když se zdá, že je všeho dostatek a že je to chutné.…

Světový den lupénky: Téměř polovina pacientů s psoriázou trpí úzkostí

Světový den lupénky: Téměř polovina pacientů s psoriázou trpí úzkostí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 10. 2023 0:05

Již více než deset let se 29. října připomíná Světový den lupénky, která má za cíl rozptýlit mýty o…

Preventivní odstranění prsou?

Preventivní odstranění prsou?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 10. 2023 0:05

V rámci kampaně Růžový říjen přinášíme příběhy dvou žen, které kvůli mutaci BRCA genů podstoupily…

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Autor: -ket-, Datum: 20. 10. 2023 12:00

Na začátku letošního roku se zdražilo vodné a stočné. Výhled na následující rok sice vypadá lépe,…

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Miladou Brandejskou z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF, Datum: 18. 10. 2023 5:00

Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního,…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-