Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Margaret Thatcherová (†87): Železná lady považovala smích za zbytečný
Wikimedia Commons
Inspirace / Osobnost týdne

Margaret Thatcherová (†87): Železná lady považovala smích za zbytečný

datum: 26. 4. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
V paměti nám tato železná dáma zůstane v konzervativním kostýmku, s pro ni typickým účesem a šňůrkou perel kolem krku. Výrazným písmem se zapsala do moderních dějin Velké Británie. Názor na ni dodnes rozděluje britskou společnost. Přesto však ani sedm let po smrti není nikomu lhostejná. Příznivci i odpůrci ale uznávají, že byla mimořádně pracovitá. Bohužel však často na úkor svých dětí.

Dcera místního hokynáře z Granthamu na východě Anglie vyrůstala ve skromných podmínkách. Narodila se 13. října 1925. Matka Beatrice byla podle všeho laskavá žena, typická hospodyňka, která s láskou pečovala o rodinu. Ta bydlela v malém bytě nad obchodem a peněz moc nebylo.

Dvě rozdílné sestry

O čtyři roky starší sestra Muriel si byla bližší s matkou, Margaret spíš vyhledávala společnost otce. Ten si přál syna a veškeré své ambice pak přenesl na mladší dceru. Od útlého věku Margaret pomáhala v obchodě. Vážila zboží, obsluhovala zákazníky a doprovázela otce při rozvážkách zboží.


Clementine (†92) a Winston (†90) Churchillovi: Britský ministerský předseda byl pod pantoflem

Alfred Roberts byl přirozeně inteligentní, ale na vzdělání nebyly peníze, s chytrou a zvídavou ctižádostivou dcerou si proto rozuměl a podporoval ji.

 „Nedělej něco jen proto, že to dělají ostatní,“ často prý jí říkával.

Byla vychovávaná ke skromnosti, nikdy zbytečně neplýtvala a oblečení nosila až doslova „do roztrhání“.

Robertsovi žili ve spartánském prostředí, byt byl malý, záchod venku a voda jen studená. Byla vážná, později jí vyčítali, že nemá smysl pro humor. Nebyla to tak úplně pravda, ale dlouhý smích prý jí připadal zbytečný a lehkomyslný.


Barbara (†92) a George (†94) Bushovi: 72 let šťastného manželství

Malé Maggie bylo dvanáct, když poprvé navštívila Londýn. Rušná metropole se tolik lišila od klidného venkova! Ohromila ji a v koutku duše si přála tam jednou žít.

Zatímco pro Muriel bylo samozřejmé se co nejdřív vdát, mít děti a starat se o rodinu, Margaret chtěla studovat. Muriel se brzy vdala za farmáře Williama Culleho z Norfolku. Říkalo se, že původně se mu líbila Margaret a chvíli s ní chodil, jenže pak se zakoukal do Muriel, která měla větší smysl pro domácnost a neunavovala ho dlouhými politickými hovory.

Chemie a práva

Vybrala si nejprve chemii na Oxfordu a po jejím absolvování nějakou dobu pracovala jako výzkumný pracovník v laboratoři v Essexu. Už na studiích se angažovala v Oxfordské univerzitní konzervativní asociaci.

V Essexu pak vstoupila mladá dívka aktivně do politiky – stala se nejmladší kandidátkou ve volbách v roce 1950. Sice prohrála, ale upoutala pozornost médií.


Eleanor a Franklin Rooseveltovi: Manželé jen „naoko“

Během jedné formální večeře pořádané v únoru 1949 Konzervativní stranou se potkala s Denisem Thatcherem. O deset let starší, úspěšný a bohatý obchodník ji podporoval v politické kariéře a financoval její další studium, tentokrát práv. Vzali se v prosinci 1951.

Pragmatická Margaret měla vše dokonale naplánované – začátkem roku 1953 složila advokátské zkoušky a o pár měsíců později, 15. srpna, porodila předčasně dvojčata Carola a Marka. Později kolovaly vtipy, že si to tak určitě naplánovala – dvě děti najednou, aby se nezdržovala.

Milovaný Denis

Rodiče vztah s rozvedeným mužem neschvalovali a po svatbě jejich vztahy ochladly. Děti prý své prarodiče skoro neznaly.

Denis byl ale pro ni ideálním manželem, který neměl komplexy z úspěšné ženy a ve všem ji podporoval. Jejich vztah byl po celou dobu plný lásky a přátelství.

„S Denisem jsem nikdy nebyla sama. Je to úžasný člověk, úžasný manžel i kamarád.“

Byla nesmírně pracovitá a řídila se heslem svého otce „Nikdy neztrácet zbytečně ani minutu“. Úspěšně se prodírala britskou politikou, krok za krokem postupovala po žebříčku Konzervativní strany. V roce 1959 se stala členkou Dolní sněmovny, od roku 1970 vedla po čtyři roky ministerstvo školství a vědy.

Děti to odnesly

Jako předsedkyně Konzervativní strany (od roku 1975) se v roce 1979 jako první žena v historii Velké Británie stala premiérkou a Downing Street 10 tak jejím domovem po tři volební období – na dlouhých 11 let.

Politickou kariérou trpěly děti, kterým se víc věnoval Denis. Carol to později okomentovala:

„Všechny mé vzpomínky z dětství na mou matku jsou jako na superženu. Vždycky všechno dělala naplno, nikdy se neuvolnila a neodpočívala, domácí práce pokaždé udělala co nejrychleji, aby se mohla vrátit k parlamentní korespondenci a přípravě projevů.“

Do své první politické kampaně tehdy šestileté děti zapojila, účastnily se televizního natáčení. Carol se stala novinářkou, nikdy se nevdala a nemá děti. S rodiči měla vždy dost komplikovaný vztah.

Vrásky jim přidělal i Mark, který podnikal se zbraněmi, pak se odstěhoval z Británie a v Jihoafrické republice dostal roku 2005 čtyřletý podmíněný trest za spolufinancování pokusu o převrat v Rovníkové Guiney.

S královnou se v lásce neměly

Nebylo tajemstvím, že s královnou Alžbětou II. se zrovna „nemusely“. Alžběty se mj. dotkl Margaretin návrh, aby koordinovaly, co si vezmou na sebe. K tomu došlo poté, kdy se na jedné recepci setkaly v podobných šatech. Alžběta II. však Margaret respektovala a v roce 1992 ji povýšila do šlechtického stavu.

Začátkem nového tisíciletí začala mít Margaret zdravotní problémy a lékaři jí doporučili, aby se vzdala veřejného života. Když 26. června 2003 zemřel Denis na rakovinu slinivky, těžce to nesla. O rok později se navzdory doporučení lékařů zúčastnila pohřbu amerického prezidenta Ronalda Reagana.

Pohřeb si předem zorganizovala

Její zdraví se stále zhoršovalo a teprve později Carol přiznala to, co se už dávno šuškalo – že od roku 2005 se Margaret potýkala s Alzheimerovou chorobou. Dokonce zapomněla, že její milovaný Denis už nežije…


Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Zemřela 8. dubna 2013 v apartmá hotelu Ritz, kde poslední roky žila. Jak jí bylo vlastní, scénář pohřbu, který se konal 17. dubna, si dlouho dopředu naplánovala. Účastnila se ho i královna Alžběta II. s manželem. Podruhé za dobu své vlády šla na pohřeb některému z předsedů vlády, poprvé udělala výjimku, když umřel Churchill.

Tento svět navždy opustila tvrdohlavá žena, která byla první ženou a nejdéle sloužící premiérkou Velké Británie, zároveň nejvíce nenáviděnou i nejvíce glorifikovanou političkou druhé poloviny 20. století.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Martin a Eva Čejkovi: Chutně a poctivě již přes sto let! Rodinného řeznictví Čejka se ujímá čtvrtá generace. Vsadila na osvědčenou klasiku v moderním pojetí

Martin a Eva Čejkovi: Chutně a poctivě již přes sto let! Rodinného řeznictví Čejka se ujímá čtvrtá generace. Vsadila na osvědčenou klasiku v moderním pojetí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 14. 11. 2023 0:05

Kvalitní řemeslo je hlavním pilířem práce rodiny Čejkových, jejichž řeznictví je jasným důkazem, že…

Jiří Káš: Chodil s princeznou, fotil titulní stránky pro Playboy, teď vyrábí špičkové handpany

Jiří Káš: Chodil s princeznou, fotil titulní stránky pro Playboy, teď vyrábí špičkové handpany

Autor: Lukáš Prejzek/CZECH NEWS CENTER, Datum: 1. 11. 2023 0:05

Jiří Káš je člověk mnoha profesí a na co sáhl, to se mu dařilo. Jako profesionální fotograf…

Marta V.: Žena, kterou nemoc přinutila zatáhnout za záchrannou brzdu

Marta V.: Žena, kterou nemoc přinutila zatáhnout za záchrannou brzdu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 10. 2023 0:05

Spoustu let myslela jen na to, jak zvládnout rodinu, tři děti a práci. Na sebe tak trochu…

Za šest měsíců jsme zlepšily životy minimálně 60 dětem, říkají Pavlína Walter a Lenka Fuentes

Za šest měsíců jsme zlepšily životy minimálně 60 dětem, říkají Pavlína Walter a Lenka Fuentes

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 10. 2023 0:05

Seznamte se s Pavlínou Walter a Lenkou Fuentes, dynamickou dvojicí stojící za založením neziskové…

Knedlík není věda, říká šéfkuchař Petr Kosiner

Knedlík není věda, říká šéfkuchař Petr Kosiner

Autor: Kateřina Šimková, Datum: 1. 10. 2023 0:05

Dříve tento pokrm musela umět uvařit prý každá dcera. Tato příloha, která patří do tradiční kuchyně…

Sára Kubelková: Baví mě věci dávat do pořádku a z chaosu dělat systém

Sára Kubelková: Baví mě věci dávat do pořádku a z chaosu dělat systém

Autor: Jana Nováková, Datum: 26. 9. 2023 0:05

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech. Představuje komplexní systém, který…

Jana Večerková: Když něco chcete, tak si zatím jednoduše běžte!

Jana Večerková: Když něco chcete, tak si zatím jednoduše běžte!

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 19. 9. 2023 0:05

Ve světě, kde inovace nezná hranice, dalo by se předpokládat, že genderové předsudky jsou otázkou…

MUDr Pavel Stodůlka: „Přístup k pacientům je zásadní,“ říká zakladatel sítě očních klinik Gemini

MUDr Pavel Stodůlka: „Přístup k pacientům je zásadní,“ říká zakladatel sítě očních klinik Gemini

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 13. 9. 2023 0:05

Statisíce spokojených pacientů, nejmodernější vybavení, 11 klinik, přes 400 zaměstnanců,…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-