Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Margaret Thatcherová (†87): Železná lady považovala smích za zbytečný
Wikimedia Commons
Inspirace / Osobnost týdne

Margaret Thatcherová (†87): Železná lady považovala smích za zbytečný

datum: 1. 4. 2020 0:05 autor: Markéta Vavřinová
V paměti nám tato železná dáma zůstane v konzervativním kostýmku, s pro ni typickým účesem a šňůrkou perel kolem krku. Výrazným písmem se zapsala do moderních dějin Velké Británie. Názor na ni dodnes rozděluje britskou společnost. Přesto však ani sedm let po smrti není nikomu lhostejná. Příznivci i odpůrci ale uznávají, že byla mimořádně pracovitá. Bohužel však často na úkor svých dětí.

Dcera místního hokynáře z Granthamu na východě Anglie vyrůstala ve skromných podmínkách. Narodila se 13. října 1925. Matka Beatrice byla podle všeho laskavá žena, typická hospodyňka, která s láskou pečovala o rodinu. Ta bydlela v malém bytě nad obchodem a peněz moc nebylo.

Dvě rozdílné sestry

O čtyři roky starší sestra Muriel si byla bližší s matkou, Margaret spíš vyhledávala společnost otce. Ten si přál syna a veškeré své ambice pak přenesl na mladší dceru. Od útlého věku Margaret pomáhala v obchodě. Vážila zboží, obsluhovala zákazníky a doprovázela otce při rozvážkách zboží. Alfred Roberts byl přirozeně inteligentní, ale na vzdělání nebyly peníze, s chytrou a zvídavou ctižádostivou dcerou si proto rozuměl a podporoval ji.

 „Nedělej něco jen proto, že to dělají ostatní,“ často prý jí říkával.

Byla vychovávaná ke skromnosti, nikdy zbytečně neplýtvala a oblečení nosila až doslova „do roztrhání“. Robertsovi žili ve spartánském prostředí, byt byl malý, záchod venku a voda jen studená. Byla vážná, později jí vyčítali, že nemá smysl pro humor. Nebyla to tak úplně pravda, ale dlouhý smích prý jí připadal zbytečný a lehkomyslný.

Malé Maggie bylo dvanáct, když poprvé navštívila Londýn. Rušná metropole se tolik lišila od klidného venkova! Ohromila ji a v koutku duše si přála tam jednou žít.

Zatímco pro Muriel bylo samozřejmé se co nejdřív vdát, mít děti a starat se o rodinu, Margaret chtěla studovat. Muriel se brzy vdala za farmáře Williama Culleho z Norfolku. Říkalo se, že původně se mu líbila Margaret a chvíli s ní chodil, jenže pak se zakoukal do Muriel, která měla větší smysl pro domácnost a neunavovala ho dlouhými politickými hovory.

Chemie a práva

Vybrala si nejprve chemii na Oxfordu a po jejím absolvování nějakou dobu pracovala jako výzkumný pracovník v laboratoři v Essexu. Už na studiích se angažovala v Oxfordské univerzitní konzervativní asociaci. V Essexu pak vstoupila mladá dívka aktivně do politiky – stala se nejmladší kandidátkou ve volbách v roce 1950. Sice prohrála, ale upoutala pozornost médií.

Během jedné formální večeře pořádané v únoru 1949 Konzervativní stranou se potkala s Denisem Thatcherem. O deset let starší, úspěšný a bohatý obchodník ji podporoval v politické kariéře a financoval její další studium, tentokrát práv. Vzali se v prosinci 1951. Pragmatická Margaret měla vše dokonale naplánované – začátkem roku 1953 složila advokátské zkoušky a o pár měsíců později, 15. srpna, porodila předčasně dvojčata Carola a Marka. Později kolovaly vtipy, že si to tak určitě naplánovala – dvě děti najednou, aby se nezdržovala.

Milovaný Denis

Rodiče vztah s rozvedeným mužem neschvalovali a po svatbě jejich vztahy ochladly. Děti prý své prarodiče skoro neznaly.

Denis byl ale pro ni ideálním manželem, který neměl komplexy z úspěšné ženy a ve všem ji podporoval. Jejich vztah byl po celou dobu plný lásky a přátelství.

„S Denisem jsem nikdy nebyla sama. Je to úžasný člověk, úžasný manžel i kamarád.“

Byla nesmírně pracovitá a řídila se heslem svého otce „Nikdy neztrácet zbytečně ani minutu“. Úspěšně se prodírala britskou politikou, krok za krokem postupovala po žebříčku Konzervativní strany. V roce 1959 se stala členkou Dolní sněmovny, od roku 1970 vedla po čtyři roky ministerstvo školství a vědy.

Děti to odnesly

Jako předsedkyně Konzervativní strany (od roku 1975) se v roce 1979 jako první žena v historii Velké Británie stala premiérkou a Downing Street 10 tak jejím domovem po tři volební období – na dlouhých 11 let.

Politickou kariérou trpěly děti, kterým se víc věnoval Denis. Carol to později okomentovala:

„Všechny mé vzpomínky z dětství na mou matku jsou jako na superženu. Vždycky všechno dělala naplno, nikdy se neuvolnila a neodpočívala, domácí práce pokaždé udělala co nejrychleji, aby se mohla vrátit k parlamentní korespondenci a přípravě projevů.“

Do své první politické kampaně tehdy šestileté děti zapojila, účastnily se televizního natáčení. Carol se stala novinářkou, nikdy se nevdala a nemá děti. S rodiči měla vždy dost komplikovaný vztah. Vrásky jim přidělal i Mark, který podnikal se zbraněmi, pak se odstěhoval z Británie a v Jihoafrické republice dostal roku 2005 čtyřletý podmíněný trest za spolufinancování pokusu o převrat v Rovníkové Guiney.

S královnou se v lásce neměly

Nebylo tajemstvím, že s královnou Alžbětou II. se zrovna „nemusely“. Alžběty se mj. dotkl Margaretin návrh, aby koordinovaly, co si vezmou na sebe. K tomu došlo poté, kdy se na jedné recepci setkaly v podobných šatech. Alžběta II. však Margaret respektovala a v roce 1992 ji povýšila do šlechtického stavu.

Začátkem nového tisíciletí začala mít Margaret zdravotní problémy a lékaři jí doporučili, aby se vzdala veřejného života. Když 26. června 2003 zemřel Denis na rakovinu slinivky, těžce to nesla. O rok později se navzdory doporučení lékařů zúčastnila pohřbu amerického prezidenta Ronalda Reagana.

Pohřeb si předem zorganizovala

Její zdraví se stále zhoršovalo a teprve později Carol přiznala to, co se už dávno šuškalo – že od roku 2005 se Margaret potýkala s Alzheimerovou chorobou. Dokonce zapomněla, že její milovaný Denis už nežije…

Zemřela 8. dubna 2013 v apartmá hotelu Ritz, kde poslední roky žila. Jak jí bylo vlastní, scénář pohřbu, který se konal 17. dubna, si dlouho dopředu naplánovala. Účastnila se ho i královna Alžběta II. s manželem. Podruhé za dobu své vlády šla na pohřeb některému z předsedů vlády, poprvé udělala výjimku, když umřel Churchill.

Tento svět navždy opustila tvrdohlavá žena, která byla první ženou a nejdéle sloužící premiérkou Velké Británie, zároveň nejvíce nenáviděnou i nejvíce glorifikovanou političkou druhé poloviny 20. století.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 9. 2021 0:05

Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…

Jana Košutová: „Nápad je to hlavní! A my i doma dřevěným nábytkem žijeme.“

Jana Košutová: „Nápad je to hlavní! A my i doma dřevěným nábytkem žijeme.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 8. 9. 2021 0:05

Největšími zálibami Jany Košutové jsou bytový a nábytkový design, dekorace, ale i móda. Prostě styl…

Barbora Novotná: Věděla, že bude věci dělat jinak

Barbora Novotná: Věděla, že bude věci dělat jinak

Autor: -red-, Datum: 18. 8. 2021 0:05

Zakladatelka anglické školky a školy B-English chtěla vlastní školku a školu, kde se bude mluvit…

Helena Treterová: „Mám radost, že máme v nabídce i drink prospěšný zdraví.“

Helena Treterová: „Mám radost, že máme v nabídce i drink prospěšný zdraví.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 11. 8. 2021 0:05

Možná to znáte. Zrovna máte před sebou delší cestu autem a přemýšlíte, jak za volantem neusnout.…

Tomáš Kunovský: „Baví mě, když se do pokrmu zapojí kromě chuti i sluch.“

Tomáš Kunovský: „Baví mě, když se do pokrmu zapojí kromě chuti i sluch.“

Autor: Martina Kadlecová, Datum: 4. 8. 2021 0:05

Když se Tomáš Kunovský při cestě za sbíráním nových zkušeností rozhodoval, zda půjde vařit do…

Kateřina Čížková: „Pokud se nejdříve nepostaráme sami o sebe, nepomůžeme vůbec nikomu.“

Kateřina Čížková: „Pokud se nejdříve nepostaráme sami o sebe, nepomůžeme vůbec nikomu.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 28. 7. 2021 0:05

Psychické problémy má v naší republice podle statistiky kolem 3 milionů lidí. Ne všichni se ale…

Lilian Wyles (†89): Detektiv v sukni aneb To Scotland Yard ještě nezažil

Lilian Wyles (†89): Detektiv v sukni aneb To Scotland Yard ještě nezažil

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 6. 7. 2021 0:05

Vrchní inspektorka Lilian Wyles byla vůbec první ženou, která sloužila v londýnském Scotland Yardu…

Iva Kyselá: „Když je dusno v místnosti, vyvětráte. Ve vztazích se dá vyvětrat tím, že o svých pocitech mluvíme.“

Iva Kyselá: „Když je dusno v místnosti, vyvětráte. Ve vztazích se dá vyvětrat tím, že o svých pocitech mluvíme.“

Autor: Eva Zelinková, Datum: 23. 6. 2021 0:05

Harmonii do rodin se snaží vnášet soukromá Akademie rodičovství. Své o tom ví a s námi o tom…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková