Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií
Wikimedia Commons
Inspirace / Slavné páry

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

datum: 17. 5. 2024 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Láska k dvakrát rozvedené Američance Wallis způsobila, že Eduard VIII. odstoupil z britského trůnu. Jejich pozdější odchod do zahraničí se dnes srovnává s případem Harryho a Meghan.

Skandální oznámení

Na britském královském trůnu neseděl ani rok. Poté, co Eduard VIII. v listopadu 1936 oznámil své rozhodnutí oženit se s dvakrát rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou, od vlády premiéra Baldwina i jeho matky královny Mary zaznělo nekompromisní ultimátum: Pokud se ožení, musí se vzdát trůnu. Eduard si vybral lásku.


Harry a Meghan: Nejsledovanější pár současnosti

Kdo byla Wallis?

Narodila se 19. června 1896 jako Bessie Wallis Warfield do prominentní americké rodiny. Když dívka začala navštěvovat prestižní soukromou školu Oldfield v Marylandu, její spolužáci zaregistrovali, že je mnohem chytřejší než oni. Tehdy také přestala používat jméno Bessie, protože jí připadalo příliš obyčejné a „venkovské“, a nechala si říkat jen Wallis.

Kvůli ne zrovna ideální finanční situaci v rodině bylo žádoucí dceru brzy provdat. Ve dvaceti řekla „ano“ o sedm let staršímu letci Winfieldu Spencerovi. Brzy přišla na to, že manžel má dost rád alkohol. K mladé ženě se navíc choval hrubě a Wallis byla zřejmě vystavena domácímu násilí. Po pěti letech jí došla trpělivost a podala žádost o rozvod.


Marie Antoinetta: Co se stalo s jejími dětmi?

Druhá svatba

Dlouho sama nezůstala. Druhý sňatek uzavřela s Ernestem Aldrichem Simpsonem, příslušníkem britské armády. Ten novomanželku přivezl do Londýna, kde ji jeho sestra uvedla do společnosti.

V roce 1931 uspořádala lady Furnessová (mimochodem jedna z bývalých Eduardových milenek) víkendovou party v Burrought Court. Jeden z manželských párů, který se měl akce účastnit, náhle onemocněl, proto místo nich hostitelka narychlo pozvala Simpsonovi.

Přestože Wallis žila již několik let v Londýně, stále měla výrazný baltimorský přízvuk a ve společenskými konvencemi upjaté britské společnosti působila jako zjevení. Nedá se říct, že by byla nějak zvlášť přitažlivá, nicméně byla vždy elegantní a vkusně oblečená. Princ z Walesu ji považoval za milou a vtipnou ženu. Na prvním setkání prý na něj ale žádný velký dojem neudělala, ale rád přijal pozvání manželů Simpsonových na večeři do jejich londýnského sídla, pak následoval společný víkend. Jak ve svých pamětech napsala Wallis: „Tento vztah brzy přerostl v přátelství.“


Charlesova cesta ke Karlu III.

Populární princ

Eduard VIII. se narodil 23. června 1894. Jako nejstarší syn krále Jiřího V. studoval na námořních školách a sloužil dva roky u britského námořnictva a připravoval se na svou budoucí roli krále.

Atraktivní modrooký blonďák, kterému doma říkali „David“, měl slabost pro ženy a ženy měly slabost pro něj. Jako od budoucího krále se od něj očekávalo, že se ožení s dívkou z aristokratických kruhů. Eduardovi se do ženění moc nechtělo. Rodiče, král Jiří V. a matka královna Mary, mu prý často domlouvali a naléhali, aby se konečně usadil.

Eduard aktivně cestoval po zemích britské koruny, hovořil s obyčejnými lidmi a stal se velmi populární. Mnohem víc než oficiality a povinnosti budoucího monarchy ho bavilo zahradničení, především pěstování růží.


9 otazníků kolem smrti monacké kněžny Grace

Vdaná přítelkyně!

Společní známí a přátelé si brzy všimli toho, že následník trůnu je poblázněný jako nikdy předtím. Stal se pravidelným návštěvníkem Simpsonova domu a on naopak zval manžele Simpsonovi k účasti na různých svých cestách doma i v zahraničí. Vzhledem k tomu, že Ernest Simpson se často nemohl z pracovních důvodů uvolnit, doprovázela prince jen jeho žena.

„V určitém okamžiku jsme překročili hranici mezi přátelstvím a láskou,“ později vzpomínala Wallis.

Krále prý rozzuřilo, když zjistil, že nezdárný syn zahrnuje Wallis drahými šperky. Svému otci Jiřímu princ tvrdil, že „s paní Simpsonovou nemá žádné nemorální vztahy.“ Ostatně do konce svých dnů popíral, že by Wallis byla jeho milenkou v době, kdy byla provdaná za Simpsona. Otec naléhal, aby skandální poměr ukončil.

Zamilovaný král

16. ledna 1936 se prudce zhoršil zdravotní stav krále Jiřího V. Zemřel krátce před půlnocí. Eduard okamžitě nastoupil na trůn jako král Eduard VIII. Celá královská rodina však byla pobouřena tím, že se stále stýkal s Wallis. Přestože britský tisk dodržoval „gentlemanskou dohodu“ nepsat o poměru, ten byl stejně veřejným tajemstvím.

V září 1936 podala Wallis žádost o rozvod – údajně na základě prokázané nevěry jejího manžela. V tu chvíli si královna Mary, celá královská rodina, anglikánská církev i vláda uvědomili, že je zle. Premiér Stanley Baldwin krále prosil, aby ukončil „přátelství s paní Simpsonovou“. Eduard odmítl. Jediným tehdejším politikem, který Eduarda neodsoudil, byl Winston Churchill.


Clementine (†92) a Winston (†90) Churchillovi: Britský ministerský předseda byl pod pantoflem

Eduard navrhoval morganatický sňatek, kde by Wallis neměla žádný titul, ale to vláda zamítla jako nepraktické. V listopadu 1936 se začalo hovořit o ústavní krizi a Wallis uvedla, že je připravena opustit zemi, pokud by to vyřešilo situaci. Tisk přinášel fotky rozhořčených britských žen, které demonstrovaly proti Wallis s plakáty: „Ruce pryč od našeho krále!“

Pak obdržel Eduard oficiální dopis, ve kterém stálo, že parlament nepodpoří jeho případné manželství s Wallis. Všechna vyjednávání a pokusy o nalezení kompromisu selhaly.

Vzdal se trůnu

11. prosince 1936 se Eduard VIII. stal prvním králem v historii Anglie, který dobrovolně abdikoval. Na trůn urychleně nastoupil jeho bratr Albert jako Jiří VI.

„Zjistil jsem, že je nemožné plnit povinnosti krále bez pomoci a podpory ženy, kterou miluji,“ uvedl ve svém prohlášení. 

Eduard okamžitě opustil Británii. Wallis na něj čekala na zámku Château de Candé ve Francii, kde 3. června 1936 vstoupili do manželství. Na prahu 2. světové války pak Eduard napáchal spoustu politických chyb, kdy se mj. sešel s Hitlerem. Nový předseda britské vlády Winston Churchill vyřešil prekérní situaci tak, že zařídil, aby byl Eduard jmenován guvernérem na Bahamách. Po válce pak žili znovu ve Francii.


Koktavý král Jiří VI.: Neměl být králem, popularitu získal díky své dominantní manželce

Šťastný pár

Královská rodina se s ním téměř přestala stýkat a Wallis nikdy nepřijala mezi sebe. Nebyl pozván ani na korunovaci své neteře Alžběty II. v roce 1952. Pouze se s Wallis zúčastnili pohřbu Jiřího VI. a matky královny Mary. Oficiálně byli do Anglie pozváni až v roce 1967, kdy byla odhalena pamětní deska královně Mary.

I když se občas vyskytly zvěsti o různých mužích „kolem Wallis“, spekulace se nikdy nepotvrdily. Přestože neměli děti, manželé spolu byli šťastni a hodně cestovali, Wallis byla aktivní v charitativní činnosti.

Eduard zemřel 28. května 1972 ve věku 77 let. Pohřben je v Frogmore ve Velké Británii. Wallis ho přežila skoro o čtrnáct let, zemřela 24. dubna 1986. Královská rodina dala svolení, aby byla uložena v hrobce vedle své životní lásky – Eduarda.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2024 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 12. 2023 0:05

Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…

Jimmy a Rosalynn Carterovi: Prezidentský pár spolu byl 77 let

Jimmy a Rosalynn Carterovi: Prezidentský pár spolu byl 77 let

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 12. 2023 0:05

V říjnu 2019 se Jimmy Carter a jeho manželka Rosalynn stali manželským prezidentským párem s…

Napoleon a Joséphine: Bouřlivý milostný příběh

Napoleon a Joséphine: Bouřlivý milostný příběh

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 11. 2023 0:05

Milovali se i nenáviděli, ona měla milence, on milenky. Ačkoli se nakonec rozvedli, do konce svého…

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 6. 2023 0:05

Za každým úspěšným mužem vždy hledej ženu! Vztah legendárního malíře Salvadora Dalího a jeho…

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2023 0:05

Ingrid se pro lásku k italskému režisérovi Robertu Rossellinimu vzdala všeho – i dcery Pii z…

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 5. 2023 0:05

V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve…

Gerty (†61) a Carl (†87) Coriovi: Nositelé Nobelovy ceny za medicínu se narodili a studovali v Praze

Gerty (†61) a Carl (†87) Coriovi: Nositelé Nobelovy ceny za medicínu se narodili a studovali v Praze

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 17. 11. 2022 0:05

Jejich životní příběh trochu připomíná manžele Mariii Skłodowskou-Curie a Pierra Curie. Zatímco…

Tip šéfredaktorky

Byl Napoleon Bonaparte otráven? Záhadná smrt ve vyhnanství

10. 6. 2024 0:05 autor Anna Vágnerová