Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Princezna Diana (†36): Byla její smrt „jen“ nešťastnou náhodou?
Flickr
Inspirace / Královské rodiny

Princezna Diana (†36): Byla její smrt „jen“ nešťastnou náhodou?

datum: 31. 8. 2019 0:05 autor: Jana Vavřinová
Smrt princezny Diany byla událostí, která se dotkla milionů lidí po celém světě. Neoplakávala ji jen Velká Británie, slzy stékaly po tváři nejednomu člověku, který ji nevnímal jen jako člena královské rodiny, ale jako modlu.

Nejprve se zdálo, že jde „pouze“ o tragickou dopravní nehodu. Diana byla v předvečer osudného dne na večeři v pařížském hotelu Ritz a společnost jí dělal její milenec Dodi Al-Fayed (42), s nímž se scházela pouhých několik týdnů. Nezvaným společníkem jejich romance byl i bulvární tisk. Právě jím najatí paparazzi fotografové pronásledovali auto milenců po odjezdu z hotelu. Po několikaminutové honičce vjel šofér spolu se svými V.I.P. pasažéry velkou rychlostí do tunelu Pont de l'Alma. Pak už se ví jen to, že z něj Diana, Dodi ani řidič živí nevyjeli. Mercedes, ve kterém cestovali, byl na šrot. Muži byli mrtví na místě, princezna zemřela i přes okamžitou operaci v nemocnici. Přežil jen jejich bodyguard Trevor Rees-Jones.

První domněnky

Bezprostředně poté se zpravodajci snažili rozklíčovat příčiny havárie. Veřejnosti předložili verzi, v níž za politovánihodnou autonehodu může kombinace tří hledisek – senzacechtiví fotografové, údajně opilý řidič a nezapnuté bezpečnostní pásy.

V oficiální zprávě z vyšetřování se ještě píše, že šofér při úniku devíti paparazziům jel až 110 km/h, čímž překročil povolenou rychlost ve městě.

Jak to asi mohlo být

V souvislosti s Dianiným úmrtím se začaly objevovat desítky konspiračních teorií snažící se její náhlý skon objasnit. Některé z nich jsou trošku přitažené za vlasy, na jiných ale možná něco bude. Zde je pět nejzajímavějších:

  1. Žije v utajení Jedna bizarní hypotéza tvrdí, že princezna zinscenovala vlastní smrt, aby mohla vést s Dodim klidný život bez přítomnosti bulvárních médií. Neexistují však žádné důkazy, které by tento její záměr potvrdily. A navíc – kdyby se dozvěděla, že má již čtyři vnoučata – nechtěla by je snad vidět a být jim nablízku?
  2. Její řidič byl opilý Dohady novinářů o opilosti princeznina řidiče Paula Henryho začaly žít vlastním životem. Někdo je dokonce považuje za založené na pravdě. Objevila se totiž tvrzení, podle níž měl šofér mercedesu v krvi trojnásobek povolené hladiny alkoholu (tedy 1,5 promile oproti ve Francii povolené hladině 0,5 promile). Krevní zkouška, kterou si vyžádala rodina po jeho smrti, ale žádný alkohol neprokázala. Ukázala však vysoký výskyt oxidu uhelnatého. Jeho množství bylo tak enormní, že do krevního oběhu muselo vniknout ještě předtím, než Henry nasedl do auta. Jeho nevinu také potvrzují záznamy z bezpečnostních kamer u hotelu Ritz. Žádné vrávorání ani malátná chůze nejsou na videu znatelné. Otazník vzbuzuje jen zjištění, že si krátce před smrtí uložil na bankovní účet 164 tisíc franků. Že by ho někdo uplatil, aby havaroval?
  3. Pomsta Diana byla pacifistka, a tak není divu, že začala upozorňovat na nebezpečí přechovávání a výroby nášlapných min. Díky princezně se v 90. letech svět dozvěděl, že miny nejsou jen záležitostí armády, ale že denně zabíjí či zraní spoustu dětí, co si hrají na louce, zemědělců na polich nebo žen, co jdou jen k řece pro vodu. Podle jedné z konspiračních teorií má prsty na Dianině smrti právě okruh výrobců munice.
  4. MI6 Britská špionážní služba MI6 (sloužil v ní např. James Bond) měla mezi sebou agenty, kteří si vzali za úkol zbavit královskou rodinu Diany, jež podle jejich názorů byla schopná zničit monarchii. Jak by to Diana měla udělat? Stačilo by, aby poodhalila veřejnosti zákulisí Buckinghamského paláce, čímž by většina vévodů, princů, hraběnek apod. ztratila svou důstojnost. MI6 byla dále prý znepokojená princezninou novou známostí. Jelikož byl Dodi Al-Fayed muslim a syn vlivného egyptského podnikatele Mohameda Al-Fayeda, jenž měl v Anglii hodně pracovních zájmů (vlastní např. síť hotelů Ritz nebo prestižní fotbalový klub v Londýně), obávala se, že časem Diana konvertuje k islámu a stane se Dodiho manželkou. Propojení islámského světa (Dodi) s evropskými tradicemi (Diana), by pak královnu Alžbětu II. přivedlo k obavám o existenci její winsdorské dynastie.
  5. Kamery mimo provoz Od nasednutí milenců do mercedesu u hotelu Ritz až po vjezd do tunelu Pont de l'Alma nezaznamenala pohyb jejich vozu žádná bezpečnostní kamera. Byť jich bylo v tunelu nainstalováno hned čtrnáct, ani jedna nenasnímala fatální kolizi. Co se pod povrchem země přihodilo, neví ani jediný přeživší, spolujezdec Trevor Rees-Jones, který byl jejich bodyguardem. „Na nic si nevzpomínám,“ oznámil novinářům. Jak je možné, že kamerami prošpikované velkoměsto zrovna v osudný den a hodinu nepomohlo odhalit pravou příčinu šokující nehody?

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

10 obrazů ze života španělské královny Letizie

10 obrazů ze života španělské královny Letizie

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 31. 5. 2021 0:05

„Mou ženou se stane ta, kterou budu milovat, která bude mít předpoklady stát se matkou mých dětí a…

Sophie (56): Nejoblíbenější snacha britské královny Alžběty

Sophie (56): Nejoblíbenější snacha britské královny Alžběty

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 5. 2021 0:05

Sophie a její manžel princ Edward, nejmladší syn britské královny Alžběty II., vedou relativně…

Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 4. 2021 0:05

Její příběh by vydal na celý televizní seriál. Alice z Battenbergu (Mountbatten) se narodila hluchá…

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Kateřina II. Veliká (†67): Messalina severu

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 17. 3. 2021 0:05

S vlivnou, mocnou a poživačnou římskou císařovnou 1. stolení našeho letopočtu spojovala Kateřinu…

10 zajímavostí o ženách z britské královské rodiny

10 zajímavostí o ženách z britské královské rodiny

Autor: redakce ve spolupráci s TV Spektrum, Datum: 17. 2. 2021 0:05

Manuální zručnost, šíření osvěty nebo feminismus. S čím vším prorazily ženy britské královské…

Silvia (77): Německá letuška s brazilskými kořeny na švédském trůně

Silvia (77): Německá letuška s brazilskými kořeny na švédském trůně

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 1. 2021 0:05

Právě pro tuhle krásnou královnu složila skupina ABBA svůj největší hit Dancing Queen. Švédskou…

Marie Terezie (†63): Erotická císařovna

Marie Terezie (†63): Erotická císařovna

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 22. 12. 2020 0:05

Jediná vládnoucí česká královna z rodu Habsburků měla „čarodějnické“ jméno a za milence „ďábla“.…

Harry a Meghan: Nejsledovanější pár současnosti

Harry a Meghan: Nejsledovanější pár současnosti

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 11. 2020 0:05

Příznivci britské královské rodiny nechápou jejich rozhodnutí dobrovolně odejít z „firmy“. Bulvár…

Tip šéfredaktorky

Příběh Elišky (41): Pozdní láska mé babičky Milady

29. 5. 2021 0:05 autor podle příběhu Elišky H. napsala Alžběta Morávková