Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Princezna Diana (†36): Byla její smrt „jen“ nešťastnou náhodou?
Flickr
Inspirace / Královské rodiny

Princezna Diana (†36): Byla její smrt „jen“ nešťastnou náhodou?

datum: 31. 8. 2019 0:05 autor: Jana Vavřinová
Smrt princezny Diany byla událostí, která se dotkla milionů lidí po celém světě. Neoplakávala ji jen Velká Británie, slzy stékaly po tváři nejednomu člověku, který ji nevnímal jen jako člena královské rodiny, ale jako modlu.

Nejprve se zdálo, že jde „pouze“ o tragickou dopravní nehodu. Diana byla v předvečer osudného dne na večeři v pařížském hotelu Ritz a společnost jí dělal její milenec Dodi Al-Fayed (42), s nímž se scházela pouhých několik týdnů. Nezvaným společníkem jejich romance byl i bulvární tisk. Právě jím najatí paparazzi fotografové pronásledovali auto milenců po odjezdu z hotelu. Po několikaminutové honičce vjel šofér spolu se svými V.I.P. pasažéry velkou rychlostí do tunelu Pont de l'Alma. Pak už se ví jen to, že z něj Diana, Dodi ani řidič živí nevyjeli. Mercedes, ve kterém cestovali, byl na šrot. Muži byli mrtví na místě, princezna zemřela i přes okamžitou operaci v nemocnici. Přežil jen jejich bodyguard Trevor Rees-Jones.

První domněnky

Bezprostředně poté se zpravodajci snažili rozklíčovat příčiny havárie. Veřejnosti předložili verzi, v níž za politovánihodnou autonehodu může kombinace tří hledisek – senzacechtiví fotografové, údajně opilý řidič a nezapnuté bezpečnostní pásy.

V oficiální zprávě z vyšetřování se ještě píše, že šofér při úniku devíti paparazziům jel až 110 km/h, čímž překročil povolenou rychlost ve městě.

Jak to asi mohlo být

V souvislosti s Dianiným úmrtím se začaly objevovat desítky konspiračních teorií snažící se její náhlý skon objasnit. Některé z nich jsou trošku přitažené za vlasy, na jiných ale možná něco bude. Zde je pět nejzajímavějších:

  1. Žije v utajení Jedna bizarní hypotéza tvrdí, že princezna zinscenovala vlastní smrt, aby mohla vést s Dodim klidný život bez přítomnosti bulvárních médií. Neexistují však žádné důkazy, které by tento její záměr potvrdily. A navíc – kdyby se dozvěděla, že má již čtyři vnoučata – nechtěla by je snad vidět a být jim nablízku?
  2. Její řidič byl opilý Dohady novinářů o opilosti princeznina řidiče Paula Henryho začaly žít vlastním životem. Někdo je dokonce považuje za založené na pravdě. Objevila se totiž tvrzení, podle níž měl šofér mercedesu v krvi trojnásobek povolené hladiny alkoholu (tedy 1,5 promile oproti ve Francii povolené hladině 0,5 promile). Krevní zkouška, kterou si vyžádala rodina po jeho smrti, ale žádný alkohol neprokázala. Ukázala však vysoký výskyt oxidu uhelnatého. Jeho množství bylo tak enormní, že do krevního oběhu muselo vniknout ještě předtím, než Henry nasedl do auta. Jeho nevinu také potvrzují záznamy z bezpečnostních kamer u hotelu Ritz. Žádné vrávorání ani malátná chůze nejsou na videu znatelné. Otazník vzbuzuje jen zjištění, že si krátce před smrtí uložil na bankovní účet 164 tisíc franků. Že by ho někdo uplatil, aby havaroval?
  3. Pomsta Diana byla pacifistka, a tak není divu, že začala upozorňovat na nebezpečí přechovávání a výroby nášlapných min. Díky princezně se v 90. letech svět dozvěděl, že miny nejsou jen záležitostí armády, ale že denně zabíjí či zraní spoustu dětí, co si hrají na louce, zemědělců na polich nebo žen, co jdou jen k řece pro vodu. Podle jedné z konspiračních teorií má prsty na Dianině smrti právě okruh výrobců munice.
  4. MI6 Britská špionážní služba MI6 (sloužil v ní např. James Bond) měla mezi sebou agenty, kteří si vzali za úkol zbavit královskou rodinu Diany, jež podle jejich názorů byla schopná zničit monarchii. Jak by to Diana měla udělat? Stačilo by, aby poodhalila veřejnosti zákulisí Buckinghamského paláce, čímž by většina vévodů, princů, hraběnek apod. ztratila svou důstojnost. MI6 byla dále prý znepokojená princezninou novou známostí. Jelikož byl Dodi Al-Fayed muslim a syn vlivného egyptského podnikatele Mohameda Al-Fayeda, jenž měl v Anglii hodně pracovních zájmů (vlastní např. síť hotelů Ritz nebo prestižní fotbalový klub v Londýně), obávala se, že časem Diana konvertuje k islámu a stane se Dodiho manželkou. Propojení islámského světa (Dodi) s evropskými tradicemi (Diana), by pak královnu Alžbětu II. přivedlo k obavám o existenci její winsdorské dynastie.
  5. Kamery mimo provoz Od nasednutí milenců do mercedesu u hotelu Ritz až po vjezd do tunelu Pont de l'Alma nezaznamenala pohyb jejich vozu žádná bezpečnostní kamera. Byť jich bylo v tunelu nainstalováno hned čtrnáct, ani jedna nenasnímala fatální kolizi. Co se pod povrchem země přihodilo, neví ani jediný přeživší, spolujezdec Trevor Rees-Jones, který byl jejich bodyguardem. „Na nic si nevzpomínám,“ oznámil novinářům. Jak je možné, že kamerami prošpikované velkoměsto zrovna v osudný den a hodinu nepomohlo odhalit pravou příčinu šokující nehody?

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Charles (72) a Camilla (74): Láska, která musela počkat

Charles (72) a Camilla (74): Láska, která musela počkat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 9. 2021 0:05

V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve…

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Harald V. (84) a Sonja (84): Trvalo dlouhých devět let, než norský královský pár dostal svolení k sňatku

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 9. 9. 2021 0:05

Devět let trval vztah plný lásky mezi norským korunním princem Haraldem, dnešním norským králem,…

Královna matka: Taková „normální holka“ z lepší rodiny

Královna matka: Taková „normální holka“ z lepší rodiny

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 30. 8. 2021 0:05

Tak abychom ji uvedli: Její Veličenstvo anglická královna Alžběta, obecně zvaná „královna matka“,…

Opavská výstava 30+ nabídne stovky skvělých fotografií

Opavská výstava 30+ nabídne stovky skvělých fotografií

Autor: -red-, Datum: 27. 8. 2021 15:00

Přes 500 působivých fotografií od více než 150 autorů nabídne v Opavě výstava nazvaná 30+. Dosud…

Monacká kněžna Charlene (43): Rozvádí se bývalá olympionička s Albertem?

Monacká kněžna Charlene (43): Rozvádí se bývalá olympionička s Albertem?

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 17. 8. 2021 0:05

V polovině března odletěla monacká kněžna Charlene do rodné Afriky na pohřeb zulského krále…

Následník Rudolf: Spáchal sebevraždu s „double“ milenkou

Následník Rudolf: Spáchal sebevraždu s „double“ milenkou

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 16. 8. 2021 0:05

Korunní princ Rudolf se narodil „se zlatou lžičkou v ústech“, jak se tehdy říkalo. Jeho smrt už tak…

„Erotoman“ Franz Josef

„Erotoman“ Franz Josef

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 9. 8. 2021 0:05

Českými kritiky „zahnívajícího“ mocnářství byl často ironizován a zesměšňován, zejména pak pro své…

Monacká kněžna Grace (†52): Žila opravdu „jako v pohádce“?

Monacká kněžna Grace (†52): Žila opravdu „jako v pohádce“?

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 20. 7. 2021 0:05

Svatbou s monackým knížetem Rainierem III. v roce 1956 ukončila půvabná Grace Kelly svou filmovou…

Tip šéfredaktorky

Nemocné ledviny nebolí. Otestujte se 16. a 17. září!

1. 9. 2021 15:00 autor -an-