Většinou se jako hlavní chod štědrovečerní večeře servíruje smažený kapr, nebo vepřový řízek s bramborovým salátem. Obě varianty jsou poměrně výrazné, a právě proto by i samotné víno mělo být výraznější, plnější a aromatičtější, tak aby se s jídlem skvěle doplňovalo.
K těmto pokrmům jsou vhodná bílá vína s tóny tropických a citrusových plodů a vyšším obsahem alkoholu. Takovou chuť můžete nalézt například u vyzrálejších Chardonnay, Veltlínského zeleného nebo u Ryzlinku vlašského i rýnského.
Ke kapru na černo se skvěle hodí odrůda bílého vína Malverina, která není sice obvyklá, ale nadchne vás svou chutí a typickým skořicovým buketem. Kromě kapra se často na vánoční tabuli vyskytují i jiné sladkovodní ryby, ke kterým se skvěle hodí bílá vína. Výjimkou nejsou ani ryby mořské, ty s jemným bílým masem podpoříte suchým Ryzlinkem rýnským nebo Sauvignonem. S výraznějším tučnějším lososem či tuňákem kombinujte růžové Zweigeltrebe nebo Cabernet Sauvignon.
Většinou bývá napečeno několik druhů vánočního cukroví, a je nesnadné je skloubit s nějakým univerzálním vínem.
Obecně lze říci, že více se hodí k domácímu cukroví polosladká až sladká vína, a to včetně speciálních ledových či slámových vín. Pokud si chcete hrát ještě více, tak k ořechovému cukroví volte aromatický Irsai Oliver nebo Muškát, ke kokosovému přívlastkový Aurelius nebo bílé barikové Chardonnay a ke kandovanému ovoci např. slámové víno odrůdy Hibernal či Sauvignon.
Houbový kuba, tak jako pečená kachna se zelím k vánočním svátkům neodmyslitelně patří, a tak nesmíme zapomenout ani na ně.
K prvnímu z pokrmů je potřeba zvolit plné bílé kořenité víno, například přívlastkové Veltlínské zelené. K pečené kachně se skvěle hodí hutné červené víno. Chybu neuděláme, budeme-li vybírat z pro náš region typické Frankovky, nebo světáčtějšího Merlotu, ovšem s typických moravským rukopisem.
⇒ Sekty, lehká ovocná a dezertní vína je vhodné podávat nachlazená na nižší teplotu, tedy na 6-8 °C.
⇒ Suchá bílá vína a vína růžová ideálně o teplotě 10-12 °C. Plná a starší červená vína si nejlépe vychutnáte při teplotě 16-18 °C.
⇒ Tvar a držení sklenice jsou také velmi důležité. Sekty se podávají ve sklenicích s úzkým hrdlem, jehož stopku držíme u spodu, abychom víno nezahřívali teplotou dlaně.
⇒ Vína bílá se podávají v menších sklenicích do tvaru tulipánu a drží se také uprostřed stopky.
⇒ Vínům červeným náleží velká sklenice ve tvaru tulipánu, jejíž tělo umožňuje vůním dokonale se rozvinout.
⇒ Víno lejeme vždy do ⅓ sklenice. Dolévat lze nejen červené, ale i bílé víno, které díky častějšímu nalévání menšího objemu udržujeme tímto stále chladné.
Zdroj informací: Vína z Moravy, vína z Čech
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Pes, nejlepší přítel člověka. To není jen klišé, ale fakt, který potvrzují i statistiky. Češi jsou…
Když má sezónu vaše oblíbená zelenina a všude je jí dostatek za dobrou cenu, využijte toho. Ať už…
Knedlíky nepatří jen k podzimnímu nebo zimnímu hodování. V létě dokáží nejednomu strávníkovi…
Předsíň o vás hodně napoví. Je místem přivítání i rozloučení. Je tím prvním, co vidí každá vaše…
Ať už se věnujete úklidu, trávíte čas v přírodě nebo si hrajete s dětmi na zahradě, špinavému…
Autor proslulých dezertů a laskomin, který své zkušenosti získával mimo jiné i v luxusním…
Teploty stoupají a slunce pálí jako divé. Nenechte si ale vedrem kazit léto. Naštěstí existuje…
Ryby se na českých grilech neobjevují příliš často, a to je škoda. Oproti tučnému masu, jako je…