Většinou se jako hlavní chod štědrovečerní večeře servíruje smažený kapr, nebo vepřový řízek s bramborovým salátem. Obě varianty jsou poměrně výrazné, a právě proto by i samotné víno mělo být výraznější, plnější a aromatičtější, tak aby se s jídlem skvěle doplňovalo.
K těmto pokrmům jsou vhodná bílá vína s tóny tropických a citrusových plodů a vyšším obsahem alkoholu. Takovou chuť můžete nalézt například u vyzrálejších Chardonnay, Veltlínského zeleného nebo u Ryzlinku vlašského i rýnského.
Ke kapru na černo se skvěle hodí odrůda bílého vína Malverina, která není sice obvyklá, ale nadchne vás svou chutí a typickým skořicovým buketem. Kromě kapra se často na vánoční tabuli vyskytují i jiné sladkovodní ryby, ke kterým se skvěle hodí bílá vína. Výjimkou nejsou ani ryby mořské, ty s jemným bílým masem podpoříte suchým Ryzlinkem rýnským nebo Sauvignonem. S výraznějším tučnějším lososem či tuňákem kombinujte růžové Zweigeltrebe nebo Cabernet Sauvignon.
Většinou bývá napečeno několik druhů vánočního cukroví, a je nesnadné je skloubit s nějakým univerzálním vínem.
Obecně lze říci, že více se hodí k domácímu cukroví polosladká až sladká vína, a to včetně speciálních ledových či slámových vín. Pokud si chcete hrát ještě více, tak k ořechovému cukroví volte aromatický Irsai Oliver nebo Muškát, ke kokosovému přívlastkový Aurelius nebo bílé barikové Chardonnay a ke kandovanému ovoci např. slámové víno odrůdy Hibernal či Sauvignon.
Houbový kuba, tak jako pečená kachna se zelím k vánočním svátkům neodmyslitelně patří, a tak nesmíme zapomenout ani na ně.
K prvnímu z pokrmů je potřeba zvolit plné bílé kořenité víno, například přívlastkové Veltlínské zelené. K pečené kachně se skvěle hodí hutné červené víno. Chybu neuděláme, budeme-li vybírat z pro náš region typické Frankovky, nebo světáčtějšího Merlotu, ovšem s typických moravským rukopisem.
⇒ Sekty, lehká ovocná a dezertní vína je vhodné podávat nachlazená na nižší teplotu, tedy na 6-8 °C.
⇒ Suchá bílá vína a vína růžová ideálně o teplotě 10-12 °C. Plná a starší červená vína si nejlépe vychutnáte při teplotě 16-18 °C.
⇒ Tvar a držení sklenice jsou také velmi důležité. Sekty se podávají ve sklenicích s úzkým hrdlem, jehož stopku držíme u spodu, abychom víno nezahřívali teplotou dlaně.
⇒ Vína bílá se podávají v menších sklenicích do tvaru tulipánu a drží se také uprostřed stopky.
⇒ Vínům červeným náleží velká sklenice ve tvaru tulipánu, jejíž tělo umožňuje vůním dokonale se rozvinout.
⇒ Víno lejeme vždy do ⅓ sklenice. Dolévat lze nejen červené, ale i bílé víno, které díky častějšímu nalévání menšího objemu udržujeme tímto stále chladné.
Zdroj informací: Vína z Moravy, vína z Čech
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Rychle se přiblížilo období, kdy ve vzduchu nebude cítit pouze jaro, ale také vůně nejrůznějších…
Jaro je období znovuzrození a rozpuku, kdy příroda opět ožívá po dlouhém zimním spánku. A co by…
Pouštíte se do velkého úklidu a nevíte, kde začít? Jděte na to systematicky! Postupujte pěkně…
Rajčata, papričky, jahody nebo bylinky. Doma si můžete vypěstovat ledacos, a vůbec přitom nevadí,…
Ekonomická krize se neptá a člověk se musí zařídit tak, aby se mu žilo co nejpohodlněji, i když se…
Víte, co se právě teď děje „tam uvnitř“, v žaludku a ve střevech? Nejspíš vás to ani nenapadne a…
Ať už patříte k vyznavačům tradičních Velikonoc nebo máte radši modernější pojetí spojené s…
Ať už je před vámi běžný úklid nebo se chystáte pustit do toho velkého jarního, česká značka…
Komentáře