
Sekt není šampaňské
Na trhu jsou k dostání různé druhy „bublinkových“ vín, které se kvalitou výrazně liší, a ne každý můžeme nazvat sektem. Pravý sekt nebo šumivé víno je vyrobeno z vína a obsahuje přírodní perlení (CO2), které vzniká přirozeným procesem kvašení. Naproti tomu sycené víno, které je levnější náhradou sektu, obsahuje bublinky, které se do něj přidávají uměle. Proto je důležité si před nákupem ujasnit, jaký je rozdíl mezi šumivým a syceným vínem.
Mnozí lidé předpokládají, že všechna bublinková vína jsou stejná a nevidí zásadní kvalitativní rozdíly. Vína s obsahem oxidu uhličitého (CO2), laicky řečeno s bublinkami, nabízené v obchodech dělíme na dvě skupiny – vína šumivá a vína sycená.
„Šumivé víno, označované také jako sekt, se vyrábí z kvalitní směsi vín, zvané cuvée. Do této směsi se přidávají kvasinky a přesná dávka cukru, které vyvolají proces druhotného kvašení. Kvašení a zrání trvá minimálně 6 měsíců a víno získává svou charakteristickou vůni a chuť. Během druhotného kvašení vína se cukr změní na alkohol a oxid uhličitý (CO2). Jelikož kvašení probíhá v uzavřených kvasných nádobách, resp. v tlakových lahvích, vzniklý CO2 se přirozeně váže na víno a zůstává v něm. Šumivé víno tak přirozeným způsobem získává bublinky a jemné perlení, které lahodně působí na jazyku,“ říká Daniela Odenthal produktová manažerka společnosti Rotkäppchen.
Při správném skladování a podávání si šumivé víno po otevření láhve dlouho zachovává příjemné perlení a nezatvrdne tak rychle jako víno sycené uměle.
Často lidé také mylně označují sekty jako „šampaňské“. Šampaňské je však označení pro sekt, který pochází pouze z oblasti „Champagne“ na severu Francie. Šumivá vína pocházející z jiných oblastí se označují jako sekt.
Šumivé víno je tedy přírodním produktem, které však navíc obsahuje jemné bublinky. Naopak do všech sycených alkoholických nápojů jsou bublinky přidávány uměle.
Právě proto by se výběr sektu neměl nechávat náhodě. Kvalitní šumivé víno dokáže zpříjemnit a dotvořit atmosféru všech rodinných oslav!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Tři nejčastější mýty o mléčných výrobcích aneb Pravdy, kterými se radši neřiďte
Autor: Jana Nováková, Datum: 2. 10. 2023 0:05Mléko bývá ve společnosti často démonizováno. Nezřídka kdy se dočtete, že jeho konzumace je nejen…

Knedlík není věda, říká šéfkuchař Petr Kosiner
Autor: Kateřina Šimková, Datum: 1. 10. 2023 0:05Dříve tento pokrm musela umět uvařit prý každá dcera. Tato příloha, která patří do tradiční kuchyně…

Energetický štítek: Jak se v něm vyznat, abyste ušetřili
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 9. 2023 0:05Stále je pro řadu lidí těžké se v energetických štítcích vyznat. Jak vybrat ledničku, pračku nebo…

Víte, že Velkou čínskou zeď drží pohromadě rýže?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 9. 2023 0:05Historie pěstování rýže sahá tisíce let zpátky. První známky kultivace této plodiny jsou…

Co pomůže „vycucnout“ vlhkost z kuchyně i koupelny?
Autor: -mav-, Datum: 24. 9. 2023 16:00Dlouhodobě vysoká vlhkost v bytě zdraví nepomáhá. Ve vlhkém prostředí se rychleji množí bakterie a…

7 otázek na téma burčák aneb Burčákový manuál
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 8. 2023 10:00Na první vína letošního ročníku si počkáme až do sv. Martina, ale první nápovědu nám mohou dát už…

Kdo nezavařuje, není Čech
Autor: -ak-, Datum: 3. 8. 2023 10:00Zadařilo se vám a sklízíte bohatou úrodu ovoce a zeleniny? Pusťte se do zavařování. Na podzim a v…

5 kroků pro dokonalou kuchyni
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 8. 2023 0:05Kuchyně patří k částem domácnosti, které musí sloužit dlouhá léta. Její pořízení je nákladné a…
Komentáře