Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 tipů, jak v dětském pokoji vytvořit ideální podmínky pro učení
Isotra
Domácnost / Bydlení

6 tipů, jak v dětském pokoji vytvořit ideální podmínky pro učení

datum: 2. 12. 2022 15:00 autor: Markéta Vavřinová
Víte, že prostředí, ve kterém se žák či student učí, může mít vliv na jeho pozornost a potažmo i studijní výsledky?

1. Správné umístění monitoru a osvětlení zabrání únavě očí

Součástí dětských a studentských pokojů bývá často počítač, který zůstává důležitým nástrojem pro vyhledávání informací či tvorbu referátů. Dlouhodobá práce u monitoru ovšem může škodit dětským očím, zvláště ve špatně osvětlené místnosti.

Nadměrnou námahou při ostření do blízka dochází k podráždění očí, jejich slzení či zčervenání, ale také může dojít k takzvanému akomodačnímu spasmu, kdy oko není schopno přirozeně zaostřit a děti pak vnímají problémy s viděním do dálky. U dětí s vrozenými dispozicemi zátěž zraku do blízka a změny jasu a podsvětlení monitoru vyvolávají nebo zhoršují již diagnostikovanou krátkozrakost.

Náš tip: Na monitor je vhodné dívat se alespoň ze vzdálenosti přibližně 55–60 cm. „Dobré je také přizpůsobení pracovního prostředí vhodným osvětlením – aby se světlo co nejméně odráželo od monitoru, ideálně tak, aby nedocházelo k odleskům od okna. Doporučuji volit spíše tlumenější osvětlení,“ radí oftalmoložka MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. z Oční kliniky NeoVize. Pro minimalizaci odlesků slunečních paprsků je vhodné při práci na počítači regulovat světlo zvenčí správným stíněním oken, starším dětem a studentům lze doporučit brýle na monitor s modrým filtrem.


Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Jerhotová, lékařka oční kliniky NeoVize Praha

2. Dobré stínění poháhá především alergikům

Mezi vhodné interiérové stínění do pokoje malého školáka patří látkové rolety. Jejich výhodou je snadná údržba, jelikož se na nich usazuje méně prachu než v klasických závěsech nebo na horizontálních žaluziích, které jsou u menších dětí navíc poměrně náchylné na poškození.

„Pro alergické děti, které potřebují co nejméně prašné prostředí, jsou k dispozici speciální látky s obsahem skelného vlákna,“ upozorňuje Jan Žižlavský z opavské společnosti Isotra, která se zabývá stínicí technikou.

Díky širokému výběru látek v pestrých barvách nebo s veselým potiskem dokážou rolety pokoj doslova prozářit. Nejmenším udělají radost dětské motivy nebo barevné puntíky, dívčí pokojík zase zjemní oblíbený květinový motiv. Zvolit můžete ale samozřejmě i nadčasovou jednobarevnou variantu, která bude dobře sloužit i v době, kdy dítko povyroste.

Náš tip: Moderní alternativou je plissé. Skládané látkové žaluzie poskytují příjemně rozptýlené světlo, které umožní pohodlné psaní úkolů a zároveň poskytne dostatek soukromí. Stahovat se dají jak shora, tak i zdola, takže lze jejich nastavení v průběhu dne měnit přesně podle toho, kterým směrem sluneční paprsky dopadají.


9 důvodů, proč se cítíte unavení

3. Lepší vzduch je zárukou lepšího soustředění

Vliv na soustředění při učení může mít i kvalita ovzduší v útrobách školákova pokojíku. Aby se mu lépe vstřebávaly vědomosti, nezapomínejte na pravidelné větrání, kterým zajistíte přísun čerstvého vzduchu. Zároveň je však zapotřebí myslet na to, že otevřeným oknem vnikají dovnitř i nejrůznější škodliviny, zvláště pokud bydlíte ve městě.

Řada nečistot je obsažena i v samotném domácím prachu. Ve vnitřních prostorách se vyskytuje řada okem neviditelných částic, jako jsou pyly, roztoči, výkaly roztočů, plísně, části kůže a srsti domácích mazlíčků, ale také škodliviny pocházející z vnějšího prostředí, jako je prach uvolňovaný z brzd a škodliviny z výfukových plynů vozidel.

Mnoho z těchto částic o velikosti pouhých 2,5 mikronu může mít alergenní účinek a větší nečistoty, jako jsou kožní buňky, přispívají k prašnosti v domácnosti. Zejména u alergiků pak mohou být zdrojem nepříjemných zdravotních obtíží. U dětí až 50 % vykazuje citlivost na alespoň jeden běžný alergen. A zdravotní rizika způsobená znečišťujícími látkami v domácím prachu mohou být pro děti stokrát větší než pro dospělé.

Náš tip: Řešením jsou čističky vzduchu s pokročilým filtračním systémem, který zachytí i ultra-jemné částice. Například inteligentní čistička Dyson Purifier Cool Formaldehyde zachytává 99,95 % znečišťujících částic již od velikosti 0,1 mikronu, odstraňuje plyny, a navíc přesně detekuje a likviduje formaldehyd. Technologie Air Multiplier zajišťuje, že je vzduch vyčištěný po celé místnosti a díky nočnímu režimu neruší klidný spánek.


10 pokojových rostlin pro lepší spánek

4. Kvalitní spánek má vliv na koncentraci i celkovou imunitu

Právě kvalitní spánek je pro vstřebávání vědomostí alfou a omegou. Spánek je základní biologickou potřebou člověka a je velmi důležitý pro obnovu fyzických i duševních sil. A u dětí je obzvlášť podstatný!

Podle národního zdravotnického informačního portálu Ministerstva zdravotnictví Česku by dítě ve školním věku mělo spát alespoň 10 hodin, u adolescentů, kdy období hormonálních změn provází velký výdej energie, je to minimálně 9 hodin.

Dbejte proto na kvalitu matrace a roštu, které dítěti pořizujete. Spánek je ovlivněn také úrovní hluku a osvětlení a vhodnou teplotou, která by v místnosti na spaní neměla překračovat 20 °C.

Náš tip: Světelný smog i hluk lze tlumit opět vhodným stíněním – k těmto účelům se nejlépe hodí to venkovní. Ideální jsou exteriérové rolety či venkovních žaluzie s lamelami ve tvaru písmene Z, které se do sebe zaklesnou a vytvoří celistvou plochu. Díky tomu dokážou eliminovat nejen světlo, ale i hluk zvenčí – sníží jej až o osm decibelů. „V případě ovládání pomocí nástěnného vypínače děti dokážou venkovní rolety stahovat a vytahovat už od poměrně útlého věku. Do rolet nebo žaluzií umíme zabudovat i elektronické spínací hodiny nebo sluneční čidlo. V určitou dobu se pak stínění podle denní doby otevře, takže se tělo může fyziologicky probudit,“ vysvětluje Jan Žižlavský ze společnosti Isotra.


4 tipy, jak vybrat správný polštář

5. Stůl a židle přizpůsobené výšce dítěte jsou prevencí proti bolestem zad

Při výběru a rozmístění nábytku v dětském pokoji by měl být brán zřetel na správnou ergonomii. Pokud jde o učení, stěžejní je pracovní stůl a kvalitní židle. Oboje by mělo být výškově přizpůsobeno dítěti. Při sezení by se dítě vždy mělo opírat nohama o zem, chodidla by mu neměly „viset“ ve vzduchu.

Náš tip: Ideální je rostoucí nábytek, který jde nastavit podle aktuální postavy – díky tomu může dobře sloužit od první třídy až do teenagerovských let.


10 tipů, jak doma uklidit za hodinu

6. Pořádek pro učení bez rozptylování

Tradiční čínské učení Feng Shui tvrdí, že existuje vztah mezi člověkem a prostředím, ve kterém žije – a zatímco chaos okolo nás může vyvolávat pocit stresu, uspořádané věci naopak naplní prostor pozitivní energií a dokážou nastartovat pozitivní změny.

To se může zrcadlit i v přístupu k učení. Vést děti k pořádku je pro rodiče často zapeklitý úkol, ale existují pomocníci, díky kterým bude snadnější udržovat v místnosti čistotu a řád. V pokoji by neměl chybět především dostatek úložných prostorů, kam lze uložit veškeré hračky. Ideální jsou uzavřené boxy, do kterých se nepráší.

Zejména pokud jde o pracovní stůl, měly by na něm zůstat pouze denně používané věci a ty mít své pevné místo. Na psací potřeby, ořezávátko, gumu, nůžky, pravítko a další drobnosti pořiďte organizér, na papíry šanon, sluchátka lze dát do stojanu. Vše ostatní, včetně hraček, dejte raději do šuplíků a úložných boxů, aby tyto věci netříštily pozornost malého žáka při vypracovávání úkolů. Navíc čím více věcí je na stole, tím méně prostoru zbývá pro psaní!

Náš tip: V lepší organizovanosti pomůže také nástěnka, kam si může dítě dát rozvrh hodin, důležité informace, ale také ji vyšperkovat fotografiemi, medailemi nebo třeba obrázky oblíbených hrdinů.


Zdroje informací: Neovize, Dyson, Isotra


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

7 výhod udržitelného bydlení

7 výhod udržitelného bydlení

Autor: -an-, Datum: 1. 3. 2023 10:00

Možná už jste slyšeli o tzv. udržitelném bydlení. Ale přemýšleli jste o něm třeba? Udržitelné domy…

Chcete si pořídit bazén?

Chcete si pořídit bazén?

Autor: -an-, Datum: 22. 2. 2023 10:00

Bazén může přeměnit vaši zahradu na oázu, kde najdete útočiště před vysokými letními teplotami.…

Jak zařídit obývák?

Jak zařídit obývák?

Autor: redakce ve spolupráci s interiérovou designérkou Anke Glut, Datum: 20. 2. 2023 10:00

Říká se, že právě obývací pokoj je vizitkou naší domácnosti. Bývá největší místností z celého bytu…

Jak se stát mistrem zimního grilování

Jak se stát mistrem zimního grilování

Autor: redakce ve spolupráci s Davidem Bendou, Hornbach, Datum: 6. 2. 2023 10:00

Od jara do podzimu přípravě pokrmů kraluje grilování. Dobrot z venkovního grilu se ale nemusíte…

Aktualizujte své ložní prádlo

Aktualizujte své ložní prádlo

, Datum: 31. 1. 2023 20:11

Hrubší bavlna a len jsou skvělé na léto, ale na zimu je mnohem lepší flanel nebo mikroplyš! Vyměňte…

Víte, že za metr knih můžete získat až 4 000 korun?

Víte, že za metr knih můžete získat až 4 000 korun?

Autor: -mav-, Datum: 25. 1. 2023 10:00

Někdo začíná sportovat, někdo hubne nebo chce začít šetřit, jiné novoroční předsevzetí nechává…

Jak vybírat vánoční stromeček?

Jak vybírat vánoční stromeček?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2022 11:00

K atmosféře vánočních svátků patří vůně čerstvého jehličí. Nejintenzivněji voní jehličím právě…

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Co je potřeba vědět, když chceme pronajímat byt?

Autor: -red-, Datum: 24. 11. 2022 15:00

Na dotazy čtenářů odpovídá Jan Škrabánek z portálu Bezrealitky.

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-