Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
6 plus 1 rada, jak správně uklízet
Kärcher
Domácnost / Bydlení

6 plus 1 rada, jak správně uklízet

datum: 14. 1. 2021 15:00 autor: -red-
Úklid domácnosti určitě nepatří k těm nejoblíbenějším činnostem. Vždyť volný čas se dá využít mnohem příjemněji! Jak tedy na to, aby byl úklid rychlý a efektivní?
  1. Nejdřív ukliďte Zní to banálně, ale před stíráním prachu, vysáváním či vytíráním byste si měli udělat pořádek a uklidit věci, které na podlaze či skříňkách překážejí (a určitě mají své místo někde úplně jinde). Nemusíte pak neustále stěhovat věci z bodu A do bodu B a vysavači nebo mopu nic nestojí v cestě! A ušetříte si i čas a nervy.
  2. Shora dolů Zlaté a zkušenostmi prověřené pravidlo při úklidu domu: vždy pracujte shora dolů! Nejprve odstraňte prach a nečistoty ze světel, polic, parapetů, stolů a všech malých kousků nábytku, a to nejlépe vlhkým hadříkem (z mikrovlákna). Přeměty otírejte vždy jedním směrem, nikdy ne střídavě dopředu/dozadu – to jen stále dokola víříte prach a rozmazáváte nečistoty. 
  3. Kuchyň každý den Pracovní plochy v kuchyni musí hodně vydržet, a proto by se měly denně čistit. Nejprve z nich odstraňte drobky, poté je otřete roztokem vody a čisticího prostředku. Baterie vždy otřete hadříkem, aby se zabránilo tvorbě vodního kamene. Odstraňte mastnou vrstvu prachu na policích a kuchyňských skříních. 
  4. V koupelně nešetřete vodou Protože pouze speciální přípravky s dostatečným množstvím vody odstraní bakterie či plísně. Pozor na hadřík, kterým otíráte toaletu. Je přímo ideálním „bydlištěm“ pro bakterie. Po každém použití ho proto vyměňte. Nezapomínejte na prostory pod záchodovou mísou, kde je prostor pro vznik různých usazenin.
  5. Chlupy z mazlíčků drží Bez ohledu na to, zda se jde o psa nebo kočku, zvířecí srst se na čalounění křesel či židlí drží. Nejprve vždy použjte válečky na oblečení, zkuste speciální kartáče na odstraňování chlupů a často vysávejte. 
  6. Na podlahy chytře Dlaždice, dřevěné palubky a jiné tvrdé podlahy nejprve otřete vlhkým hadrem, poté otřete dosucha. Nejprve umyjte okraje místnosti a poté vytírejte odzadu jedním směrem, abyste jen neroztírali špínu tam a zpět.
Naše rada navíc

Bateriová podlahová myčka Kärcher FC 3 Cordless

Jestli je vám k dokonalému úklidu podlah překážkou jen nechuť k tahání kýble s vodou a ždímání mopu, pak je právě bateriová podlahová myčka cestou k dokonale čistým podlahám. Umí vytírat, takže jí stačí jen připravit ideální podmínky k práci. Zameťte, vyluxujte nebo nechte nejdřív projet bytem robotický vysavač. Poté jen nalijte vodu s čisticím přípravkem do nádržky, zapněte podlahovou myčku a během chvilky máte vytřené podlahy. Nejvíce ji ocení majitelé menších bytů, je totiž navíc báječně skladná.

A víte, že vytírá stále čistou vodou? Rotující válce neustále zvlhčuje čistá voda, zatímco špinavá voda i vytřené nečistoty jsou shromažďovány v nádobkách umístěných za válci. Podlahy jsou tak výrazně čistší, než při použití běžného mopu.

Štíhlá konstrukce zajišťuje bezproblémovou práci pod nábytkem i její pohodlné uložení bez velkých nároků na místo. Otočný kloub se postará o snadné čištění krajů i rohů. Jelikož myčka vodou neplýtvá, nebudou podlahy příliš mokré a uschnou za pouhé 2 minuty. Myčku můžete používat zcela bez starostí na různé typy tvrdých podlah, dokonce i na parkety a nemusíte se bát ani vytírání v blízkosti podlahových lišt, které mohou být na vlhkost citlivější. Výkonná lithium-iontová baterie poskytuje maximální volnost pohybu, jelikož lze vytírat zcela nezávisle na elektrických zásuvkách. A intuitivní LED kontrolka průběžně informuje o stavu baterie.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

6 rad, jak si srovnat knížky v domácí knihovně

6 rad, jak si srovnat knížky v domácí knihovně

Autor: redakce ve spolupráci s Dominikem Gazdošem, spoluzakladatelem knižního second handu Knihobot, Datum: 25. 9. 2021 11:00

Podle abecedy, podle autorů či barev? Naplněná knihovna udělá radost každému milovníkovi příběhů.…

5 rad, jak ořezávat dřeviny

5 rad, jak ořezávat dřeviny

Autor: -ava-, Datum: 16. 9. 2021 15:00

Správná úprava a údržba stromů i dřevin je tvrdým oříškem pro mnohé zahrádkáře. Má vliv na to, jak…

Na co nezapomenout při projektu domu?

Na co nezapomenout při projektu domu?

Autor: -gul-, Datum: 16. 9. 2021 10:00

Stavba domu je velmi komplexní záležitost a existuje řada věcí, které je třeba dopředu důkladně…

5 rad, co dělat s okrasnými květiny a keři na podzim

5 rad, co dělat s okrasnými květiny a keři na podzim

Autor: -vls-, Datum: 6. 9. 2021 15:00

Připravte je na zimu, na jaře se vám udělají znovu radost!

Prodlužte si léto na terase

Prodlužte si léto na terase

Autor: -an-, Datum: 4. 9. 2021 11:00

Léto se s námi sice loučí, ale babí léto a podzim nabízí mnoho možností využití terasy či balkónu.…

Skalka je stále „in“

Skalka je stále „in“

Autor: -vls-, Datum: 4. 8. 2021 15:00

Vybudování skalky je atraktivním řešením pro svahovité zahrady. Skalka totiž vytvoří…

8 rad pro začínající akvaristy

8 rad pro začínající akvaristy

Autor: -vls-, Datum: 14. 7. 2021 10:00

Pomocí akvária lze v obývacím pokoji vytvořit malý ekosystém s tropickými rostlinami a rybičkami.…

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?

Autor: -vls-, Datum: 12. 7. 2021 10:00

Známe je snad všichni, malé domečky na stromech. Ptačí budky u nás mají dlouhou tradici, což není…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková