Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
7 doporučení, jak se při práci z domova vyhnout bolavým zádům
pikrepo.com
O čem se mluví

7 doporučení, jak se při práci z domova vyhnout bolavým zádům

datum: 26. 3. 2020 10:00 autor: -mav-
Bolest zad se stává běžnou součástí lidských životů, řada z nás si dokonce zvykla na to, že tu s námi je každý den.

Práce u počítače se může na první pohled zdát jako něco pohodlného a nepříliš rizikového ve srovnání s manuálním zaměstnáním. Opak však může být pravdou, a to zejména v případě, že je vaše životospráva chatrná, máte málo pohybu, a navíc u počítače sedíte špatně a příliš dlouho. Nepomáhá ani nadměrný stres a psychický tlak.

Sedavá zaměstnání mohou v extrémních případech vést až k vyhřezlým ploténkám, degenerativním změnám páteře, chronickým bolestem krční páteře nebo i problémům se zažívacích traktem. Všechny tyto faktory mohou přispět k nejrůznějším bolístkám, přičemž nejčastějším bodem úrazu jsou záda, která bývají ztuhlá, namožená a bolavá.

Co děláme špatně a jak se bolesti zad vyvarovat?

  1. Dlouhé sezení bez pravidelných přestávek S bolavými zády je nejlepší bojovat ještě dříve, než na ně dojde. Pokud strávíte osmihodinovou směnu pouze v sedě za počítačem, není divu, že vaše tělo bude ztuhlé a časem přijde i bolest. „Sezení doporučuji prokládat pravidelnými pauzami o délce ideálně 5 minut jednou za hodinu. Během této pauzy se můžete projít a protáhnout,“ říká Richard Jisl, fyzioterapeut a odborný ředitel centra Healthy-Life.
  2. Dechová cvičení Prevencí jsou také dechová cvičení do břicha, která zlepšují břišní peristaltiku. Ta totiž může mít na záda velký vliv. Dechová cvičení se neprovádějí dobře s plným žaludkem, proto je vhodné jíst po menších porcích a častěji. Určitě je lepší spíše lehčí strava, která zabrání i únavě při trávení. Dechová cvičení posilují zádové svaly a pomáhají zásobovat tkáně kyslíkem. Celkově zlepšují cirkulaci krve.
  3. Rotační cviky Dále jsou vhodné také rotační cviky, které pomáhají páteři a vyrovnávají dysbalance při sezení u počítače. Nezapomínejte ani na horní končetiny a občas je celé rozhýbejte.
  4. Výška stolu „Špatná výška pracovní plochy, sezení s nohou přes nohu nebo hrbení se ve snaze přiblížit se monitoru zádům dobrou službu neudělá,“ shodující se výrobci kancelářského nábytku z firmy Rim. Optimální výška desky by se měla pohybovat od 72 do 78 centimetrů, výšku vždy volte tak, aby lokty svíraly pravý úhel a deska stolu netlačila do předloktí.
  5. Poloha kloubů Dlouhá nepřerušovaná práce na klávesnici může vést k syndromu karpálního tunelu. Abyste předešli zánětům karpálních tunelů nebo poruchám oběhového systému, zvažte podpěrky pro klouby. Pro správné uchopení myši bude stačit gelová podložka, pro nohy zase slouží ergonomická opěrka chodidel, která zajistí správný úhel kolen.
  6. Ideální hloubka desky stolu Na stole by mělo být dostatek místa pro monitor i klávesnici. Myslete na to, že vzdálenost obrazovky od obličeje by měla být od 50 do 70 centimetrů a hloubku pracovní desky tomu přizpůsobte. Její rozměr by se měl pohybovat od 80 do 100 centimetrů.
  7. Plně nastavitelná židle  Alfou i omegou ergonomické kanceláře je správně vybraná židle. Měla by umožňovat dynamické sezení, přizpůsobit se pohybům těla a podepřít páteř na správných místech.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další podobné články

7 tipů, jak efektivně pracovat při home office

7 tipů, jak efektivně pracovat při home office

Autor: -mav-, Datum: 23. 3. 2020 10:00

Pokud je to jen trochu možné, pracují v této době lidé z domova. Práce z domova v jistém smyslu…

7 tipů, jak využít karanténu efektivně

7 tipů, jak využít karanténu efektivně

Autor: -an-, Datum: 18. 3. 2020 15:00

Nudit se rozhodně nemusíte. Využijte neplánovaný volný čas sama pro sebe.

Desatero zdravého životního stylu v době karantény

Desatero zdravého životního stylu v době karantény

Autor: -an-, Datum: 20. 3. 2020 10:00

Ani nyní nejsou zakázány bezpečné zdravotní procházky. A svižná chůze ve slunečném počasí je…

Vitaminy: Neviditelní přátelé

Vitaminy: Neviditelní přátelé

Autor: -an-, Datum: 1. 3. 2020 11:00

Víte, proč bychom měli pravidelně konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny? Vitaminy,…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o 5 poukázek na boty barefoot

20. 3. 2023 15:00 autor -red-