
Nemoci, o kterých se mlčí
Základní předpoklad k plně prožitému a spokojenému životu je zdraví. K tomu ale nikdy nedojde, pokud budete mít strach mluvit o potížích a také si budete vytvářet sami předsudky o problémech ostatních.
Předsudky pramení z neznalosti
Bohužel strach z nálepky „člověk, který se o sebe nestará“, mnohdy brání mluvit o problémech a začít je řešit. „V praxi se často setkávám s lidmi, kteří tabuizují své zdravotní problémy, jako by se za ně styděli či vinili. Obávají se sociálního odsouzení, izolace, ale též nechtějí vzbuzovat lítost, strach z nákazy či soucit. Lidé neumí otevřeně mluvit o svých bolestech, starostech a vážných nemocech, natož o těch intimních,“ říká psycholožka a sexuoložka doc. PhDr. Laura Janáčková.
Právě z nedostatku informací a osvěty na dané téma pramení různé předsudky, fámy a mýty. Důvody, proč se druhý necítí dobře, nebo má to či ono onemocnění jsou různé. Některé jsou opravdu zapříčiněné nevhodným stylem života, za jiné pacient skutečně nemůže. Dokud tedy nevíte, jak to je, nevznášejte soudy. Strach z odsouzení okolí a udělení společenského stigmatu je hlavní důvod, proč lidé o svých potížích nemluví a nechávají situace dojít až příliš daleko.
A o jakých potížích se lidé stydí mluvit?
Kvasinkovou infekci mohou mít i muži
Kvasinky žijí naprosto přirozeně na sliznicích dýchacích cest a v intimních partiích a tvoří zde důležitou mikroflóru. Při změně podmínek může dojít k rozmnožení kvasinek a k rozvinutí kvasinkové infekce, a to jak u žen, tak u mužů.
Vést při tom aktivní sexuální život je obtížné kvůli bolesti i studu před druhým. Zejména pokud vás tato komplikace potkala poprvé.
- Příčiny: oslabený imunitní systém, užívání antibiotik, nevhodná strava bohatá na jednoduché cukry, cukrovka, stres, nevhodné spodní prádlo, nevhodné mycí gely
- Rizikové faktory: menstruace, těhotenství, antikoncepce
- Projevy: otok, zarudnutí, pocit svědění a pálení pohlavního ústrojí, u žen bělavý výtok bez zápachu
- Řešení: návštěva lékaře, užívání volně dostupných léčiv po doporučenou dobu, změna stravovacích a některých hygienických návyků, aby se problémy nevracely
O hemoroidech nemluvíme rok a půl
Hemoroidy jsou žilní pleteně, které uzavírají řitní otvor a zabraňují nechtěnému úniku. Problémy nastávají, pokud se rozšíří, zvětší a začnou při návštěvě toalety a po ní způsobovat bolest, otoky, svědění a pálení.
Z mezinárodního průzkumu vyplývá, že tyto problémy zná z vlastní zkušenosti každý druhý, ale trvá rok a půl, než se je rozhodne řešit. Stejný průzkum také ukázal, že místo na lékaře se lidé raději obrací na internet a diskusní fóra. Rady lékařů k tomuto problému najdete mj.na www.konectabu.cz.
- Příčiny: časté zácpy nebo průjmy, nevhodná strava, nedostatek vlákniny, kořeněná jídla a alkohol, nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání a způsob života, dlouhodobý stres
- Rizikové faktory: vrozené dispozice, mnohočetná těhotenství, porod
- Projevy: bolest při vyprazdňování, pálení a svědění, jasně červená krev
- Řešení: návštěva lékaře, který vyloučí jiné vážnější onemocnění a doporučí léky pro posílení žilní stěny a zastavení probíhajícího zánětu, užívání mastí, čípků, změna stravovacích návyků a způsobu života
Za zápach z úst nemůže jen špatná zubní hygiena
Zápach z úst je považovaný za společenské faux pas. Je pravda, že jeho nejčastějším důvodem bývá nedostatečná hygiena. Nemyslí se tím jen to, že si nečistíte zuby dvakrát denně. Může to být špatná technika čištění. Některé zuby (zadní stoličky) vynecháváte, nepoužíváte mezizubní kartáček, ústní vodu a jiné doplňky.
V některých případech může být trvalý zápach způsobený i poruchou trávení zapříčiněnou nerovnováhou prostředí a užíváním některých léků. Může jít o projev toho, že málo pijete, máte cukrovku, žaludeční vředy a mnoho dalších. V každém případě zápach z úst většinou lidi odrazuje od dalšího intimního i přátelského sbližování, proto s řešením neotálejte.
- Příčiny: nedostatečná zubní hygiena, špatná péče o dásně a ústní dutinu, nevhodná strava, překyselení žaludku, žaludeční vředy, onemocnění dýchacích cest, cukrovka, jiná onemocnění
- Projevy: trvalý nebo dočasný zápach z úst
- Řešení (s ohledem na příčinu): konzultace s dentistou, zlepšení zubní hygieny, změna stravy, užívání probiotik, konzultace s lékařem v případě vážnějších zdravotních příčin
Když trpí duše
To, co je v Česku stále tabu, jsou duševní onemocnění. Úzkost, panická ataka, klinická deprese a další jsou přitom potíže jimiž trpí trvale i krátkodobě asi pětina obyvatel. Pacienti kromě nemoci samotné čelí předsudkům společnosti, která jim dává najevo, že jsou slabí, přecitlivělí a ti špatní, jenž mezi těmi veselými a úspěšnými nemají místo.
Některé případy mohou končit až sebevraždou a překvapenou rodinou a okolím, kteří příznaky přehlíželi anebo nepochopili. Deprese ale není těžší verze splínu, protože dotyčný už samou nudou neví, co by si vymyslel.
Záludnost duševních onemocnění spočívá v tom, že mají mnohdy velmi plíživý začátek, a zdánlivě žádnou konkrétní příčinu. Proto se v nich pacient ztrácí, protože ani sám před sebou natož před okolím nedokáže jasně říci, proč se necítí ve své kůži. Pokud se to týká vás nebo někoho blízkého, promluvte si s terapeutem nebo psychologem, kteří vám pomohou najít cestu, jak z toho ven. Tady bylinkové čaje ani fyzický pohyb nepomohou.
- Příčiny: různé s ohledem na konkrétní onemocnění, emočně vypjaté situace (rozvod, ztráta zaměstnání, úmrtí v rodině)
- Rizikové faktory: vrozené dispozice
- Projevy: různé s ohledem na konkrétní onemocnění, nespavost, ztráta energie, sebeobviňování, nesoustředění, trvalý pocit smutku, pocit staženého hrdla a kamení na hrudi, nechutenství a jiné
- Řešení (s ohledem na příčinu): konzultace s psychologem nebo psychoterapeutem, empatie a pochopení v rodině a okolí
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Když antibiotika nepomáhají: Rezistentní bakterie zabíjejí
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Helenou Žemličkovou, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika, Datum: 7. 2. 2023 0:05Každý rok zemře v celé Evropě 35 000 lidí na následky antibiotické rezistence. Vzhledem k četnosti…

7 velkých strašáků očí
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 31. 1. 2023 0:05Mezi nejčastější příčiny zhoršování zraku patří dědičnost, rostoucí věk nebo onemocnění. Spousta…

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění
Autor: MUDr. Richard Rýznar, pediatr, Datum: 26. 1. 2023 0:05Aktuální masivní šíření koktejlu rozličných virů čekal podle známého pediatra MUDr. Richarda…

Co (ne)víte o rakovině děložního čípku?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 1. 2023 0:05Leden je měsícem rakoviny děložního čípku. Věděli jste, co nemoc způsobuje a jak se jí vyhnout?

MUDr. Jan Strojil: „Objev antibiotik ovlivnil válku. Bohužel ale přestávají být účinná.“
Autor: Šárka Podlenová, Datum: 23. 1. 2023 0:05Lidé dříve umírali hlavně na infekce. Už téměř 100 let nám s infekcemi bakteriálního původu…

6 mýtů o antibiotikách
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Milanem Trojánkem, Ph.D., přednostou Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN v Motole, Datum: 19. 1. 2023 11:00Víte, že na důsledky odolnosti bakterií na antibiotika zemře v ČR víc lidí než na autonehody? A že…

Koukáte do obrazovky víc než 3 hodiny denně? Unavené oči vzpruží brýle s filtrem modrého světla
Autor: Šárka Pelcová, Datum: 17. 1. 2023 0:05Telefony, PC, TV i úsporné žárovky produkují modré světlo. Je také součástí světelného spektra u…

Bolest hlavy a oči
Autor: redakce ve spolupráci s optometristkou Lucie Macháčkovou, Lentiamo, Datum: 6. 1. 2023 15:00Vztah mezi bolestí hlavy a špatně stanovenými dioptriemi se vyučuje již v prvním ročníku studia…
Komentáře