Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Nemoci, o kterých se mlčí
freepik.com
Životní styl / Zdraví

Nemoci, o kterých se mlčí

datum: 18. 8. 2021 10:00 autor: -an-
Zatímco o bolavém kolenu lidé mluví téměř na potkání, debatám o některých nemocech se vyhýbají. Pocit vnitřního studu někdy brání přemýšlet o problému a hledat řešení i před sebou samotným. Přitom by stačilo promluvit a divili byste se, kolik lidí řeší to samé. Proč jsou některá onemocnění stále tabu?

Základní předpoklad k plně prožitému a spokojenému životu je zdraví. K tomu ale nikdy nedojde, pokud budete mít strach mluvit o potížích a také si budete vytvářet sami předsudky o problémech ostatních. 

Předsudky pramení z neznalosti

Bohužel strach z nálepky „člověk, který se o sebe nestará“, mnohdy brání mluvit o problémech a začít je řešit. „V praxi se často setkávám s lidmi, kteří tabuizují své zdravotní problémy, jako by se za ně styděli či vinili. Obávají se sociálního odsouzení, izolace, ale též nechtějí vzbuzovat lítost, strach z nákazy či soucit. Lidé neumí otevřeně mluvit o svých bolestech, starostech a vážných nemocech, natož o těch intimních,“ říká psycholožka a sexuoložka doc. PhDr. Laura Janáčková.

Právě z nedostatku informací a osvěty na dané téma pramení různé předsudky, fámy a mýty. Důvody, proč se druhý necítí dobře, nebo má to či ono onemocnění jsou různé. Některé jsou opravdu zapříčiněné nevhodným stylem života, za jiné pacient skutečně nemůže. Dokud tedy nevíte, jak to je, nevznášejte soudy. Strach z odsouzení okolí a udělení společenského stigmatu je hlavní důvod, proč lidé o svých potížích nemluví a nechávají situace dojít až příliš daleko.

A o jakých potížích se lidé stydí mluvit?

Kvasinkovou infekci mohou mít i muži

Kvasinky žijí naprosto přirozeně na sliznicích dýchacích cest a v intimních partiích a tvoří zde důležitou mikroflóru. Při změně podmínek může dojít k rozmnožení kvasinek a k rozvinutí kvasinkové infekce, a to jak u žen, tak u mužů.

Vést při tom aktivní sexuální život je obtížné kvůli bolesti i studu před druhým. Zejména pokud vás tato komplikace potkala poprvé.

 • Příčiny: oslabený imunitní systém, užívání antibiotik, nevhodná strava bohatá na jednoduché cukry, cukrovka, stres, nevhodné spodní prádlo, nevhodné mycí gely
 • Rizikové faktory: menstruace, těhotenství, antikoncepce
 • Projevy: otok, zarudnutí, pocit svědění a pálení pohlavního ústrojí, u žen bělavý výtok bez zápachu
 • Řešení: návštěva lékaře, užívání volně dostupných léčiv po doporučenou dobu, změna stravovacích a některých hygienických návyků, aby se problémy nevracely

O hemoroidech nemluvíme rok a půl

Hemoroidy jsou žilní pleteně, které uzavírají řitní otvor a zabraňují nechtěnému úniku. Problémy nastávají, pokud se rozšíří, zvětší a začnou při návštěvě toalety a po ní způsobovat bolest, otoky, svědění a pálení.

Z mezinárodního průzkumu vyplývá, že tyto problémy zná z vlastní zkušenosti každý druhý, ale trvá rok a půl, než se je rozhodne řešit. Stejný průzkum také ukázal, že místo na lékaře se lidé raději obrací na internet a diskusní fóra. Rady lékařů k tomuto problému najdete mj.na www.konectabu.cz.  

 • Příčiny: časté zácpy nebo průjmy, nevhodná strava, nedostatek vlákniny, kořeněná jídla a alkohol, nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání a způsob života, dlouhodobý stres
 • Rizikové faktory: vrozené dispozice, mnohočetná těhotenství, porod
 • Projevy: bolest při vyprazdňování, pálení a svědění, jasně červená krev
 • Řešení: návštěva lékaře, který vyloučí jiné vážnější onemocnění a doporučí léky pro posílení žilní stěny a zastavení probíhajícího zánětu, užívání mastí, čípků, změna stravovacích návyků a způsobu života

Za zápach z úst nemůže jen špatná zubní hygiena

Zápach z úst je považovaný za společenské faux pas. Je pravda, že jeho nejčastějším důvodem bývá nedostatečná hygiena. Nemyslí se tím jen to, že si nečistíte zuby dvakrát denně. Může to být špatná technika čištění. Některé zuby (zadní stoličky) vynecháváte, nepoužíváte mezizubní kartáček, ústní vodu a jiné doplňky.

V některých případech může být trvalý zápach způsobený i poruchou trávení zapříčiněnou nerovnováhou prostředí a užíváním některých léků. Může jít o projev toho, že málo pijete, máte cukrovku, žaludeční vředy a mnoho dalších. V každém případě zápach z úst většinou lidi odrazuje od dalšího intimního i přátelského sbližování, proto s řešením neotálejte.

 • Příčiny: nedostatečná zubní hygiena, špatná péče o dásně a ústní dutinu, nevhodná strava, překyselení žaludku, žaludeční vředy, onemocnění dýchacích cest, cukrovka, jiná onemocnění
 • Projevy: trvalý nebo dočasný zápach z úst
 • Řešení (s ohledem na příčinu): konzultace s dentistou, zlepšení zubní hygieny, změna stravy, užívání probiotik, konzultace s lékařem v případě vážnějších zdravotních příčin

Když trpí duše

To, co je v Česku stále tabu, jsou duševní onemocnění. Úzkost, panická ataka, klinická deprese a další jsou přitom potíže jimiž trpí trvale i krátkodobě asi pětina obyvatel. Pacienti kromě nemoci samotné čelí předsudkům společnosti, která jim dává najevo, že jsou slabí, přecitlivělí a ti špatní, jenž mezi těmi veselými a úspěšnými nemají místo.

Některé případy mohou končit až sebevraždou a překvapenou rodinou a okolím, kteří příznaky přehlíželi anebo nepochopili. Deprese ale není těžší verze splínu, protože dotyčný už samou nudou neví, co by si vymyslel.

Záludnost duševních onemocnění spočívá v tom, že mají mnohdy velmi plíživý začátek, a zdánlivě žádnou konkrétní příčinu. Proto se v nich pacient ztrácí, protože ani sám před sebou natož před okolím nedokáže jasně říci, proč se necítí ve své kůži. Pokud se to týká vás nebo někoho blízkého, promluvte si s terapeutem nebo psychologem, kteří vám pomohou najít cestu, jak z toho ven. Tady bylinkové čaje ani fyzický pohyb nepomohou.

 • Příčiny: různé s ohledem na konkrétní onemocnění, emočně vypjaté situace (rozvod, ztráta zaměstnání, úmrtí v rodině)
 • Rizikové faktory: vrozené dispozice
 • Projevy: různé s ohledem na konkrétní onemocnění, nespavost, ztráta energie, sebeobviňování, nesoustředění, trvalý pocit smutku, pocit staženého hrdla a kamení na hrudi, nechutenství a jiné
 • Řešení (s ohledem na příčinu): konzultace s psychologem nebo psychoterapeutem, empatie a pochopení v rodině a okolí

 


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Co nesmí chybět v cestovní lékárničce?

Co nesmí chybět v cestovní lékárničce?

Autor: redakce v spolupráci s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou, MOJE AMBULANCE, Datum: 29. 6. 2022 15:00

Abychom si zaslouženou dovolenou mohli co nejlépe užít, měli bychom být připraveni i na nejrůznější…

Víte, že k vysokému tlaku se často přidává onemocnění ledvin?

Víte, že k vysokému tlaku se často přidává onemocnění ledvin?

Autor: -an-, Datum: 23. 6. 2022 10:00

Přirozená konstrukce našeho těla způsobuje, že krevní tlak a onemocnění ledvin bývají úzce…

Když oční vada překáží...

Když oční vada překáží...

Autor: redakce ve spolupráci s oční klinikou Neovize, Datum: 19. 6. 2022 11:00

Nutnost nošení brýlí nebo kontaktních čoček může být někdy pěkně otravná záležitost! Lidé, kteří…

Chcete o svém zdravotním stavu vědět víc?

Chcete o svém zdravotním stavu vědět víc?

Autor: -an-, Datum: 15. 6. 2022 10:00

Pandemie Covidu 19 změnila mnohé, také náš přístup ke zdraví a prevenci. Máme větší povědomí o tom,…

Není váš partner náhodou v „přechodu“?

Není váš partner náhodou v „přechodu“?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Turčanem, gynekologem a sexuologem, Datum: 14. 6. 2022 15:00

Přechod se netýká jen žen. Dnešní medicína již totiž zná i pojem mužského přechodu, takzvané…

5 záludných letních nástrah

5 záludných letních nástrah

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou a MUDr. Pavlem Stodůlkou, Datum: 8. 6. 2022 15:00

Mezi typicky letní problémy patří úrazy při sportování i popáleniny při grilování. Jak si letní…

Co by vám nemělo chybět v cestovní lékárničce?

Co by vám nemělo chybět v cestovní lékárničce?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Ludmilou Bezdíčkovou, praktickou lékařkou z Prahy 6, Datum: 31. 5. 2022 15:00

Dovolená se blíží, proto se aktuálním tématem může stát obsah cestovní lékárničky. Co je tedy…

5 rad, jak zacvičit s diabetem

5 rad, jak zacvičit s diabetem

Autor: -an-, Datum: 24. 5. 2022 15:00

Pohyb je důležitou součástí zdravého životního stylu. Pro diabetika je však zcela zásadní. Napomáhá…

Tip šéfredaktorky

„Pod svícnem” bývá tma aneb O domácím násilí

29. 6. 2022 10:00 autor -red-