Některé z rizikových faktorů vzniku melanomu ovlivnit nemůžeme, patří mezi ně věk, kdy riziko stoupá po 50. roce, i genetické predispozice, jako je světlá pokožka, větší množství znamének apod. Velkým rizikovým faktorem, který však ovlivnit můžeme, je ultrafialové záření, respektive nedostatečná ochrana před ním.
„Omezte pobyt na přímém slunci mezi 10. až 16. hodinou, kdy je intenzita UV záření dvakrát vyšší než v 9 nebo v 17 hodin. Používejte širokospektré fotoprotektivní krémy s vysokým faktorem, nejlépe 50+. Krému aplikujte dostatečné množství a mažte se opakovaně,“ radí Kateřina Šédová.
Nezapomínejte používat také sluneční brýle s certifikovaným UV filtrem a pokrývku hlavy. Klobouk s širokou krempou je lepší než kšiltovka, chrání totiž celý obličej a krk. Pomoci může také vhodné oblečení. To by mělo být ideálně prodyšné, například bavlněné a spíše tmavé barvy. Tmavší barvy totiž absorbují více UV záření, a tak ho ke kůži doputuje méně. V dnešní době existuje také široká nabídka oblečení v ochranným faktorem.
Před slunečním zářením by měli rodiče chránit také své děti. Kůže má dlouhou paměť a časté spálení v dětství může zvyšovat riziko rakoviny kůže v dospělosti.
Právě malé děti patří mezi nejcitlivější skupinu, jejich kůže je tenčí a méně vyvinutá než u dospělých, obsahuje méně melaninu, tedy pigmentu, který přirozeně chrání před UV zářením, a proto sluneční paprsky snadněji proniknou do hlubších vrstev kůže a způsobí její větší poškození. Děti do tří let by proto měly být na přímém slunci jen minimálně.
Chránit sebe i své děti by měl člověk také v momentě, kdy je pod mrakem. Nízká oblačnost nezastaví 90 % UV paprsků.
„Nezapomeňte se chránit při běžném fungování ve městě i na výletech. Sluneční paprsky se odráží od sněhu, vody i písku. Na vhodné oblečení, opalovací krémy a sluneční brýle myslete také při výstupu do hor. Se zvyšující se nadmořskou výškou je totiž kůže vystavována větším dávkám UV záření,“ říká Kateřina Šédová.
Melanom je jedním z mála typů rakoviny, kterého si můžeme všimnout pouhým okem, proto si nebezpečné znaménko může člověk objevit i sám, a to prostřednictvím samovyšetření kůže. Pro nejlepší rozeznání změn by se mělo provádět alespoň jednou měsíčně, a to prostřednictvím metody ABCDE. Každé písmeno značí anglický název toho, co je potřeba kontrolovat.
Pokud zaznamenáte u svého znaménka nějaké z výše zmíněných signálů, nepanikařte, nehledejte rady na internetu, ale zavolejte svému praktickému lékaři nebo rovnou dermatologovi. K tomu bychom měli zajít v rámci prevence alespoň jednou ročně i v případě, že se nám zdá vše v pořádku.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Univerzálně nejlepší antikoncepce neexistuje, protože každá žena má jiné potřeby, životní styl i…
Věděli jste, že váš „druhý mozek“ sídlí v břiše? Právě tak se dnes mluví o střevech – orgánu, který…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Jaro v plném proudu a s ním řádí ve velkém také pyly. Jejich sezóna odstartovala, a to pro více než…
Menstruace je přirozenou součástí života většiny žen, ale v mnoha společnostech, včetně části té…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Zdenka Morvai, odborná farmaceutka online poradny Lékárna.cz.
Jak dostat partnera do formy po padesátce? Pokles energie, horší soustředění, náladovost nebo…
Dostat se k lékaři? Pro někoho to může být mise na týdny dopředu, někdy i kvůli nedostatku…