
6 důvodů, proč (ne)darovat krevní plazmu
„Lidé často o dárcovství pochybují, protože nemají k dispozici dostatek informací. Proto dbáme na to, aby naši dárci byli vždy dobře informovaní a věděli, co mohou očekávat,” říká MUDr. Simona Hohlová, lékařka centra pro odběr krevní plazmy Cara Plasma.
- Proč se stát dárcem? „Krevní plazma je důležitou složkou krve a nenahraditelnou surovinou pro výrobu léků pro lidi se závažným onemocněním krve a imunitního systému. Darování krevní plazmy tak umožňuje léčbu pacientů s poruchami srážlivosti krve, sníženou imunitou nebo onkologickými onemocněními,” vysvětluje MUDr. Hohlová. Kromě dobrého pocitu může být výhodou i finanční odměna ve výši až 700 korun, případně možnost úlevy na daních.
- Co se děje před odběrem? Pokud jde člověk darovat poprvé, měl by se připravit na vyplnění dotazníku o jeho zdravotním stavu a na lékařskou prohlídku, která připomíná pravidelné vyšetření u praktického lékaře. Součástí vyšetření je také odběr vzorku krve a vyšetření na některé krví přenosné infekční nemoci. Vstupní proces zabere přibližně hodinu, prohlídky při dalším darování krevní plazmy netrvají déle než 20 minut.
- Jak darování probíhá? Je to nepříjemné? Samotný odběr trvá 40 až 60 minut. Sestřička dárce napojí na přístroj, který provádí tzv. plazmaferézu. To je proces, při kterém přístroj separuje krevní plazmu od ostatních složek krve – krevních destiček a červených a bílých krvinek. Ty pak navrací zpět do těla. Samotné napíchnutí na začátku může být mírně nepříjemné, ale to trvá jen pár sekund. Zbytek procedury je úplně bezbolestný a dá se při něm dokonce relaxovat, ať už u dobré knihy a časopisu nebo brouzdáním na internetu.
- Je potřeba se na odběr připravit? Ano, vynechte příliš mastná jídla a alkohol. Nejpodstatnější je nechodit na lačno a před odběrem se nasvačit. Přijde-li dárce hladový, mohlo by se mu udělat nevolno. Předem a v den odběru je ideální mít pravidelný a vyvážený jídelníček a pít dostatek tekutin. Měli byste hodně odpočívat a pořádně se prospat.
- Může odběr krevní plazmy dárci uškodit? Důkladná vstupní prohlídka slouží k posouzení, zda jste vhodný dárce. Pokud splňujete podmínky darování, necítíte se nemocní a dodržujete zdravý životní styl, nemáte se čeho obávat. Málo se ví, že krevní plazma se v těle sama do 48 hodin znovu obnoví a lze ji darovat každých 14 dní.
- Kdy se darovat plazma nedá? Existuje několik výjimek, kdy jste z dárcovství dočasně vyřazení. Darovat krevní plazmu nemůžete po úrazu, máte-li opar nebo pokud jste prodělali infekční nemoc. S darováním musíte počkat i v případě, že máte čerstvě tetování nebo piercing a pokud jste se nedávno dali očkovat některými typy vakcín. Darovat krevní plazmu nemohou těhotné a kojící ženy. Darování není vhodné ani v době menstruace.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

10 x o krevní plazmě
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 3. 2023 0:05Krevní plazma je složka krve, která koluje v cévách každému z nás. Jde o velmi vzácnou tekutinu,…

Inkontinence není jen problémem našich babiček
Autor: -as-, Datum: 16. 3. 2023 10:00Mnoho lidí považuje inkontinenci za problém zejména starších žen. Únik moči se ale týká až 25 % žen…

Jak si užít jaro bez rýmy a oteklých očí?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 3. 2023 11:00Když se sezóna chřipek a nachlazení konečně chýlí ke konci, je to pro mnohé jako světlo na konci…

6 očních vad, které ubírají na kráse
Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Stodůlkou, přednostou sítě očních klinik Gemini, Datum: 9. 3. 2023 10:00Šilhání, popraskané žilky, kruhy pod očima nebo povislá víčka – vady na kráse, které ale mohou…

Alergici, pozor!
Autor: Hana Lorencová, Datum: 1. 3. 2023 0:05Louky sice ještě nerozkvetly a auta nepokrývá žlutý poprašek, pylová sezóna už ale začala. První…

10 omylů a mýtů o ledvinách
Autor: MUDr. Jiří Vlasák, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Sokolově, Datum: 23. 2. 2023 10:00O onemocnění ledvin existuje spousta mylných informací. Podívejme se na ty nejčastější.

Úrazy na ledu: Kdy je lepší navštívit dřív fyzioterapeuta než chirurga?
Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Ivou Bílkovou, hlavní fyzioterapeutkou FYZIOkliniky, Datum: 9. 2. 2023 0:05V ordinacích fyzioterapeutů s mrazem přibývá vyvrtnutých kotníků, natržených vazů a šlach,…

Kryokomora: Mrazivá terapie pro imunitu, omlazení i dobrou náladu
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 2. 2023 0:05Zalézt si na čtvrt hodiny do sauny při teplotě 100 stupňů Celsia už považujeme za něco normálního.…
Komentáře