Okolí vás může někdy odsoudit, že se chováte, jako sobec, když s něčím nesouhlasíte anebo prostě jen nechcete.
„Říkat NE se může zdát sobecké, obzvlášť těm, kteří sami svoje hranice překračují a nechávají si je překračovat. Je pro nás samozřejmě frustrující vidět u jiných chování, které si sami nedovolujeme například: Nemůžeš nedodělat školu, co by tomu řekli ostatní. Nemůžeš nejet na Vánoce k babičce, budou tam všichni. Nemůžeš nechodit každý den do práce. Není normální vydělat za měsíc tolik a tolik peněz. Nemůžeš nepozvat na svatbu a tak dále. Ukažte jim, ale že to jde. Jen s lehkostí stačí říci – můžu, podívej,“ doporučuje Veronika Navarro.
Lidé dělají po generace mnoho věcí, u kterých už se zapomnělo, proč že se tak dělají, ale zahrnuje to potlačení sebe samotných a toho, co chceme. A tak máme sice hodné lidi bez nastavených hranic, kteří vystudují dobrou školu, jako hodní lidé si najdou práci, vztah, ale jsou nespokojení, kompenzují si to nevěrou, závislostmi. Celé to pak vede k nemocem i toxickým vztahům.
Máme pak nespočet hodných, ale velmi nespokojených, frustrovaných lidí, kteří nežijí své životy a jsou nešťastní. Bohužel pak mnohdy tito lidé plní ordinace psychologů či psychiatrů a vše kompenzují zázračnými pilulkami, jenže bohužel tímto se problém neřeší. Ještě máte pocit, že mít zdravé hranice je sobecké?
Žít skutečně naplněný život lze jenom v souladu se sebou a se svým vnitřním nastavením. My sami přece víme, co cítíme a co je pro nás nejlepší, a když podle toho jednáme přispíváme k harmonii všude kolem nás, byť to na první pohled nemusí tak vypadat. “
„Až se na smrtelné posteli ohlédnete na svůj život zpět, neřeknete si, jéé to jsem žila krásný život, kdy jsem se podřizovala autoritám, jéé to bylo hezké, že jsem vždycky byla hodná holka, jéé to jsem ráda, že jsem vždycky všechno řídila tak, aby mě ostatní měli rádi. Když si představíte sebe na smrtelné posteli, co byste o svém životě chtěli říct?“ ptá se Veronika Navarro.
Začněte u toho, že víte, kdo jste a nasloucháte svým emocím a pocitům. Ty vás snadno nasměrují, nebo upozorní, pokud jsou hranice překračovány.
Často se s překročením hranic pojí vztek, pokud nejsem schopná nechat ho vykonat své poselství, tedy uvědomit si, že je tady hranice, která je mi porušována nebo si ji nechávám překračovat, pak se promítá jinam. Obracíme ho proti sobě, jsme protivní na blízké lidi, zajídáme ho atd. Je to samozřejmě na zvážení situace – pokud nejsem připravená odejít z práce, těžko odmítnu šéfovi přesčas.
Žít v souladu se sebou vám přinese daleko zajímavější možnosti, než ty, které máte, když necháváte svůj život řídit ostatní. Vždy se v takové chvíli zeptám – jak by jednal někdo, kdo sám sebe doopravdy miluje. A odpověď často je – no ale to přece nejde, protože...
A ty důvody „protože“ velmi dobře prozkoumejte, protože právě za nimi může ležet klíč k sobě sama a naplněnému životu.
Když něco není zcela v souladu s vámi, může nastat situace, kdy se vědomě rozhodnete si hranici nenastavit. Někdy ze zvědavosti, někdy za tím může být nějaký prospěch pro vás a někdy podstupujete vytvořenou situaci záměrně, abyste se vystavili diskomfortu kvůli vlastnímu růstu.
Jsou ale chvíle, kdy tímhle chováním popřete sami sebe, a to je prostě „no go“. Z toho může vzniknout nejen silný rozpor uvnitř vás samotných a s tím i spojená frustrace, ale taky vzorec chování a z něj pramenící rozpolcenost, která ovlivní nejen vás, ale může se po generace dědit.
Zdroj informací: verunity.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Každé roční období je něčím specifické. Potemnělý podzim nás „nutí“ se více zastavit a ponořit do…
Ztráta energie i zájmu o oblíbené aktivity, poruchy spánky, pozornosti a v neposlední řadě také…
Co to znamená být silný? Na první pohled často vnímáme jako silné ty lidi, kteří jsou hlasití, umí…
Jste spolu roky a věřili jste, že tohle už je opravdu „ono“. Po čase jste se ale jeden druhému…
Psychické problémy mezi mladými Čechy sílí. Většina ale mlčí, nemá se komu svěřit. Markeťačka a…
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Věděli jste, že se od roku 1992 slaví 10. října Světový den duševního zdraví? Možná se o tomto…
V Česku trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280…