Potraviny bohaté na tryptofan zahrnují banány, ořechy a semínka, jako jsou vlašské ořechy, dýňová a slunečnicová semínka, kvalitní hořká čokoláda, drůbeží maso (krůtí a kuřecí), mléčné výrobky (sýry, jogurty, kefír), ryby a mořské plody (zejména losos a tuňák), vejce a také tofu a další sójové produkty.
Důležitou roli hrají i celozrnné potraviny, jako jsou ovesné vločky, hnědá rýže, quinoa a žitný chléb, které dodávají tělu potřebné živiny pro stabilní hladinu serotoninu.
Pro podporu tvorby serotoninu je také zásadní zdravý střevní mikrobiom, protože až 90 % serotoninu vzniká právě ve střevech. Fermentované potraviny, jako je kysané zelí, kefír, jogurty nebo kimchi, obsahují probiotika, která přispívají ke zdravému trávení a tím i k duševní pohodě.
Dále je vhodné do jídelníčku zařadit ovoce a zeleninu bohaté na vitaminy B6 a C, které podporují přeměnu tryptofanu na serotonin. Mezi ně patří citrusové plody, rajčata, avokádo, špenát, borůvky, jahody, brokolice a další listová zelenina.
„Tento čas je ideální pro obohacení jídelníčku o čerstvou zeleninu a ovoce, které nám poskytují maximální výživovou hodnotu. Obzvlášť cenné jsou produkty od místních pěstitelů, které zaručují nejen čerstvost, ale i nejvyšší možnou kvalitu a nutriční hodnotu,” říká Ing. Monika Zábojníková, koordinátorka projektu Půl talíře, který se zaměřuje na vyvážené stravování Čechů.
Kromě stravy můžeme hladinu serotoninu podpořit i dalšími způsoby. Dostatek slunečního světla stimuluje jeho produkci v mozku, zatímco pravidelný pohyb, jako je sport či procházky, pomáhá nejen zlepšit náladu, ale i zvýšit hladinu tohoto hormonu.
Klíčový je také kvalitní spánek, protože spánková deprivace negativně ovlivňuje jeho tvorbu. Neméně důležitý je i sociální kontakt a relaxace – smích, klid a čas strávený s blízkými přirozeně podporují hladinu serotoninu a celkovou psychickou pohodu.
Zdroje informací: pultalire.cz, farmabezdinek.cz, healthline.com a health.com
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Pistácie si okamžitě získají pozornost každého z nás svou jedinečnou zelenou barvou, která pokrmům…
Pouštíte se do očisty těla, protože se cítíte bez energie? Podobný nápad má v zimním období spousta…
Pět rad, jak změnit svůj život. Spousta z nás každého prvního ledna plánuje, že začne zdravě jíst,…
Skořice je báječným hřejivým a posilujícím prostředkem, který potlačuje promrzlost a zahání…
Švestky jsou symbolem českého podzimu a neodmyslitelnou součástí mnohých tradičních receptů.
Kvalitní spánek je základem pro zdraví a celkovou pohodu organismu a platí to stejně pro děti i…
Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v Evropě. Jejich výskyt souvisí se špatnou…