Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
11 věcí, které uleví při menopauze
Pexels.com
Životní styl / Přírodní medicína

11 věcí, které uleví při menopauze

datum: 28. 9. 2020 10:00 autor: -mav-
Nespavost, depresivní stavy, návaly horka a pocení… A taky bolesti kloubů, problémy se srdcem, ztráta chuti na sex a vaginální suchost. Většině žen se v období klimakteria tyto nepříjemnosti nevyhnou. Mění se hladina hormonů v těle a hlavně ubývají estrogeny. Není ale nutné tuto dobu „protrpět“.

Při velkých potížích gynekolog předepíše tzv. hormonální substituci, která zmírňuje nepříjemný průběh klimakteria. Tyto léky, které dodávají synteticky vyrobený estrogen, však mohou mít i nežádoucí účinky, proto jejich dávkování a doba užívání musí být pod kontrolou lékaře.

Určitě neuškodí zařadit do jídelníčku potraviny, které obsahují velké množství rostlinných estrogenů, tzv. fytoestrogenů. Mj. mají mnohem méně vedlejších účinků než synteticky připravený estrogen.

 1. Ploštičník větevnatý Někdy se mu také říká black cohosh. Pochází ze Severní Ameriky a Kanady a tamní indiáni ho nazývali ženským kořenem a využívali ho při bolestivé menstruaci a porodních bolestech. Kořen ploštičníku totiž obsahuje látky, které se podobají estrogenům. Lze ho koupit lékárnách nebo ve specializovaných obchodech s bylinkami, a to jako součást čajů nebo v podobě kapslí či tinktury. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy.
 2. Plody drmku obecného 5 až 6 metrů vysoký strom pochází z oblasti Středozemního moře a Asie. Jeho plody se sbírají na podzim a pak se suší. Drmek působí proti nachlazení, ale i proti plísním a bakteriím. Je „univerzálním“ pomocníkem při různých ženských obtížích. Působí na bolestivou menstruaci, podporuje ovulaci, a zároveň zklidňuje klimakterní obtíže. Drmek můžeme koupit v lékárnách ve formě kapslí, tinktury nebo v čajových směsí.
 3. Třezalka tečkovaná Třezalka je oblíbeným přírodním prostředkem na potlačení úzkostných stavů a depresí, pomáhá při žaludečních vředech, působí protizánětlivě. Využívají ji i ženy v období menopauzy, protože pomáhá stabilizovat hormonální výkyvy. Lze ji koupit ve formě čaje, tinktury nebo tablet. O jejím užívání byste však vždy měly poradit se svým gynekologem i praktickým lékařem. Může totiž ovlivňovat účinek léků, které běžně užíváte.
 4. Chmel Tak ten je nejen základní surovinou při výrobě piva, ale jeho šištice ze samičího květenství i vyhledávanou součástí čajů a přírodních doplňků na nespavost, návaly a pocity horka. Připisuje se mu i uklidňující, lehce sedativní účinek.
 5. Sója Mezi luštěninami, kam patří, má výjimečné postavení. Má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a lecitinu, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Obsahuje velké množství fytoestrogenů. Sóju můžeme konzumovat jako běžnou luštěninu a součást stravy. Je také součástí potravních doplňků.
 6. Červený jetel Vzhledem k vysokému obsahu fytoestrogenů červený jetel nejen zmírňuje menstruační problémy, ale také menopauzální příznaky, jakými jsou návaly horka a pocení. Zároveň pomáhá zlepšit koncentraci. Má dobrý vliv na kvalitu spánku a působí proti osteoporóze (řídnutí kostí). Chutné červené jetelové květy nebo klíčky můžeme přidávat do polévek. Červený jetel je součástí mnoha potravních doplňků určených na klimakterické potíže.
 7. Lněné semínko Semena lnu jsou obzvláště bohatá na lignany, což jsou přírodní estrogeny a antioxidanty. Mají vliv na hormonální rovnováhu a zmírňují příznaky menopauzy. Zároveň chrání buňky v těle před účinky škodlivých volných radikálů. Dospělý člověk by denně měl sníst 2 polévkové lžíce lněného semínka. Chutná s jogurtem nebo müsli, ale může se také přidávat do polévek a salátů. Na trhu je i za studena lisovaný lněný olej, ten se hodí např. za do salátů. K dostání jsou i kapsle.
 8. Semena slunečnice, sezamu a dýně Tato semínka také obsahují lignany. Určitě jsou vhodná na večerní „televizní zobání“, ale i do salátů. Jejich pravidelná konzumace také napomáhá zvyšovat kvalitu nehtů a vlasů. Některé z nich lze koupit i ve formě tablet.
 9. Sušené ovoce I sušené meruňky, datle, švestky nebo jiné sušené ovoce mohou být pomocníky v boji s nepříznivými dopady klimakteria. Obsahují totiž také fytoestrogeny. Sušené ovoce je bohaté i na základní vitaminy, minerály a vlákniny, které podporují trávení. Můžeme jimi ochutit ranní cereálie nebo je využít i jako náhražku cukru pro pečení.
 10. Luštěniny Fazole, čočka, cizrna a další luštěniny mají velký obsah fytoestrogenů vyrovnávajících hladinu hormonů. Obsahují také cenné bílkoviny a vlákninu a poskytují dlouhotrvající sytost. Hummus nebo falafel, vyráběné z cizrny, stejně jako polévky z nich, saláty a dušené fazole, hrách nebo čočka nabízejí mnoho způsobů, jak pravidelně začlenit luštěniny do našeho jídelníčku.
 11. Maca Říká se jí také peruánská viagra nebo peruánský ženšen. Už podle těchto názvů je jasné, že kořen rostliny maca, která roste v jihoamerických Andách, využívali místní indiáni jako afrodisiakum. V současnosti se maca stává stále populárnější rostlinou. Podobá se mrkvi, je bohatá na vápník, draslík, síru, sodík a železo, obsahuje mj. i zinek, hořčík či mangan. Zároveň zlepšuje pozornost a snižuje příznaky menopauzy (návaly, pocity horka a nespavost). Mletý prášek z jejího kořene má nasládlou chuť. Přidává se do mléka, jogurtu, kakaa nebo smoothie. K dostání jsou i tablety.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jitrocel: Pán cest

Jitrocel: Pán cest

Autor: -mav-, Datum: 3. 4. 2023 10:00

Tak se mu říkalo, protože ho poutníci na svých botách roznesli do celého světa.

Aronie: „Nejzdravější“ živý plot

Aronie: „Nejzdravější“ živý plot

Autor: -an-, Datum: 27. 3. 2023 15:00

Slyšeli jste už o aronii? Říká se jí také temnoplodec nebo černý jeřáb a je to chuťový zázrak plný…

Citronová tráva: Využívá se v lidovém léčitelství i v kosmetice

Citronová tráva: Využívá se v lidovém léčitelství i v kosmetice

Autor: -ket-, Datum: 6. 3. 2023 15:00

Užitečná bylinka silně voní po citronu a říká se jí také voňatka citronová, citronela nebo voňavá…

Sója: Starověká posvátná plodina

Sója: Starověká posvátná plodina

Autor: -mav-, Datum: 3. 1. 2023 15:00

Produkty ze sóji jsou již dlouho považovány za skvělý zdroj bílkovin. V západním světě sice sója…

4 rady, jak na detox organismu

4 rady, jak na detox organismu

Autor: -an-, Datum: 21. 11. 2022 16:30

Detoxikační kúry většina lidí začíná na jaře ve snaze probudit a očistit organismus a nechat za…

Šípky: Perfektní přírodní zdroj vitaminu C

Šípky: Perfektní přírodní zdroj vitaminu C

Autor: -an-, Datum: 26. 10. 2022 10:30

Sezóna šípků je tu! Jak z nich vytěžit maximum? Vždyť mají mnohem více vitaminu C než citrusy!

Dýně: Co o ní víme?

Dýně: Co o ní víme?

Autor: -mav-, Datum: 18. 10. 2022 15:30

Ačkoli se na dýni běžně pohlíží jako na zeleninu, z botanického hlediska je ovoce, protože obsahuje…

Přichází doba kaki

Přichází doba kaki

Autor: -ket-, Datum: 21. 9. 2022 10:00

Malé, oranžové, ovšem velmi silné a plné vitaminů. Tak by se dalo jednoduše popsat ovoce kaki,…

Tip šéfredaktorky

Proti vráskám pomáhají biotechnologie: SOUTĚŽ o Lift Crème GERnétic

5. 5. 2023 10:25 autor -mav-