Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
11 věcí, které uleví při menopauze
Pexels.com
Životní styl / Přírodní medicína

11 věcí, které uleví při menopauze

datum: 28. 9. 2020 10:00 autor: -mav-
Nespavost, depresivní stavy, návaly horka a pocení… A taky bolesti kloubů, problémy se srdcem, ztráta chuti na sex a vaginální suchost. Většině žen se v období klimakteria tyto nepříjemnosti nevyhnou. Mění se hladina hormonů v těle a hlavně ubývají estrogeny. Není ale nutné tuto dobu „protrpět“.

Při velkých potížích gynekolog předepíše tzv. hormonální substituci, která zmírňuje nepříjemný průběh klimakteria. Tyto léky, které dodávají synteticky vyrobený estrogen, však mohou mít i nežádoucí účinky, proto jejich dávkování a doba užívání musí být pod kontrolou lékaře.

Určitě neuškodí zařadit do jídelníčku potraviny, které obsahují velké množství rostlinných estrogenů, tzv. fytoestrogenů. Mj. mají mnohem méně vedlejších účinků než synteticky připravený estrogen.

  1. Ploštičník větevnatý Někdy se mu také říká black cohosh. Pochází ze Severní Ameriky a Kanady a tamní indiáni ho nazývali ženským kořenem a využívali ho při bolestivé menstruaci a porodních bolestech. Kořen ploštičníku totiž obsahuje látky, které se podobají estrogenům. Lze ho koupit lékárnách nebo ve specializovaných obchodech s bylinkami, a to jako součást čajů nebo v podobě kapslí či tinktury. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy.
  2. Plody drmku obecného 5 až 6 metrů vysoký strom pochází z oblasti Středozemního moře a Asie. Jeho plody se sbírají na podzim a pak se suší. Drmek působí proti nachlazení, ale i proti plísním a bakteriím. Je „univerzálním“ pomocníkem při různých ženských obtížích. Působí na bolestivou menstruaci, podporuje ovulaci, a zároveň zklidňuje klimakterní obtíže. Drmek můžeme koupit v lékárnách ve formě kapslí, tinktury nebo v čajových směsí.
  3. Třezalka tečkovaná Třezalka je oblíbeným přírodním prostředkem na potlačení úzkostných stavů a depresí, pomáhá při žaludečních vředech, působí protizánětlivě. Využívají ji i ženy v období menopauzy, protože pomáhá stabilizovat hormonální výkyvy. Lze ji koupit ve formě čaje, tinktury nebo tablet. O jejím užívání byste však vždy měly poradit se svým gynekologem i praktickým lékařem. Může totiž ovlivňovat účinek léků, které běžně užíváte.
  4. Chmel Tak ten je nejen základní surovinou při výrobě piva, ale jeho šištice ze samičího květenství i vyhledávanou součástí čajů a přírodních doplňků na nespavost, návaly a pocity horka. Připisuje se mu i uklidňující, lehce sedativní účinek.
  5. Sója Mezi luštěninami, kam patří, má výjimečné postavení. Má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a lecitinu, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Obsahuje velké množství fytoestrogenů. Sóju můžeme konzumovat jako běžnou luštěninu a součást stravy. Je také součástí potravních doplňků.
  6. Červený jetel Vzhledem k vysokému obsahu fytoestrogenů červený jetel nejen zmírňuje menstruační problémy, ale také menopauzální příznaky, jakými jsou návaly horka a pocení. Zároveň pomáhá zlepšit koncentraci. Má dobrý vliv na kvalitu spánku a působí proti osteoporóze (řídnutí kostí). Chutné červené jetelové květy nebo klíčky můžeme přidávat do polévek. Červený jetel je součástí mnoha potravních doplňků určených na klimakterické potíže.
  7. Lněné semínko Semena lnu jsou obzvláště bohatá na lignany, což jsou přírodní estrogeny a antioxidanty. Mají vliv na hormonální rovnováhu a zmírňují příznaky menopauzy. Zároveň chrání buňky v těle před účinky škodlivých volných radikálů. Dospělý člověk by denně měl sníst 2 polévkové lžíce lněného semínka. Chutná s jogurtem nebo müsli, ale může se také přidávat do polévek a salátů. Na trhu je i za studena lisovaný lněný olej, ten se hodí např. za do salátů. K dostání jsou i kapsle.
  8. Semena slunečnice, sezamu a dýně Tato semínka také obsahují lignany. Určitě jsou vhodná na večerní „televizní zobání“, ale i do salátů. Jejich pravidelná konzumace také napomáhá zvyšovat kvalitu nehtů a vlasů. Některé z nich lze koupit i ve formě tablet.
  9. Sušené ovoce I sušené meruňky, datle, švestky nebo jiné sušené ovoce mohou být pomocníky v boji s nepříznivými dopady klimakteria. Obsahují totiž také fytoestrogeny. Sušené ovoce je bohaté i na základní vitaminy, minerály a vlákniny, které podporují trávení. Můžeme jimi ochutit ranní cereálie nebo je využít i jako náhražku cukru pro pečení.
  10. Luštěniny Fazole, čočka, cizrna a další luštěniny mají velký obsah fytoestrogenů vyrovnávajících hladinu hormonů. Obsahují také cenné bílkoviny a vlákninu a poskytují dlouhotrvající sytost. Hummus nebo falafel, vyráběné z cizrny, stejně jako polévky z nich, saláty a dušené fazole, hrách nebo čočka nabízejí mnoho způsobů, jak pravidelně začlenit luštěniny do našeho jídelníčku.
  11. Maca Říká se jí také peruánská viagra nebo peruánský ženšen. Už podle těchto názvů je jasné, že kořen rostliny maca, která roste v jihoamerických Andách, využívali místní indiáni jako afrodisiakum. V současnosti se maca stává stále populárnější rostlinou. Podobá se mrkvi, je bohatá na vápník, draslík, síru, sodík a železo, obsahuje mj. i zinek, hořčík či mangan. Zároveň zlepšuje pozornost a snižuje příznaky menopauzy (návaly, pocity horka a nespavost). Mletý prášek z jejího kořene má nasládlou chuť. Přidává se do mléka, jogurtu, kakaa nebo smoothie. K dostání jsou i tablety.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Bylinkářka radí: Příznaky alergie pomůže zkrotit kopřiva, heřmánek nebo tinktura ze žampionu

Bylinkářka radí: Příznaky alergie pomůže zkrotit kopřiva, heřmánek nebo tinktura ze žampionu

Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 23. 5. 2024 0:05

Alergie postihují až 30 % dospělé populace a 40 % dětí na celém světě, což z nich činí jedno z…

Víte, že eliminace těžkých kovů může pomoci s řadou neduhů?

Víte, že eliminace těžkých kovů může pomoci s řadou neduhů?

Autor: -mav-, Datum: 13. 5. 2024 10:28

Dnes prakticky neexistuje člověk, který by v sobě neměl, byť minimální množství například rtuti,…

Nezdravé potraviny a stres negativně ovlivňují fungování tlustého střeva

Nezdravé potraviny a stres negativně ovlivňují fungování tlustého střeva

Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 17. 12. 2023 0:05

Stres z Vánoc, dohánění restů před koncem roku nebo třeba přejídání a nadměrný příjem sladkých…

Máte mozek jako v mlze? Dodejte mu palivo a nezapomínejte na odpočinek

Máte mozek jako v mlze? Dodejte mu palivo a nezapomínejte na odpočinek

Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 12. 12. 2023 10:00

Máte před sebou důležitý úkol, ale myšlenky vám neustále odbíhají k nepodstatným věcem? Přečtete si…

Péče o zuby je věda. Zdravý chrup podpoří kromě správné techniky čištění i bylinky

Péče o zuby je věda. Zdravý chrup podpoří kromě správné techniky čištění i bylinky

Autor: Jarmila Pohorná, bylinkářka, Naděje, Datum: 3. 11. 2023 0:05

Čistit si zuby dvakrát denně se učíme už jako malé děti a jak roky ubíhají, nenapadne nás, že…

Velká zelená trojka aneb Co víme o zelených superpotravinách?

Velká zelená trojka aneb Co víme o zelených superpotravinách?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 21. 6. 2023 0:05

Chlorela, spirulina i mladý ječmen společně vytváří dokonalou souhru látek prospívajících tělu.…

Jitrocel: Pán cest

Jitrocel: Pán cest

Autor: -mav-, Datum: 3. 4. 2023 10:00

Tak se mu říkalo, protože ho poutníci na svých botách roznesli do celého světa.

Aronie: „Nejzdravější“ živý plot

Aronie: „Nejzdravější“ živý plot

Autor: -an-, Datum: 27. 3. 2023 15:00

Slyšeli jste už o aronii? Říká se jí také temnoplodec nebo černý jeřáb a je to chuťový zázrak plný…

Tip šéfredaktorky

Nová SOUTĚŽ o krmivo pro kočky

12. 7. 2024 14:57 autor -red-