Hořčík se v našem těle účastní mnoha biochemických procesů a jeho nedostatek může zhoršovat celou řadu obtíží včetně úzkostí, depresí nebo migrén. Naopak doplněním tohoto minerálu, jak ukazují odborné studie, je možné příznaky výše uvedených onemocnění zmírnit.
Výše uvedené obtíže, jakkoli vážné, se ale proti některým následkům hořčíkového deficitu zdají těměř nevinné. Nedostatek magnézia může způsobit vážné komplikace.
„Hořčík je mimo jiné důležitý pro správnou činnost srdce. Při jeho výrazném deficitu mohou vznikat poruchy srdečního rytmu, které pacient může vnímat například jako bušení srdce neboli palpitace. Pokud se tyto palpitace objevují opakovně, je vhodné jejich výskyt zkonzultovat se svým praktickým lékařem,“ pokračuje MUDr. Ludmila Mazylkinová.
Podle většiny zdravotnických zdrojů by se přijímaná denní dávka hořčíku měla pohybovat okolo 375 mg. Stejně jako u ostatních živin je ale potřeba magnézia u každého z nás individuální.
Stejně jako u jiných minerálů a vitaminů platí, že bychom se jejich příjem měli snažit zajistit pomocí pestré a vyvážené stravy. K potravinám s vysokým obsahem hořčíku patří listová zelenina, ořechy a semínka, celozrnné výrobky, banány a datle, pravidelná konzumace ryb, ale také například hořká čokoláda. Potravinové doplňky přicházejí na řadu až poté, co se příjem magnezia nedaří pokrýt přirozenou cestou.
Svou roli hraje věk, zdravotní stav, stravovací návyky, fyzická aktivita nebo množství stresu, se kterým se musíme vypořádávat. Pokud máme pochybnosti o tom, zda je náš příjem hořčíku dostatečný, měli bychom se o případném doplnění vždy poradit se svým praktickým lékařem, který pomůže se stanovením vhodné dávky a poradí, v jaké formě hořčík doplňovat.
Preparáty dostupné na našem trhu mají různou vstřebatelnost a některé také častěji způsobují nežádoucí účinky, jakými jsou například průjmy. V odůvodněných případech může lékař předepsat hořčík ve vysoce účinné formě.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Čtení nám otvírá dveře do říše fantazie. A mozek přitom jásá radostí. Písmenka, která se v něm…
Vytřiďte si šatník a připravte se na jaro! Máte pocit, že vaše skříň praská ve švech a nemůžete v…
Nic ho nenahradí. Proč je spánek pro tělo tak důležitý?
Poslední pátek před jarní rovnodenností se každoročně připomíná Světový den spánku. Letos připadá…
Znáte ten pocit, kdy pořídíte nové a především nepoškrábané brýle? Ano, je to čistá radost. Ta vám…
4. března je Světový den obezity. Ačkoliv Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně varuje…
Akutní blokáda krční páteře patří k častým problémům všech věkových kategorií. Stačí se špatně…
Většina Čechů tráví až 90 % času v budovách, v současné chřipkové sezóně je to pro ně zdravotní…
Komentáře