Jaký vliv má strava na spaní? (4. 8. 2022)
Stravou se dá ovlivnit hodně, včetně spánku, jeho kvality i rychlosti usínání. Není dobré jít spát o hladu, ale ani s úplně plným žaludkem. Typicky se doporučuje jíst komplexní jídlo cca 2–3 hodiny před spánkem. A co ideálně jíst?
Příliš tučné, těžké jídlo velmi pravděpodobně zapříčiní, že vám bude v žaludku ležet dlouho a nebude se vám spát úplně nejlépe. V kontrastu k typickému pravidlu, že se večer nesmí jíst sacharidy – příjem komplexních sacharidů (rýže, brambory, ovesné vločky, celozrnné pečivo) k večeři naopak s kvalitou spánku i rychlejším usínáním pomáhá.
Jaké jsou nejčastější chyby, které před spaním děláme, a usnutí nebo spánek komplikují? (4. 8. 2022)
Najíme se příliš, nebo vůbec. Koukáme do obrazovek chvilku před tím, než chceme jít spát, nebo celkově nevěnujeme dostatek času přípravě na spánek. Potom se nám nedaří usnout, anebo se neustále budíme, protože naše mysl nemá dostatečný klid.
7 cest k dobrému usínání i spánku
Jak změnit životosprávu, aby se nám lépe spalo? (4. 8. 2022)
Opravdu markantní efekt bude mít na spánek výborně nastavené prostředí a nastavený spánkový režim. Minimálně dvě hodiny, ještě lépe však déle, nekoukat do obrazovek telefonů či počítačů, a k tomu se zklidnit večer protažením nebo třeba četbou knihy. Samozřejmě se vždy lépe spí, pokud jsme unavení – proto bych zde zmínila i důležitost pohybu.
Jaké doplňky ke spánku pomohou? (4. 8. 2022)
Existují rostliny, které obsahují látky napomáhající psychické i duševní pohodě, zklidnění, a tím pádem jsou vhodné pro užívání za účelem lepšího spánku. Meduňka, kozlík lékařský či levandule mezi ně patří. Pokud bychom se odklonili čistě od rostlin a bylin, k lepšímu spánku dopomáhá suplementace hořčíku, případně ještě melatonin (hormon spánku, nenávykový).
Pokud máte dotaz týkající se zdravého životního stylu, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Podléhají doplňky stravy sezónnosti? Hodí se např. některý vitamin více na jaře než v jiném období? (10. 2. 2022)
Pokud vám nějaký vitamin v organismu chybí, bude jej pravděpodobně vhodné suplementovat celoročně, ne pouze sezónně. Jedinou sezónní výjimku snad tvoří pouze vitamin D – ten bývá doporučován k suplementaci zejména v zimě. Je to proto, že tento vitamin běžně syntetizuje ze slunečních paprsků, kterých v zimě není tolik, a navíc se v zimě více ukrýváme v interiéru, proto to dává smysl.
Na podzim, když se začíná počasí kazit, tak se snažíme podpořit imunitu. Z tohoto pohledu bych řekla, že je vhodné právě v těchto obdobích začít suplementovat doplňky stravy, které s imunitou pomoci mohou. Ale pokud vaše imunita funguje 100%, nic takového dělat nemusíte. Nedá se se to určit globálně, i proto je dobré zjistit si, jaké látky tělu reálně chybí – odběry u lékaře nebo online testem na webu.
Co bychom po zimě měli tělu doplnit, co mu většinou schází? (10. 2. 2022)
Asi půjdu opět proti zažitým stereotypům, ale evidence-based výživa, kterou podporuji, by mi nedovolila odpovědět jinak. Pokud jsme se během zimy stravovali správně, případně jsme i během zimy doplňovali pomocí vhodných doplňků stravy to, co nám schází běžně, není důvod zařazovat něco navíc jen proto, že nastalo jaro. Tělo nepotřebuje pročistit či očistit nějakým zázračným zeleným doplňkem stravy. Pro ten tolik opěvovaný detox máme v těle játra, plíce, ledviny, které fungují denně. Po zimě, kdy se nám hýbat moc nechce, bychom snad jen měli zařadit více pohybu – stačí procházky na čerstvém vzduchu několikrát do týdne, z čehož benefituje jak fyzická, tak psychická schránka.
Co byste na dodání energie na jaře doporučila? (10. 2. 2022)
Nejlepší mix na dodání energie na jaře je kombinace racionální stravy, pravidelného pitného režimu, spánku a pohybu. Pokud vám chybí vitaminy, vždy vsaďte na ty, které vašemu organismu reálně chybí.
Může nám něco preventivně pomoci na jarní alergie? (10. 2. 2022)
Na začátek je nutné trochu osvětlit, co to vůbec alergie je. Jakákoliv alergie je způsobená nepřiměřenou, nadměrnou reakcí imunitního systému těla na některé látky, které by za normálních okolností byly neškodné. Na jaře, když vše začíná rozkvétat, to jsou například pyly.
Alergie se dle dnešních poznatků vyléčit zcela nedá. Může být ale i následkem oslabeného imunitního systému, a tedy se můžeme pokusit podpořit ten. Klasika, jakou jsou vitamin C, zinek či probiotika, dávají smysl. Pokud věříte čínské medicíně, můžete zkusit sáhnout po houbách reishi a čaga.
Co zafunguje na jarní únavu? (10. 2. 2022)
Pestrá strava plná čerstvého ovoce a zeleniny – nejlépe sezónního. Dostatečný pitný režim, voda je opravdu všemohoucí. Dostatečný spánek. Procházky na čerstvém vzduchu. Jakýkoliv sport, který vás alespoň trochu baví. Společnost, ve které je vám dobře.
Výživová poradkyně působící ve Vitapack.cz vystudovala bakalářský obor biochemie a potravinářských technologií v Dánsku a současně je kanadskou organizací certifikovanou výživovou poradkyní. V oboru doplňků stravy se pohybuje velkou část své profesní kariéry. Věří, že personalizace doplňků stravy je skvělým řešením budoucnosti.
Pokud máte dotaz týkající se zdravého životního stylu, pište prosím na redakce@casjenprome.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Na otázky čtenářů odpovídá lékárnice Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny Lékárna.cz
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Zdenka Morvai, odborná farmaceutka online poradny Lékárna.cz.
Na otázky čtenářů odpovídá Marie Zbořilová, DiS, dentální hygienistka, Oclean
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Na otázky čtenářů odpovídá fyziolog Radim Šlachta, zakladatel společnosti Elonga.
Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Rýznar, pediatr z Rýmařova.