Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak ošetřit pokožku obličeje v době „porouškové“?
archiv Ústavu lékařství a kosmetiky
Životní styl / Poradny

Jak ošetřit pokožku obličeje v době „porouškové“?

datum: 28. 5. 2020 10:00 autor: -mav-
Na vaše otázky odpovídá MUDr. Mirka Pelechová, primářka Ústavu lékařství a kosmetiky.

Kdo je  MUDr. Miroslava Pelechová? Absolventka 1. lékařské fakulty UK v Praze, obě atestace složila na 1. Kožní klinice FVL UK. Od roku 2000 zastává pozici primářky v Ústavu lékařství a kosmetiky. Je školitelkou lékařů pro ČR v aplikaci botoxu a implantátů. Přednáší také na IPVZ a společnosti Korektivní dermatologie ČLS JEP. Specializuje se na 3D modelace kontur obličeje, vyplnění vrásek obličeje, modelaci rtů, omlazení povadlých hřbetů rukou, krku a dekoltu. Provádí i korekci mimických vrásek botulotoxinem. Tato ošetření kombinuje individuálně dle potřeb pacientů s veškerými laserovými zákroky. Pracoviště ÚLK je vybaveno množstvím špičkových laserových přístrojů. 

Jak ošetřit pokožku obličeje v době „porouškové“? (28. 5. 2020)

Kůže je vždy jakési zrcadlo. Takže naše celkové duševní rozpoložení i nutnost stále používat roušky si vybírá svou daň. Periorální podráždění, zátěty, hrubší a nerovnoměrné vybarvení kůže vidíme všichni. Podle toho, kolik času a peněz do sebe můžeme investovat, bych doporučila následující čtyři možnosti:

  1. Botulotoxin typu A – rychle vyhladí čelo i vrásky u očí.
  2. Oblast okolo rtů vždy spolehlivě vylepší kyselina hyaluronová. Pokud se obáváme tvarových změn, pak lze zvolit aplikaci kyseliny hyaluronové pomocí Vital injektoru.
  3. Laserové ošetření frakčním CO2 laserem vede ke krásnému odloupnutí všech nerovností, vyhlazení a barevnému sjednocení, stáhnou se i rozšířené póry.
  4. Pokud vše toto z jakýchkoli důvodů nelze, doporučuji alespoň jemný mycí gel, nechat chvíli působit a pak celou plochu jemně přejet jemným kartáčkem – to se blíží domácí formě peelingu – a pak rovnoměrně zvláčnit (každý vybere masku či krém dle své představy a kapsy).

Pokud máte dotazy z oblasti estetické medicíny, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Je pravda, že injekce botulotoxinu vyvolají malou otravu organismu a bolí po nich hlava? (6. 10. 2019)

Ne, pravda to není. Žádnou malou ani velkou otravu v organismu lokálně aplikovaný botulotoxin typu A nevyvolává. Naváže se na receptory ve svalech, kam je lékař aplikuje. Tak se z receptoru neuvolňuje acetylcholin,  to je látka přenášející k svalovému vláknu povel k jeho stažení. Díky tomu zůstává po dobu vazby na receptor (4–6 měsíců) sval relaxovaný a hladký. Není důvod, aby po něm bolela hlava, naopak  byl také někdy pozorován efekt zlepšení se problémů s migrénou.

Zajímalo by mě, kolik stojí lifting nitěmi a jak dlouho efekt vydrží? (6. 10. 2019)

Liftingové nitě opravdu zpevní a zostří konturu čelisti. Jsou vhodné pro elastickou kůži a v případě, že přebytek kůže je nevelký. Je třeba vždy individuální posouzení, aby bylo  možné doporučit toto ošetření. Cena se pohybuje podle rozsahu výkonu a vždy se ji dozvíte při konzultaci. Délka efektu se pohybuje podle materiálu a typu liftingových nití v řádu roků.

Jak zpevnit okolí očí? Existuje alternativa operace očních víček? (6. 10. 2019)

Okolí očí se dá ošetřit laserem, kůži vyhlazuje a stimuluje novotvorbu vazivových složek kůže, a tím její zpevnění. Podobného efektu, tedy zpevnění díky intenzivnímu prohřátí, se dosahuje i použitím radiofrekvenční energie nebo fokusovaného ultrazvuku. Je zde ale nutné upozornit, že tyto metody neovlivní a neřeší úpravu prolapsů – tukových polštářků v okolí očí. Je třeba vždy individuálně posoudit velikost přebytků kůže v okolí očí, u větších přebytků je lepší klasická operační cesta, ta řeší jak úpravu tukových prolapsů, tak i přebytky kožní v očním okolí.

Jak se provádí odstranění bradaviček v dekoltu (i jinde na těle) a je to bolestivé? (6. 10. 2019)

Tyto projevy jsou spojeny s procesem stárnutí kůže. Pokud jde o pigmentové projevy, poradí vám každý dermatolog, zda jde o zdravotní problém. Pak se vše řeší chirurgickou excizí a histologicky se kontroluje nález. Většinou jde o poruchy rohovění, které nepředstavují zdravotní riziko, ale kosmeticky obtěžují. Ty se dají řešit koagulací elektrickým výbojem či laserem. Při větším rozsahu se dá použít znecitlivění mastí s lidokainem, takže ošetření není nijak výrazně bolestivé. Tato kosmetická ošetření si pacienti hradí a jejich cena se odvine od rozsahu nálezu a jeho rozpětí se klient dozví při konzultaci.

Pokud máte dotazy z oblasti estetické medicíny, pište prosím na redakce@casjenprome.cz

Jsem k klimakteriu a hodně se potím. Pomůže aplikace botulotoxinu do podpaží? Bolí to a musí se to opakovat? (13. 9. 2018)

Botulotoxin typu A se aplikuje do podpaží s velmi pěkným efektem na omezení pocení. Na našem pracovišti na kůži podpaží aplikujeme před ošetřením znecitlivující mast s lidokainem. Tím se velmi omezí bolest při ošetření. Po celé ploše podpaží se provede řada drobných vpichů. Během 7–14 dní nastupuje efekt s jasným omezením pocení v podpaží. Na tato ošetření chodí klienti (hodně sportovci a sportovkyně) jednou za rok. Jde o estetický výkon a pacient si ho hradí.

Trápí mě nehezké popraskané žilky v obličeji, lze je odstranit? (13. 9. 2018)

Ano v obličeji se dosahuje velmi pěkného efektu použitím selektivního cévního laseru. Paprsek vyhledá oxyhemoglobin, červené krevní barvivo a v něm realizuje koagulaci, tedy „zašije“ popraskané žilky. Při větším rozsahu žilek není vhodné ošetřit všechny najednou. Je lepší postupně opakovaně obličej ošetřit a žilky se tak redukují, a přitom je rekonvalescence slučitelná s běžným životem. Musím upozornit, že zde nelze použít lokální anestezii v masti, protože při ní dochází ke stažení kapilár, a tím by se schovávala cílová struktura laseru.

Pokud máte dotazy z oblasti estetické medicíny, pište prosím na redakce@casjenprome.cz


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Je sauna vhodná i pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem, cholesterolem či dalšími kardiovaskulárními problémy?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 2. 2024 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Kdy pro zahradní sekačku nejčastěji hledáme odborníky ze servisu?

Autor: -mav-, Datum: 9. 1. 2024 10:31

Na otázky čtenářů odpovídá Jan Hendrych, vedoucí centrálního servisu značky Fieldmann v Říčanech.

Co v jíst zimním období, abychom podpořili imunitu?

Co v jíst zimním období, abychom podpořili imunitu?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 12. 2023 12:00

Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Jak funguje odložená platba, k čemu se hodí a kdy se jí naopak raději vyhnout a sáhnout po obyčejné platební metodě nebo si nákup odepřít úplně?

Jak funguje odložená platba, k čemu se hodí a kdy se jí naopak raději vyhnout a sáhnout po obyčejné platební metodě nebo si nákup odepřít úplně?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 1. 12. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Tomáš Krásný, šéf marketingu Skip Pay.

Jak díky benefitům ušetřit rodinný rozpočet?

Jak díky benefitům ušetřit rodinný rozpočet?

Autor: -ava-, Datum: 26. 10. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Tereza Knířová, tisková mluvčí Sodexo Benefity/Pluxee

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Chtěl bych darovat krevní plazmu, ale jsem kuřák. Vadí to?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 20. 9. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Richard Král, ředitel sítě odběrových center Amber Plasma.

Jak vybrat aktovku prvňáčkovi?

Jak vybrat aktovku prvňáčkovi?

Autor: -an-, Datum: 13. 8. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka Fyziokliniky.

Kde se nejvíce zdražují či naopak zlevňují byty?

Kde se nejvíce zdražují či naopak zlevňují byty?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 7. 2023 0:05

Na otázky čtenářů odpovídá Jan Večerka, zakladatel a CEO BrikkApp.

Tip šéfredaktorky

KVÍZ: Znáte francouzskou kuchyni?

14. 1. 2024 14:50 autor -jav-