Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Malý průvodce estetickou medicínou. Nebojte se „botoxu“ (2)
Pikwizard
Životní styl / Krása

Malý průvodce estetickou medicínou. Nebojte se „botoxu“ (2)

datum: 27. 11. 2018 15:58 autor: Markéta Vavřinová
Na jeho účinky v estetické medicíně se přišlo úplně náhodou. Před více než třiceti lety se botulotoxin využíval k léčbě šilhavosti. Kanadská oční lékařka Jean Carrutherová si všimla, že aplikace botulotoxinu jejím pacientům mj. vypíná pleť a vyhlazuje vrásky. Její manžel dermatolog Alastair Carruther se pak začal zabývat výzkumem využití této látky právě v estetické medicíně. Teprve v roce 2002 měla tato metoda premiéru v USA, odkud se rychle rozšířila do celého světa.

Botulotoxin se využívá k odstranění vrásek, které jsou způsobeny mimickými gesty. Většinou jde o vrásky na čele, oblíbené je i vyhlazení nosoretních vrásek nebo vrásek pod očima. Účinně odstraňuje také vějířkovité vrásky kolem očí nebo hlubokou vrásku od mračení ve středu čela, tzv. glabelární vrásku. Princip je jednoduchý: Do svalu se injekčně aplikuje malá dávka botulotoxinu, která zablokuje nervový přenos. Díky tomu se sval přestane smršťovat a tvorba vrásek se omezí. 

Kromě vyhlazení vrásek se používá také k potlačení nadměrného pocení.

A s jakými mýty o botolutoxinu se setkáváme?

  • Botulotoxin je jed. Ano, to je. Ale lékaři využívají botulotoxin typu A, což  je asi tisíckrát zředěná netoxická látka. Má status léčiva a je pod dohledem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Na kliniky estetické medicíny ho mohou dodávat jen lékárny. Důležité je také to, že jde o tzv. termolabilní roztok, který se musí skladovat při správné teplotě. Jinak se mění jeho vlastnosti, což může mít vliv na finální výsledek. Odborníci pracují se značkami Dysport, Bocouture a Botox.
  • Vrásky se po vstřebání botoxu prohloubí. Účinky jsou znatelné zhruba pět až sedm dní po aplikaci, plný efekt se pak objeví po 1 až 2 týdnech. Látka se pak vstřebá po 3 až 6 měsících. Vrásky se maximálně „vrátí“ do podoby před aplikací. Pak se klient může rozhodnout, jestli zákrok zopakuje.
  • Injekce bolí. Aplikace botoxu nebolí. Látka se vpravuje tenkou jehlou pod kůži do mimických svalů. Zákrok trvá jen několik minut. Výjimečně se v místě vpichu mohou vytvořit malé modřinky, které za pár dní zmizí. Ojediněle se může stát, že klienti mají v oblasti vpichu pocit napětí a otoku, a to např. mezi obočím na čele nebo i u horního víčka. Tyto potíže jsou přechodné a krátkodobé.
  • U mladých žen je botox škodlivý. Ve Spojených státech je průměrný věk, kdy se pro botox ženy nebo muži rozhodnou, 33 let! Některé ženy (a muži) mají nehezké mimické vrásky ve třiceti, jiní kolem padesáti. Je to individuální, botox rozhodně neškodí.
  • Po aplikaci botoxu se dva týdny nemůže sportovat. Po zákroku je třeba 4-5 hodin setrvat ve vzpřímené poloze, nelehat si, nepředklánět se a nesahat si na obličej. Také ten den necvičit a 2 týdny nemasírovat obličej resp. nechodit na kosmetické ošetření. V den ošetření není vhodné konzumovat alkohol.

A co říká odborná poradkyně naší redakce?

MUDr. Mirka Pelechová, primářka Ústavu lékařství a kosmetiky:„Látka se používá ke zmírnění mimických vrásek v oblasti čela, mezi obočím a při zevních koutcích očí. Kdekoliv jinde může způsobit nepříjemné a nezvyklé artikulační změny. Pro co nejpřirozenější výsledek je také třeba, aby odborník dokázal odhadnout vzájemnou vyváženost s ostatními svaly v obličeji. Pak se z tváře nevytratí výraz ani emoce. Na ošetření zajděte vždy na renomovanou kliniku ke školenému odborníkovi s praxí. Nikdy si nenechávejte píchnout botox u kosmetičky jen proto, že zákrok stojí pár korun.“


Další články z rubriky

Vůně jara

Vůně jara

Autor: -mc-, Datum: 8. 4. 2021 10:00

Jaro se pořád rozmýšlí, kdy přijde. Ponořte se aspoň do vůní květin, které k jaru patří!

Stříbro na pleť i na roušku

Stříbro na pleť i na roušku

Autor: -mav-, Datum: 29. 3. 2021 15:00

Novinka v péči o pleť pod roušku, která se vejde do každé kabelky!

Proč nám na jaře padají vlasy?

Proč nám na jaře padají vlasy?

Autor: -mac-, Datum: 22. 3. 2021 15:00

Jakmile si sundáme zimní čepici, začnou nám jako na potvoru padat vlasy. Proč tomu tak je a dá se…

Jakými změnami prochází pleť v menopauze?

Jakými změnami prochází pleť v menopauze?

Autor: -an-, Datum: 21. 3. 2021 11:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Lucie Rajská, Ph.D., dermatoložka z Kliniky preventivní…

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Beran

Original Astromóda®: Šaty na míru osudu – Beran

Autor: Martina Bártová, Nirvana Tree, Datum: 19. 3. 2021 15:00

V dalším dílu našeho seriálu týkajícího se propojení horoskopu a vhodně zvoleného oblečení se opět…

Jak na nadměrné vypadávání vlasů?

Jak na nadměrné vypadávání vlasů?

Autor: -ava-, Datum: 15. 3. 2021 15:00

Těhotenství, porod a klimakterium. Tři významná období v životě žen, které spojuje hormonální…

5 zajímavostí o kolagenu

5 zajímavostí o kolagenu

Autor: -an-, Datum: 25. 2. 2021 10:00

O kolagenu se často hovoří v souvislosti s vyhlazením vrásek či bolestmi kloubů. Věděli jste ale,…

Je výběr ponožek v péči o nohy důležitý a jak správně vybrat?

Je výběr ponožek v péči o nohy důležitý a jak správně vybrat?

Autor: -an-, Datum: 20. 2. 2021 11:00

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Veronika Morstein Matulová, zakladatelka podologického centra…