Optimální synergii při souběžném užívání mají například vitamin C a železo, protože první jmenovaný významným způsobem posiluje vstřebatelnost druhého. Podobně si rozumí i vitaminy D a K s vápníkem.
„Déčko“ opět pomůže tělu vápník lépe vstřebat a „káčko“ následně odpovídá za to, že se vápník dostal tam, kam je potřeba – to znamená nikoliv do měkkých tkání. Pokud je vaším cílem posílení obranyschopnosti organismu, dopřejte si dostatek zdravých tuků v podobě omega 3 a omega 6 mastných kyselin, které jsou přirozeně obsaženy v rybách, ořechách nebo také vejcích, podpořených pravidelnou dávkou vitaminu A třeba z barevné zeleniny či mléčných výrobků.
Synergie mezi látkami není žádná pověra – stačí se podívat na složení běžných doplňků stravy. Jasným příkladem je B-komplex, tedy kombinace osmi vitaminů skupiny B. Každý z nich má své vlastní účinky, zároveň se vzájemně doplňují a v některých případech podporují i stejné metabolické procesy v těle. Právě proto se často podávají společně.
Podobných kombinací existuje více, ale u některých je složitější určit, jak přesně se budou v těle ovlivňovat.
Čím naopak svému tělu nepomůžete, jsou například kombinace zinku a mědi, vápníku a železa či vitaminů C a B12 nebo E a K. Tyto látky ve vzájemné interakci většinou snižují vstřebatelnost jedné z nich, nicméně obzvláště komplikovaný je vztah mezi posledními dvěma jmenovanými.
Vitamin K hraje totiž důležitou roli v procesu srážení krve a vitamin E podávaný v příliš vysokých dávkách tuto jeho schopnost poměrně efektivně nabourává. Na rozdíl od většiny jiných kombinací, kdy bohatě stačí si užívání rozdělit do odlišných časových úseků během dne, v tomto případě se doporučuje konzultace s praktikem – zejména pokud navíc berete léky na ředění krve.
„Například podávání vápníku nebo potravin bohatých na vápník, jako jsou mléčné výrobky, snižuje absorpci železa, vysoké dávky zinku mohou narušit absorpci mědi, příliš vysoké dávky vitaminu E mohou ovlivnit funkci vitaminu K a vysoké dávky vitaminu C mohou snížit hladinu mědi. Proto je důležité přizpůsobit příjem vitaminů a minerálů individuálním potřebám pomocí specifických doplňků stravy a také užívat doplňky v různých časech během dne,“ shrnuje Soňa Talacko.
Vše ostatní je pak otázkou optimálního načasování. I v tomto ohledu existují nějaké základní poučky, díky kterým si ujasníte, co, kdy a jak. Vitaminy rozpustné ve vodě, mezi které patří všechna „béčka“ a vitamin C, je nejlepší užívat ráno nebo v dopoledních hodinách, ideálně s jídlem nebo před. Je také třeba myslet na jejich pravidelné doplňování– tělo je totiž vylučuje v rámci moči.
Vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E a K) můžete doplňovat v průběhu celého dne nebo třeba k večeři. Jak už jejich název napovídá, tuky pomáhají s jejich vstřebáváním, proto je důležité je aplikovat s jídlem, které tyto makroživiny obsahují. U minerálů se časování řeší až následně a individuálně podle požadovaného efektu tak, aby zapadalo do rozvrhu a nepůsobilo nežádoucí interakce. Například hořčík můžete užívat jak ráno, tak večer, přibližně půl hodinu před spaním.
V obchodech ale často narazíte také na takzvané multivitaminy – tedy potravinové doplňky, které by už měly být nakombinovány tak, aby maximalizovaly příznivý efekt vzájemných synergií, a naopak se vyvarovaly úskalím negativních interakcí.
Zní to sice skvěle, ale má to jeden háček. Jejich kvalita se většinou odvíjí od dvou parametrů. Tím prvním je cena, tou druhou je výrobce. Zatímco cenu si každý zákazník dokáže vyhodnotit víceméně sám, třeba za pomoci cenových srovnávačů, u výrobců to může být komplikovanější. Trh s potravinovými doplňky je opravdu masivní a zorientovat se v něm vyžaduje určitou píli, odhodlání a hlavně trpělivost.
Multivitaminy často neodrážejí individuální potřeby a mohou mít nežádoucí interakce s jinými vitaminy, nebo dokonce léky. Pokud člověk neví, jaké látky mu chybí, mohou být užitečné v případě nevyvážené stravy, zvýšené fyzické aktivity nebo při cestování. Ideální je ale zjistit konkrétní deficit pomocí krevních testů nebo DNA analýzy.
Někteří lidé mají genetickou predispozici k nedostatku určitých vitaminů nebo minerálů – obecný multivitamin je v této situaci tedy neefektivní.
1. Koenzym Q10 přináší doslova příval energie, kterou s přibývajícími lety ztrácíme. V bioidentické podobě je to látka lidskému tělu dokonale vlastní. Koenzym Q10 rozpuštěný v MCT dokonale podporuje přirozené buněčné dýchání. / 2. Chelátový zinek pro skutečně rychlé doplnění deficitu, v Evropě tolik nedostatkový selen, zabalený do organické podoby, to vše doladěné přídavkem mědi. Živiny, které váš organizmus potřebuje doplňovat opravdu intenzivně a často. Funkčnost komplexu zvyšuje přidaný extrakt z pepře a z kurkumy. Více na nustore.cz.
Zdroje informací: chromozoom. cz a ods.od.nih.gov
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…
Jaká jsou vaše rána? Hektická? V jedné ruce káva, která vám opaří rty, v druhé ruce školní svačina…
Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…
Na otázky čtenářů odpovídá PharmDr. Kamila Horníčková, odbornice na přírodní medicínu v Lékárna.cz
Každoročně připadá na 4. března Světový den obezity. V Česku přibližně 25 % dospělých obyvatel…
Počet diabetiků v Česku překročil jeden milion, a to je číslo, které nelze ignorovat. Cukrovka je…
Zbavte se lupů jednou pro vždy! Důležitá je kvalitní péče, dostatečná hydratace a zdravý životní…
Trápí vás tzv. vdovský hrb? Nevzhledný tukový útvar mezi hrudní a krční páteří už dávno není…