Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
V zimě nám chybí slunce a vitamin D
Flickr
Životní styl / Zdraví

V zimě nám chybí slunce a vitamin D

datum: 16. 1. 2019 15:15 autor: -an-
Slunce je hlavním zdrojem vitaminu D a deset minut na slunci denně zajistí jeho téměř optimální dávku.

Vitamin D₃ je přirozeně se vyskytující forma vitaminu D, který vzniká v kůži působením slunečního záření. Jeho nejdůležitější úlohou je udržovat správnou hladinu vápníku a fosforu v krvi, což je nezbytné pro vývoj a růst kostí v dětství, i pro jejich obnovu v dospělosti a stáří.

Co způsobí jeho nedostatek?

Nedostatek vitaminu D₃ vede k poklesu hladiny vápníku v krvi, organismus si ho začne brát z kostí a následkem toho dochází k jejich „řídnutí“ – čili osteoporóze. Vitamin D₃ má rovněž vliv na imunitu, kterou je obzvlášť v zimních měsících třeba posilovat. Také přispívá k udržení zdravých zubů a ke správnému fungování svalů. Podílí se na regulaci krevního tlaku a na růstu krevních, svalových a kožních buněk. „Vitamin D3 účinkuje na celou řadu tkání. Při dostatečných dávkách zlepšuje prognózy chorob a často působí i preventivně – k nemocím vůbec nemusí dojít – a to včetně závažných chorob jako je rakovina,“ říká MUDr. Jana Čepová z Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie FN Motol. Zdrojem tohoto vitaminu je jen velmi málo potravin a podle nejnovějších informací a výzkumů, lze stravou přijmout pouze 10% vitaminu D₃.

Když svítí málo

Ovšem slunce u nás nesvítí intenzivně během celého roku a je prokázáno, že v našem pásmu lze D₃ ze slunce účinně čerpat zhruba jen v období červenec-srpen v době kolem poledne. Vliv má i celá řada dalších faktorů. Důvodem nedostatku vitaminu D může být i smog, který propouští sluneční záření v omezeném množství, stejně tak používání ochranných opalovacích prostředků. V procesu vstřebávání déčka ze slunce sehrává svou úlohu i věk, protože pokožka starších lidí má sníženou schopnost vytvářet vitamin D při pobytu na slunci. Podobně jsou na tom i lidé s přirozeně vyšší pigmentací či opálení lidé, jejichž pigmentace působí jako filtr. Spoléhat jen na sluníčko se tedy určitě nevyplatí. 

Proto je vhodné opatřit si vhodné doplňky stravy s vitaminem D


Další články z rubriky

Hrozí vám rakovina děložního čípku?

Hrozí vám rakovina děložního čípku?

Autor: -gul-, Datum: 21. 9. 2019 12:00
Vyhněte se chřipce očkováním

Vyhněte se chřipce očkováním

Autor: -an-, Datum: 20. 9. 2019 10:00
10 příznaků, jak poznat infarkt (plus rady navíc)

10 příznaků, jak poznat infarkt (plus rady navíc)

Autor: -an-, Datum: 15. 9. 2019 11:00
Jak se bránit zánětu močového měchýře?

Jak se bránit zánětu močového měchýře?

Autor: -red-, Datum: 13. 9. 2019 10:02
Tip šéfredaktorky

Princezna Diana (†36): Byla její smrt „jen“ nešťastnou náhodou?

31. 8. 2019 0:05 autor Jana Vavřinová