Tehdy jsem měla pocit, že k úplnému štěstí nám chybí už jen kousek – druhé dítě. To se ale nedařilo. Dvakrát jsem otěhotněla a dvakrát zase v desátém týdnu potratila. „Nejsme sami, kdo má jen jedno dítě,“ utěšoval mě Petr. „Vždyť někdo nemá ani to.“
Vadilo mi, že Petr chce tuhle kapitolu života definitivně uzavřít. Roky ubíhaly, Tomík udělal přijímačky na víceleté gymnázium, mně už do čtyřicítky chyběly jen dva roky a zoufale se upnula k tomu, že ještě přijde druhé dítě.
Ačkoli můj gynekolog byl toho názoru, že příroda se nemá pokoušet, doporučil mi kliniku, kde se provádí umělé oplodnění.
„Paní Slávinko, kdybyste žádné dítě neměla, neřekl bych vůbec nic,“ upřel na mě oči od stolu, kde psal výpis z mé karty, „ale dobře víte, že nejsem příznivec starších matek za každou cenu. Je to proti přírodě a přináší to spoustu rizik. Pro matku i pro dítě.“
Petra jsem postavila před hotovou věc. „Můj názor znáš, ale třeba to vyjde a prodloužíme si mládí,“ objal mě. Všechno to kolem nebyla pro mě žádná procházka růžovým sadem, ale výsledek se dostavil. Aniž jsme to čekali, otěhotněla jsem už po prvním cyklu. A to se prý stává výjimečně!
Tentokrát nebylo v pohodě nic. Ranní nevolnosti, pak tupé bolesti v břiše. Střídavě jsem ležela v nemocnici nebo doma. „Jsem holt stará,“ povzdychla jsem si Petrovi, „musím vydržet už jen pár týdnů, než se ten drobeček vyklube.“
Porod byl dlouhý a vyčerpávající, Jonáš se narodil přidušený, nekřičel. Okamžitě mi ho odnesli. „Musíte počítat s tím, že se může objevit nějaké postižení,“ informovala dětská lékařka. „Minimálně poruchy chování, horší soustředění.“
Mnoho dalších měsíců mám v mlze. To nebyla pohoda jako s Tomíkem. Jonášek prokřičel celé noci, křičel i přes den, kdykoli byl vzhůru. Někdy jsem měla pocit, že to nedám, že se musím zhroutit.
Život celé rodiny se obrátil vzhůru nohama. Kromě péče o Jonáše jsem skoro nic nestíhala. Naštěstí Petr obstaral to nejdůležitější a Tomík byl samostatný a ohleduplný.
To nejhorší teprve přišlo. Nejdřív se dokázal třeba půl hodiny vztekat. Jak rostl, přerůstalo to v agresi. Záměrně shazoval věci ze stolu a rozbíjel je, na dětském hřišti ubližoval vrstevníkům.
Absolvovala jsem s ním řadu neurologických, psychiatrických a psychologických vyšetření. Prý „jen“ ADHD. Jenže tím trpěl i syn mé sestřenice, a projevovalo se to úplně jinak. Byl roztěkaný a nesoustředil se, u ničeho dlouho nevydržel, ale agrese jako u Jonáše tam nebyla.
Mysleli jsme, že mu pomůže kolektiv. Do školky šel ve třech letech, vydržel tři měsíce. Tedy přesně tolik vydržely učitelky. Do první třídy nastoupil s ročním odkladem. Byl zlý na děti, pral se, učit se nechtěl, spíš nedokázal. Přešel pak do speciální školy.
Dneska je Jonášovi dvanáct. Když mu dám prášky na uklidnění, které mu předepsal psychiatr, je často tak utlumený, že přes den usíná. Bez nich je ale zlý a agresivní na všechny i na nás. Rozbil Tomášovi notebook a pak proti Tomášovi vytáhl nůž. Ani se Tomášovi nedivím, že po skončení vysoké školy si našel vlastní bydlení a domů chodí jen občas.
Manželství s Petrem se ve skutečnosti rozpadlo. Sice jsme se nerozvedli, ale žijeme tak nějak vedle sebe a naše komunikace se omezuje na řešení problémů s Jonášem. Po posledním incidentu, kdy na hřišti při rvačce rozbil hlavu jinému klukovi, nás navštívila pracovnice sociálky. Vypadá to, že Jonáš bude muset jít do „polepšovny“.
Hrozně moc se bojím, že někomu vážně ublíží, nebo že snad někoho zabije!? Pořád teď vzpomínám, jak jsme dřív byli šťastní, to bylo někdy v jiném životě. Přitom je to pouhých třináct let.
Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kdo by neznal pohádky o zlých macechách, které ubližují nevlastním dětem! Macechy nemusejí být…
Psychické problémy mezi mladými Čechy sílí. Většina ale mlčí, nemá se komu svěřit. Markeťačka a…
Rodina, to jsou lidé, kteří si mají pomáhat. Aspoň by to tak mělo být. Ale co když vás ti nejbližší…
„Dodnes si nedovedu tu záhadu vysvětlit,“ píše čtenářka Soňa. „V tom mlýně jsme se schovali před…
Šestatřicetileté Janě Forst byla diagnostikována rakovina prsu zhruba před dvěma lety, kdy si našla…
Po 35 letech od porodu císařským řezem paní Táňa vyřešila záhadu, proč její jaterní testy…
„Vím, že naše rodina je trochu netradiční, ale vyrůstala jsem obklopena láskou, kterou řada mých…
„Rozhodla jsem se napsat příběh své matky a vlastně také svůj. Příběh mé maminky se odehrál na…