Jednou mě kamarádka Eva vytáhla do studentského klubu, kde jsem potkala Libora, taky medika ve vyšším ročníku. Brzy jsme spolu začali chodit. Zamilovala jsem se až po uši! Spolu s rodiči bydleli v nádherné vile s velkou a udržovanou zahradou. Tatínek lékař, maminka překladatelka. „Tenhle dům nechal postavit manželův dědeček, Haničko,“ usmívala se na mě u kávy Liborova maminka. „Jenže začátkem 50. let ho zabral bytový úřad. Můžeme být rádi, že nám zůstal aspoň tenhle přízemní byt. Nahoře jsou další dva miniaturní, takové garsonky. Vystřídalo se tam už tolik nájemníků! A každý to jen devastuje. Úcta k poctivě nabitému majetku prostě chybí.“
„Kvůli špatnému kádrovému původu jsem nejdřív byl rok v nuláku,“ vysvětloval Libor. „Ten rok na patologii mi pomohl dostat se na druhý pokus.“ Libor mi tak nějak začal otvírat oči a já jsem se začala na socialistickou šeď kolem dívat jinak. „Medicína je dobrá, protože do ní ideologie moc nezasahuje. Taky je výhoda, že se dá provozovat kdekoli na světě,“ říkal Libor.
Libor složil státnice, odpromoval a měl už v srpnu nastoupit na internu a taky ho čekal rok vojny. Předtím nás ale čekaly tři týdny dovolené. Povedlo se nám totiž sehnat devizový příslib na cestu do Francie! Kromě malého množství valut, které jsme si mohli legálně směnit, jsme měli v ruksaku zašitou rezervu. Liborův otec díky zahraničnímu pacientovi vyměnil další franky. Jinak byl náš batoh zaplněný především konzervami.
Jen, co vlak přejel hranice, připadali jsme si jako v říši divů. A to jsme měli štěstí, protože blízko Paříže bydlel Liborův strýc s rodinou. Ubytoval nás ve svém krásném domě a několikrát nás vzal na různé výlety. Samozřejmě jsme u něj měli báječné snídaně a večeře. „Za to, co máte s sebou, si kupte nějakou parádu, Haničko,“ smál se, když jsme se cítili trapně, že nás živí.
Tři neděle utekly jako voda. „Nepřemýšlela si o tom, že bychom tu zůstali natrvalo?“ zeptal se den před odjezdem Libor. –„Jak natrvalo? To přece nejde!“ nechápavě jsem se na něj podívala. – „Nechtěl jsem ti to říkat dopředu, ale strejda už mi tady zařídil místo…“ – „Tos mi to nemohl říct rovnou? Jak si to představuješ? Co rodiče?“ – „Ti moji o tom vědí,“ špitnul. – „Takže mě jsi postavil před hotovou věc!“ křičela jsem se slzami v očích. „Víš, že mám doma nemocnou babičku, že mám rodiče, kteří by to těžce nesli… Jsi podvodník a lhář a nechci už tě nikdy vidět! Vůbec jsi nemyslel na to, že já mám před sebou ještě tři roky!“
Naházela jsem si věci do batohu a bez rozloučení práskla dveřmi. Noc jsem strávila na nádraží a druhý den ráno nasedla do vlaku směr Praha.
Měla jsem pak problémy, málem mě kvůli Liborově emigraci vyhodili ze školy, vyslýchali mě policajti, kteří nevěřili, že jsem o ničem nevěděla. Bylo to několik měsíců stresu. Dopisy, které chodily od Libora, jsem vyhazovala nepřečtené. Jeho rodiče se mě snažili kontaktovat, ale nereagovala jsem.
Vrhla jsem se na studium a zanevřela na celé mužské pokolení. Listopad 1989 přišel tři čtvrtě roku před státnicemi. Libor se objevil ještě před Vánocemi. Čekal na mě před domem, kde jsme bydleli, s kytkou v ruce. „Hani, Haničko, můžeš mi to odpustit?“ – „Ne, jak to můžu odpustit, žes mi lhal?“
„Byl jsem fakt pitomec,“ připustil. „Myslel jsem si, že tam prostě se mnou zůstaneš, že se máme rádi… a tak.“ – „Ráda jsem tě měla. Nech mě prosím na pokoji!“
Vytrvale tam stál každý den a já si ho nevšímala. „Haničko, Haničko, prosím tě, nezlob se už. Já musím zítra odjet, končí mi dovolená...“ prosil na Nový rok. Nakonec jsem souhlasila s pozváním na kávu. Vyprávěl mi o své práci na interně v pařížské nemocnici. „Teď se otvírají nové možnosti,“ nadšeně vykládal. „Uvidíš, stáž v zahraničí bude úplně normální věc. Jestli chceš, můžu se poptat.“
Pomalu jsme si začali psát, telefonovat, až jsem se za ním po státnicích vydala. To už jsem měla místo na chirurgii v Praze. Rok jsme neustále pendlovali po trase Praha-Paříž a zpět, až jsme se vzali. Chvíli jsme žili ve Francii, kde se nám rychle za sebou narodili Patrik a Nikolka. A pak jsme se vrátili do Prahy a otevřeli si vlastní kliniku.
Myslím si, že odpuštět se má. Z našich dětí jsou světoběžníci, kteří nechápou, proč vlastně táta nemohl tři roky jezdit za mámou nebo máma za ním…
Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
„Koho by napadlo, že to krásné páteční odpoledne tak strašně skončí?“ povzdechla si naše čtenářka…
Představujete si zdvořilého gentlemana s květinou v klopě z filmů z první republiky? Kdepak,…
Rozhodně jsem to tak neplánovala – a ani nechtěla. Copak se ale můžete ubránit lásce, která vás…
Vždycky jsem se těšila, až si synové přivedou partnerky. Představovala jsem si, že s nimi budu mít…
„Ještě, že se toho nedožili rodiče,“ povzdychla si naše čtenářka Marcela. „Všechny tři nás…
V poslední době se už jen nerada vracím domů. Táta přichází pozdě večer – a nebo vůbec – od mladé…
„Rodičům chybí do zlaté svatby pouhých pět let. O rok mladší brácha Aleš se ve dvaceti seznámil s…
Domácí násilí má většina z nás stále spojené s „problematickými“ lidmi. Nechceme si přiznat, že k…