Slaměnou kozu má mezi vánočními ozdobami každá rodina. Předpokládá se, že původně souvisí se severským bohem Thorem, který jezdil po obloze ve voze taženém dvěmi kozami.
Ve Švédsku lidé považovali vánoční kozu za neviditelného ducha, který se objeví někdy před Vánocemi, aby se ujistil, že přípravy na Vánoce probíhají správně.
Vznikla tradice výroby koz ze slámy svázané červenými stuhami. Kdysi oblíbeným vánočním žertem bylo umístit tuto vánoční kozu do sousedova domu, aniž by si toho všimli. Rodina, kerá se stala terčem tohoto žertu, se musela kozy zbavit stejným způsobem.
Jultomte je jakousi směsí amerického Santa Clause a tradičního Tomteho. To byla postava trpaslíka s šedým kabátem a červeným kloboukem.
Mnoho rodin má julkrubbu (vánoční stromek) osvětlenou svíčkami. V blízkosti stojí betlém, pro který každé Vánoce najdou místo. Vůbec to nesouvisí s náboženstvím (bohoslužby pravidelně navštěvují jen 2 % Švédů), ale odráží to jejich úctu k tradicím a křesťanskému původu Vánoc.
Ve Švédsku se hlavní vánoční jídlo jí na Štědrý den v poledne. Julbord (doslova vánoční stůl) je hlavním vánočním jídlem. Jde o studený bufet doplněný několika teplými jídly. Středobodem bufetu je julskinka (vánoční šunka). Tradice pojídání šunky na jule opět sahá až k předkřeťanským bohům.
Skladba pokrmů se v jednotlivých rodinách mírně liší, ale vždy začíná nakládaným sleděm a obvykle končí risgrynsgrött (rýžovou kaší).
Průměrné prosincové teploty na Maltě se pohybují mezi 16 a 20 stupni. Přesto tam jsou Vánoce kouzelné i bez sněhu. Vánoční období je časem sváteční pohody, dárků i rodinných návštěv a oslav. A protože Malťané si potrpí na dobré jídlo, nesmí chybět chutné pokrmy
Šťastné a veselé Vánoce se v maltštině řeknou „Il-Milied it-Tajjeb“. Malťané jsou hluboce věřící římští katolíci a náboženské tradice se promítají do vánočního období.
Vánoce se tady slaví s velkým množstvím výzdoby, slavnostních akcí a událostí, ale i duchovních praktik a rituálů.
Farní kostely pořádají vánoční koncerty, výstavy ručně vyráběných betlémů (a divadelní představení, stejně jako dobročinné trhy a jarmarky, a obecně panuje jasná a velmi příjemná atmosféra.
Kostely a většina maltských domů jsou vyzdobeny tradičními betlémy s pasturi (malými plastovými nebo hliněnými figurkami představujícími betlémské postavy, jako jsou pastýři, mudrci a andělé). Sošky Ježíška jsou umístěny za okny nebo na balkónech a v noci jsou osvětleny.
Na Maltě je o Štědrý den nejdůležitějším jídlem oběd, který se často protáhne na několik hodin. Večer pak Santa Claus rozdává dětem dárky.
Malťané mají velké množství tradičních vánočních jídel. Maltské hospodyňky si dříve vykrmovaly kohouta (kapouna), kterého pekly společně se zeleninou a brambory. Nesměly chybět „qaghaq ta'l-ghasel“ – vánoční medové sušenky ve tvaru prstenu. A pozdě večer se podávala horká sladká polévka z kaštanů a kakaa „imbuljuta tal-quastan“.
Velká většina maltských domácností dnes pod vlivem 164leté britské nadvlády (1888–1964) přizpůsobila vánoční menu britským zvyklostem. Kohout uvolnil místo krůtě a masovým koláčům, medové sušenky pudinku. Oblíbený je i italský vánoční sladký chléb panettone – vždyť Sicílie je odtud vzdálena pouhých 80 kilometrů.
V mnoha rodinách je štědrovečerní oběd tak trochu kompromisem a kombinací maltských, britských i italských jídel. Jako předkrm se servíruje maltský talíř. Kapary, cibulka, olivy, tuňák, zelenina, to vše ve velikosti sousta.
Pak přichází první chod, těstoviny zapečené s mletým masem, vejci a strouhaným sýrem. Hlavním jídlem je dušený králík. Jako vánoční moučník se podává pudink – jeho základem je bílá bageta nakrájená na kousky a zalitá mlékem, ochucená například sušeným ovocem či brandy a zapečená. Výsledek připomíná naši žemlovku
Zdroje informací: swedishfood.com, whychristmas.com a yellow.com.mt
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Každé roční období je něčím specifické. Potemnělý podzim nás „nutí“ se více zastavit a ponořit do…
S příchodem chladných a kratších dnů je ideální čas naplánovat únik do teplejších krajin.
Podzim je nejen časem slábnoucí intenzity slunečních paprsků a zlátnoucího listí, ale také dobou,…
Keltové věřili, že v noci 31. října se hranice mezi světem živých a světem lidí stírá, a proto…
Na otázky čtenářů odpovídá Hana Haráková, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadačního fondu…
Drobná blondýnka Ursula von Layenová, předsedkyně Evropské komise, nosí velikost 34, maso jí…
Barvy mají magickou moc ovlivnit naši náladu a sebevědomí. Dokážou o nás také mnohé napovědět. Bílá…
Zákazníci McDonald’s mohou i letos vykouzlit úsměv na tvářích členů rodin s vážně nemocnými dětmi.…