Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Alžběta II. a Margaret Thatcherová: Komplikovaný vztah královny a premiérky
Flickr
O čem se mluví

Alžběta II. a Margaret Thatcherová: Komplikovaný vztah královny a premiérky

datum: 17. 5. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Obě ženy se během tří premiérských období, kdy byla u moci Margaret Thatcherová, scházely každý týden po dobu jedenácti let. Na spoustě věcí se neshodly, nicméně se vzájemně plně respektovaly.  

Mocné ženy jsou pro Anglii charakteristické. Vždyť královna Alžběta II. není jen nejdéle vládnoucím monarchou, ale je také jedinou ženou z britské královské rodiny, která sloužila v aktivní službě v britských ozbrojených silách, a to dokonce i během druhé světové války.


Margaret Thatcherová (†87): Železná lady považovala smích za zbytečný

A Margaret Thatcherová se navzdory své kontroverzní politice, díky které se jí přezdívalo „železná lady“, prosadila jako první žena v roli premiérky i jako nejdéle sloužící předseda vlády Velké Británie za posledních 150 let.

„Královna má také zvláštní vztah s premiérem, ponechává si právo jej jmenovat a také se s ním pravidelně setkává,“ popisují oficiální královské stránky.

Ať už se během těchto setkání v zákulisí dělo cokoli, historky o složitém vztahu dvou mocných žen se často dostávaly na přední stránky britských médií.

Vrstevnice

Budoucí královna Alžběta se narodila 21. dubna 1926 jako prvorozená dcera britského prince Alberta a jeho ženy Alžběty. Po abdikaci krále Edvarda VIII. byl její otec korunován jako král Jiří VI. a Alžběta se začala připravovat na svou budoucí úlohu královny.


Královna Alžběta a princ Filip: Příběh lásky

O půl roku starší Margaret Hilda Roberts se narodila 13. října 1925 v anglickém Granthamu do skromné rodiny, která žila v bytě nad obchodem s potravinami, který její otec provozoval.

Obě dámy tedy byly vrstevnice, nicméně zatímco Alžběta se do královské rodiny narodila a funkci podědila, Margaret musela tvrdě pracovat, aby mohla studovat a aby se prosadila v práci i v politice.

Pravidelné audience

Jednou z hlavních povinností královny je pořádat každotýdenní setkání, tzv. audience s úřadujícím premiérem, aby s ním projednala vládní záležitosti.


Clementine (†92) a Winston (†90) Churchillovi: Britský ministerský předseda byl pod pantoflem

Jak se dočteme na stránkách britského královského dvora, tyto audience se konají v privátních místnostech paláce a jsou zcela soukromé. Ačkoli královna zůstává ve všech záležitostech politicky neutrální, může svým ministrům –  včetně premiéra –  v případě potřeby „poradit a varovat je“.

Není tajemstvím, že za sedm desítek let, co se královna setkává s předsedy vlád, mezi nimi měla své oblíbené i méně oblíbené, ačkoli oficiálně by to Buckinghamský palác nikdy nepřiznal.

Nervózní železná lady

Margaret Thatcherová byla údajně před každým setkáním s královnou nervózní. Konverzace v napjaté atmosféře byla formální a strnulá, většinou neproduktivní. Podle dokumentu Královna a její premiéři z roku 2014 premiérka Thatcherová přicházela o 15 minut dříve a královna ji vždy nechala čekat.


Koktavý král Jiří VI.: Neměl být králem, popularitu získal díky své dominantní manželce

Alžběta má ve zvyku zvát své premiéry každý rok na skotský zámek Balmoral. Thatcherová tento pobyt rozhodně nebrala jako „relaxační“, ale jako zbytečné „přerušování práce“. Není tajemstvím, že premiérka neuměla odpočívat a slovo „dovolená“ neznala.

Příčinou napětí mj. byly i jejich rozdílné osobnosti. Královská rodina včetně panovnice milovala a miluje „suchý humor“, zatímco Thatcherová neměla vůbec smysl pro humor.

Článek jako rozbuška

Snad největší rozpor mezi oběma ženami se dostal na veřejnost v roce 1986, kdy novinový titulek v Sunday Times oznamoval, že královna je zděšena „bezstarostnou“ Thatcherovou.

Zpráva se odvolávala na jejich rozdílné postoje k sankcím vůči jihoafrické vládě vedené bělochy během apartheidu. Jako titulární hlava Commonwealthu byla královna znepokojena napětím mezi Thatcherovou a ostatními vůdci Commonwealthu a také cítila, že premiérčina domácí politika je „bezcitná, konfrontační a rozdělující“.

Jakmile článek vyšel, vydal Buckinghamský palác prohlášení:

„Stejně jako se všemi předchozími premiéry má královna s paní Thatcherovou důvěrné vztahy. Informace, které se tváří jako královniny názory na vládní politiku, jsou zcela nepodložené.“

Sunday Times si však za uveřejněnými fakty stál a naznačil, že informace měl od zdroje přímo z paláce. Královna po tomto incidentu sama zavolala premiérce, aby se omluvila.

Královna jí šla na pohřeb

V roce 1990 byla Margaret Thatcherová donucena podat demisi a rezignovat na svou funkci. Alžběta II., která letos oslavila 96. narozeniny, se do „důchodu“ zřejmě ještě nechystá.

Při odchodu královna udělila Thatcherové Řád za zásluhy. Margaret Thatcherová zemřela 8. dubna 2013 na mozkovou mrtvici. Poslední léta svého života se potýkala s projevy Alzheimerovy nemoci.

Královna porušila protokol a zúčastnila se jejího pohřbu, přestože podle tradice se panovník pohřbů prostých lidí neúčastní.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

„Pod svícnem” bývá tma aneb O domácím násilí

„Pod svícnem” bývá tma aneb O domácím násilí

Autor: -red-, Datum: 29. 6. 2022 10:00

Téměř každý třetí člověk se setkal s domácím násilím.  Pomoci s osvětou má iniciativa „Pod svícnem”…

7 tipů, jak bojovat s horkem

7 tipů, jak bojovat s horkem

Autor: -an-, Datum: 22. 6. 2022 10:00

Konečně jsme se dočkali slunečných dnů! Když se ale příjemné teploty překlenou v letních měsících v…

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

7 základních mezníků v životě vévodkyně Kate

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 6. 2022 0:05

Krásná a nejen obyvateli britských ostrovů obdivovaná Kate, manželka prince Williama, důstojně…

SOUTĚŽ Gely na intimní hygienu sebamed

SOUTĚŽ Gely na intimní hygienu sebamed

Autor: -red-, Datum: 16. 6. 2022 14:30

Máme pro vás připraveno 5 balíčků s intimní emulzí pro ženy 200 ml doplněných ještě o cestovní…

Chcete o svém zdravotním stavu vědět víc?

Chcete o svém zdravotním stavu vědět víc?

Autor: -an-, Datum: 15. 6. 2022 10:00

Pandemie Covidu 19 změnila mnohé, také náš přístup ke zdraví a prevenci. Máme větší povědomí o tom,…

4 rady, jak chránit mobil na dovolené

4 rady, jak chránit mobil na dovolené

Autor: -jav-, Datum: 13. 6. 2022 15:00

Baterie mobilních telefonů, ale i fotoaparátů a dalších zařízení na dovolených trpí. Jak tyto…

Nová SOUTĚŽ o L.O.L. Surprise!

Nová SOUTĚŽ o L.O.L. Surprise!

Autor: -red-, Datum: 25. 5. 2022 13:13

Jeden z vás může vyhrát L.O.L. Surprise! HD kameru za 2400 Kč a druhý L.O.L. Surprise! Mega dárkový…

(Nejen) mobilní nostalgie

(Nejen) mobilní nostalgie

Autor: redakce ve spolupráci s Radimem Tlapákem, BatteryShop.cz, Datum: 18. 5. 2022 15:00

Češi stále používají staré Nokie i videokamery z 90. let. Potvrzuje to prodej baterií do těchto…

Tip šéfredaktorky

„Pod svícnem” bývá tma aneb O domácím násilí

29. 6. 2022 10:00 autor -red-