A Margaret Thatcherová se navzdory své kontroverzní politice, díky které se jí přezdívalo „železná lady“, prosadila jako první žena v roli premiérky i jako nejdéle sloužící předseda vlády Velké Británie za posledních 150 let.
„Královna má také zvláštní vztah s premiérem, ponechává si právo jej jmenovat a také se s ním pravidelně setkává,“ popisují oficiální královské stránky.
Ať už se během těchto setkání v zákulisí dělo cokoli, historky o složitém vztahu dvou mocných žen se často dostávaly na přední stránky britských médií.
Budoucí královna Alžběta se narodila 21. dubna 1926 jako prvorozená dcera britského prince Alberta a jeho ženy Alžběty. Po abdikaci krále Edvarda VIII. byl její otec korunován jako král Jiří VI. a Alžběta se začala připravovat na svou budoucí úlohu královny.
O půl roku starší Margaret Hilda Roberts se narodila 13. října 1925 v anglickém Granthamu do skromné rodiny, která žila v bytě nad obchodem s potravinami, který její otec provozoval.
Obě dámy tedy byly vrstevnice, nicméně zatímco Alžběta se do královské rodiny narodila a funkci podědila, Margaret musela tvrdě pracovat, aby mohla studovat a aby se prosadila v práci i v politice.
Jednou z hlavních povinností královny je pořádat každotýdenní setkání, tzv. audience s úřadujícím premiérem, aby s ním projednala vládní záležitosti.
Jak se dočteme na stránkách britského královského dvora, tyto audience se konají v privátních místnostech paláce a jsou zcela soukromé. Ačkoli královna zůstává ve všech záležitostech politicky neutrální, může svým ministrům – včetně premiéra – v případě potřeby „poradit a varovat je“.
Není tajemstvím, že za sedm desítek let, co se královna setkává s předsedy vlád, mezi nimi měla své oblíbené i méně oblíbené, ačkoli oficiálně by to Buckinghamský palác nikdy nepřiznal.
Margaret Thatcherová byla údajně před každým setkáním s královnou nervózní. Konverzace v napjaté atmosféře byla formální a strnulá, většinou neproduktivní. Podle dokumentu Královna a její premiéři z roku 2014 premiérka Thatcherová přicházela o 15 minut dříve a královna ji vždy nechala čekat.
Alžběta má ve zvyku zvát své premiéry každý rok na skotský zámek Balmoral. Thatcherová tento pobyt rozhodně nebrala jako „relaxační“, ale jako zbytečné „přerušování práce“. Není tajemstvím, že premiérka neuměla odpočívat a slovo „dovolená“ neznala.
Příčinou napětí mj. byly i jejich rozdílné osobnosti. Královská rodina včetně panovnice milovala a miluje „suchý humor“, zatímco Thatcherová neměla vůbec smysl pro humor.
Snad největší rozpor mezi oběma ženami se dostal na veřejnost v roce 1986, kdy novinový titulek v Sunday Times oznamoval, že královna je zděšena „bezstarostnou“ Thatcherovou.
Zpráva se odvolávala na jejich rozdílné postoje k sankcím vůči jihoafrické vládě vedené bělochy během apartheidu. Jako titulární hlava Commonwealthu byla královna znepokojena napětím mezi Thatcherovou a ostatními vůdci Commonwealthu a také cítila, že premiérčina domácí politika je „bezcitná, konfrontační a rozdělující“.
Jakmile článek vyšel, vydal Buckinghamský palác prohlášení:
„Stejně jako se všemi předchozími premiéry má královna s paní Thatcherovou důvěrné vztahy. Informace, které se tváří jako královniny názory na vládní politiku, jsou zcela nepodložené.“
Sunday Times si však za uveřejněnými fakty stál a naznačil, že informace měl od zdroje přímo z paláce. Královna po tomto incidentu sama zavolala premiérce, aby se omluvila.
V roce 1990 byla Margaret Thatcherová donucena podat demisi a rezignovat na svou funkci. Alžběta II., která letos oslavila 96. narozeniny, se do „důchodu“ zřejmě ještě nechystá.
Při odchodu královna udělila Thatcherové Řád za zásluhy. Margaret Thatcherová zemřela 8. dubna 2013 na mozkovou mrtvici. Poslední léta svého života se potýkala s projevy Alzheimerovy nemoci.
Královna porušila protokol a zúčastnila se jejího pohřbu, přestože podle tradice se panovník pohřbů prostých lidí neúčastní.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Na přání otce se vyučil rukavičkářem. Krátce poté, co Karel Hašler získal výuční list, utekl z…
Linka bezpečí odbavila za 30 let své existence na 10 milionů kontaktů. V posledních letech jsou…
Letos v létě to v hlavním městě Francie opravdu žije. Po sto letech do metropole zase zavítali…
Vydírání přes internet se v poslední době stává častějším a závažnějším problémem, který zasahuje…
Doba dovolených ještě nekončí a možná se chystáte s sebou vzít i vaši kočku. Víme, na čem si…
Očekává se, že do roku 2025 proniknou roboti a umělá inteligence (AI) do našeho každodenního života…
Osvěžující nápoj mnozí oceňují především v horském počasí, kdy uhasi žízeň. Co ale o pivu a jeho…
Do šestnácti let téměř neuměl číst a psát. Přestože Sidney Poitier, první černošský herec, který…