Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (90): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?
Flickr
Inspirace / Slavné páry

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (90): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

datum: 21. 4. 2020 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Žili spolu celé půl století a všechny překvapovali pevností a stabilitou jejich manželského svazku, pro Hollywood tak nezvyklou. Přesto se v kuloárech šuškalo, že Paul měl občas milenky a – milence!

On byl majitelem nejslavnějších hollywoodských modrých očí a jedním z nadějných herců 50. let. Ona se už v 28 letech mohla pochlubit soškou Oscara i Zlatého glóbu. Paulovi Newmanovi trvalo pět let, než získal srdce Joanne Woodward.

Pilot, nebo herec?

Paul Newman snil od dětství o kariéře pilota nebo herce. První přání mu pokazila vrozená barvoslepost. Narodil se 26. ledna 1926 v Clevelandu. Otec Arthur Samuel byl Žid s maďarskými a polskými kořeny, matka Terézia, rodným příjmením Fecková, přišla ze Slovenska a byla katolička. Paul se k žádnému náboženství nikdy nehlásil, ale sám o sobě říkal, že se cítí být Židem.

Po návratu z druhé světové války, kde sloužil u námořnictva, studoval dramatické umění na univerzitě v Yale. Než ho roku 1954 objevil film, hrál nějakou dobu na newyorské Broadwayi.

Raketový start

Joanne Woodward se narodila 27. února 1930 v Georgii. Matka Elinor byla milovnicí filmů a dceru pojmenovala po tehdejší hollywoodské star Joan Crawford. Otec pracoval jako viceprezident v prestižním nakladatelství.

Dívka ovlivněna matkou, která byla přesvědčena, že z dcery bude vynikající herečka, vystudovala dramatické umění v Lousianě. Již brzy po skončení univerzity byla obsazována do televizních pořadů a přicházely i první nabídky k filmu. Za hlavní roli ve snímku Tři tváře Evy (1957) dostala mladá herečka Oscara. Byla také první herečkou, která v roce 1960 získala hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

První setkání

Poprvé se setkali v recepci agentury, která se zabývala propagací hereckých hvězd. Paul právě odcházel z kanceláře a Joanne čekala, až na ni přijde řada. Paul si všiml pohledné dívky stejně jako ona jeho. Pověstná jiskra tehdy ale nepřeskočila – Paul byl ženatý.

S první ženou, herečkou Jackie Witte, se oženil v roce 1949 a měli spolu tři děti (dcery Stephanii, Susan a syna Scotta). Joanne v té době zase žila se spisovatelem Gore Vidalem v Los Angeles a o několik let později se dokonce zasnoubili. Gore však po mnoho letech přiznal, že zasnoubení byla lest, protože tímto činem chtěla Joanne donutit Paula, aby se konečně rozhodl.

Rádi se viděli

Pak se potkali v roce 1953 při natáčení. To už oba pochopili, že si nejsou lhostejní. Lásce se však bránili. Paulova žena zrovna čekala třetí dítě a Joanne rozhodně nechtěla rozbíjet manželství. Nikdy však nepropásli šanci prohodit pár slov, když se střetli v chodbách hollywoodských ateliérů nebo když navštívili stejný večírek či recepci. Jejich přátelé si už tehdy všimli, že to mezi nimi jiskří.

„Byla moderní a nezávislá,“ vzpomínal na tu dobu Paul, „zatímco já jsem byl stydlivý a trochu konzervativní. Trvalo mi dlouho, než jsem ji přesvědčil, že nejsem tak nudný, jak jsem vypadal.“

Osudu se neubránili

Osudným se jim stal film Dlouhé horké léto, který měl premiéru v roce 1958. Scénář jim předepisoval roli milenců, kterými se během natáčení opravdu stali. Joanne se snažila své city držet pod kontrolou. Kromě toho, že nechtěla být tou, která rozbíjí rodinu, v ní hlodal i červíček pochybností: Co když ten krásný muž s pronikavýma modrýma očima stejně tak jednou opustí i ji, až potká jinou ženu?

Paul už si ale nedokázal život bez Joanne představit a požádal o rozvod. Jackie mu nejprve bránila, byl to zřejmě truc. Všichni věděli, že jejich manželství nebylo šťastné už od začátku. Vzít se tzv. museli kvůli jejímu prvnímu těhotenství a ani tři děti jejich vztah neudržely.

Hvězda v domácnosti

Krátce po rozvodu se 29. ledna 1958 oženil s Joanne. To už byla těhotná, ale bohužel první dítě o několik týdnů později potratila.

Paul se snažil po celý život, aby Joanne svého rozhodnutí provdat se za něj nikdy nemusela litovat. Ta se na čas vzdala rozjeté kariéry a starala se o tři děti – Elinor (Nell), Mellissa (Lissy) a Claire (Cleo), které se jim postupně narodily. Když dcery vyrostly, režiséři už na talentovanou herečku a hvězdu 50. let trochu pozapomněli. Byl to Paul, kdo ji nakonec opět dostal na plátno. Bohužel na hollywoodský Olymp už znovu nevystoupala.

K tajemství pevnosti jejich vztahu Paul řekl: „Naše manželství bylo uzavřeno v době, kdy se všechno opravovalo: toustovače, boty, ponožky i manželství…“

Dával si vinu za smrt syna

Rodinné soužití se neobešlo bez krizí. Ta největší přišla, když se v roce 1978 jediný Newmanův syn Scott předávkoval drogami a zemřel. Bylo mu pouhých 28 let. Paul se dostal do těžkých depresí a obviňoval sebe i Joanne z toho, co se stalo. Kvůli rozvodu a nové rodině prý neměl možnost se synovi dostatečně věnovat.

Pak se dokonce na nějakou dobu od Joanne odstěhoval.

Joanne byla natolik moudrá, že obvinění ignorovala. A právě díky její trpělivosti a toleranci se zase k rodině vrátil. Joanne mu pomohla najít psychiatra a Paul pak založil nadaci na pomoc drogově závislým.

Milenky a milenci?

Byl krásný, měl charisma a často se hovořilo o jeho různých aférkách a románcích. Byly mu připisovány různé slavné milenky, například Marylin Monroe či Grace Kelly. Herečka Elisabeth Taylor jejich údajný poměr netajila a mluvila o něm i s novináři! Paul tvrdošíjně zapíral a Joanne mlčela. Pravdou je, že v době, kdy média tuto nevěru propírala, sbalila kufry a odjela na několik týdnů do Evropy – prý na dovolenou.

Hollywoodský krasavec všechny podobné informace popíral. Známá je jeho věta:

Proč bych chodil na hamburger, když mám doma šťavnatý steak?

Po jeho smrti se objevily informace, že modrooký fešák měl tak trochu rád i muže, prý mezi jeho milence patřil James Dean nebo Steve McQueen. Pravdu si odnesl do hrobu.

Zlatá svatba a smrt

Přes všechny pochybnosti o jejich vztahu manželé Joanne Woodward a Paul Newman oslavili v lednu 2008 zlatou svatbu. To už věděli, že jejich společný čas se blíží ke konci. Paulovi byla v květnu 2007 diagnostikována rakovina plic. Byl silný kuřák a této neřesti se nedokázal nikdy vzdát.

S nemocí bojoval přes rok, podstoupil i chemoterapeutickou léčbu, ale nepomohla. Zemřel 26. září 2008 obklopen svou rodinou.

Byl zpopelněn při soukromém obřadu a jeho popel rozprášen poblíž jejich domu ve Wesportu tak, jak si přál.


Co možná nevíte

Paul Newman byl zdatný obchodník. V roce 1982 spolu se spisovatelem a dramatikem Aaronem Edwardem Hotchnerem založili potravinářskou společnost Newman´s Own na výrobu dresinků, omáček na těstoviny či salsu. Později se výroba rozšířila ještě o pizzu a další mražené potraviny. Dcera Nell se pak do rodinné firmy zapojila samostanou divizí biopotravin a krmiva pro psy. Odtud také plynuly peníze, které Newman dával na charitu – každoročně přes 500 milionů dolarů.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Elizabeth Taylor (†79) a Larry Fortensky: Domácí násilí s osmým manželem

Elizabeth Taylor (†79) a Larry Fortensky: Domácí násilí s osmým manželem

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 17. 6. 2021 0:05

Ani po sedmi rozvodech nepřestala Elizabeth věřit na pravou lásku. Když poznala Larryho, myslela si…

Marilyn Monroe (†36) a její muži

Marilyn Monroe (†36) a její muži

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 27. 4. 2021 0:05

„Muž je jako koberec. Položte ho dobře hned napoprvé a můžete po něm šlapat celý život,“ tvrdívala…

John Lennon (†40) a Yoko Ono (88): Příběh šílené lásky

John Lennon (†40) a Yoko Ono (88): Příběh šílené lásky

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 15. 4. 2021 0:05

Jejich život byl plný hádek, usmiřování, skandálů, sebevražedných pokusů, léčení na psychiatrii,…

Sarah Jessica Parker a Matthew Broderick: Třetí dekáda štěstí

Sarah Jessica Parker a Matthew Broderick: Třetí dekáda štěstí

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 3. 2021 0:05

V hollywoodských kulisách nebývá úplně běžné, když vztah překročí hranici deset let. Partnerství…

Gerty (†61) a Carl (†87) Coriovi: Nositelé Nobelovy ceny za medicínu se narodili a studovali v Praze

Gerty (†61) a Carl (†87) Coriovi: Nositelé Nobelovy ceny za medicínu se narodili a studovali v Praze

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 3. 3. 2021 0:05

Zatímco rodná země na ně téměř zapomněla a jejich jména zná zřejmě jen skupina odborníků z oblasti…

Mick Jagger (77) a Jerry Hall (64): Zvíře a kráska

Mick Jagger (77) a Jerry Hall (64): Zvíře a kráska

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 2. 2021 0:05

Od samého počátku tento pár přitahoval pozornost. Krásná modelka a ne zrovna pohledný rockový…

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 2. 2021 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Americká pohádka: Jacqueline (†64) a John (†46) Kennedyovi

Americká pohádka: Jacqueline (†64) a John (†46) Kennedyovi

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 1. 2021 0:05

Celý svět zná filmový záběr náhodného kameramana v Dallasu. Jackie Kennedyová v růžovém kostýmku…

Tip šéfredaktorky

Příběh Elišky (41): Pozdní láska mé babičky Milady

29. 5. 2021 0:05 autor podle příběhu Elišky H. napsala Alžběta Morávková