Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (92): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?
Flickr
Inspirace / Slavné páry

Paul Newman (†83) a Joanne Woodward (92): Bylo jejich manželství opravdu tak dokonalé?

datum: 26. 9. 2022 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Žili spolu celé půl století a všechny překvapovali pevností a stabilitou jejich manželského svazku, pro Hollywood tak nezvyklou. Přesto se v kuloárech šuškalo, že Paul měl občas milenky a – milence!

Pilot, nebo herec?

On byl majitelem nejslavnějších hollywoodských modrých očí a jedním z nadějných herců 50. let. Ona se už v 28 letech mohla pochlubit soškou Oscara i Zlatého glóbu. Paulovi Newmanovi trvalo pět let, než získal srdce Joanne Woodward.

Paul Newman snil od dětství o kariéře pilota nebo herce. První přání mu pokazila vrozená barvoslepost. Narodil se 26. ledna 1926 v Clevelandu. Otec Arthur Samuel byl Žid s maďarskými a polskými kořeny, matka Terézia, rodným příjmením Fecková, přišla ze Slovenska a byla katolička. Paul se k žádnému náboženství nikdy nehlásil, ale sám o sobě říkal, že se cítí být Židem.

Po návratu z druhé světové války, kde sloužil u námořnictva, studoval dramatické umění na univerzitě v Yale. Než ho roku 1954 objevil film, hrál nějakou dobu na newyorské Broadwayi.


Rita Moreno a Marlon Brando: Bouřlivý osmiletý vztah málem skončil tragicky

Raketový start

Joanne Woodward se narodila 27. února 1930 v Georgii. Matka Elinor byla milovnicí filmů a dceru pojmenovala po tehdejší hollywoodské star Joan Crawford. Otec pracoval jako viceprezident v prestižním nakladatelství.

Dívka ovlivněna matkou, která byla přesvědčena, že z dcery bude vynikající herečka, vystudovala dramatické umění v Lousianě. Již brzy po skončení univerzity byla obsazována do televizních pořadů a přicházely i první nabídky k filmu. Za hlavní roli ve snímku Tři tváře Evy (1957) dostala mladá herečka Oscara. Byla také první herečkou, která v roce 1960 získala hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.


Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

První setkání

Poprvé se setkali v recepci agentury, která se zabývala propagací hereckých hvězd. Paul právě odcházel z kanceláře a Joanne čekala, až na ni přijde řada. Paul si všiml pohledné dívky stejně jako ona jeho. Pověstná jiskra tehdy ale nepřeskočila – Paul byl ženatý.

S první ženou, herečkou Jackie Witte, se oženil v roce 1949 a měli spolu tři děti (dcery Stephanii, Susan a syna Scotta). Joanne v té době zase žila se spisovatelem Gore Vidalem v Los Angeles a o několik let později se dokonce zasnoubili. Gore však po mnoho letech přiznal, že zasnoubení byla lest, protože tímto činem chtěla Joanne donutit Paula, aby se konečně rozhodl.


Romy Schneider (†43) a Alain Delon (86): Příběh lásky, která neměla šanci

Rádi se viděli

Pak se potkali v roce 1953 při natáčení. To už oba pochopili, že si nejsou lhostejní. Lásce se však bránili. Paulova žena zrovna čekala třetí dítě a Joanne rozhodně nechtěla rozbíjet manželství. Nikdy však nepropásli šanci prohodit pár slov, když se střetli v chodbách hollywoodských ateliérů nebo když navštívili stejný večírek či recepci. Jejich přátelé si už tehdy všimli, že to mezi nimi jiskří.

„Byla moderní a nezávislá,“ vzpomínal na tu dobu Paul, „zatímco já jsem byl stydlivý a trochu konzervativní. Trvalo mi dlouho, než jsem ji přesvědčil, že nejsem tak nudný, jak jsem vypadal.“


Gertruda Steinová (†72) a Alice Toklasová (†89): Pobuřující milostný příběh

Osudu se neubránili

Osudným se jim stal film Dlouhé horké léto, který měl premiéru v roce 1958. Scénář jim předepisoval roli milenců, kterými se během natáčení opravdu stali. Joanne se snažila své city držet pod kontrolou. Kromě toho, že nechtěla být tou, která rozbíjí rodinu, v ní hlodal i červíček pochybností: Co když ten krásný muž s pronikavýma modrýma očima stejně tak jednou opustí i ji, až potká jinou ženu?

Paul už si ale nedokázal život bez Joanne představit a požádal o rozvod. Jackie mu nejprve bránila, byl to zřejmě truc. Všichni věděli, že jejich manželství nebylo šťastné už od začátku. Vzít se tzv. museli kvůli jejímu prvnímu těhotenství a ani tři děti jejich vztah neudržely.


Edward a Sophie: Nenápadný pár britské královské rodiny

Hvězda v domácnosti

Krátce po rozvodu se 29. ledna 1958 oženil s Joanne. To už byla těhotná, ale bohužel první dítě o několik týdnů později potratila.

Paul se snažil po celý život, aby Joanne svého rozhodnutí provdat se za něj nikdy nemusela litovat. Ta se na čas vzdala rozjeté kariéry a starala se o tři děti – Elinor (Nell), Mellissa (Lissy) a Claire (Cleo), které se jim postupně narodily. Když dcery vyrostly, režiséři už na talentovanou herečku a hvězdu 50. let trochu pozapomněli. Byl to Paul, kdo ji nakonec opět dostal na plátno. Bohužel na hollywoodský Olymp už znovu nevystoupala.

K tajemství pevnosti jejich vztahu Paul řekl: „Naše manželství bylo uzavřeno v době, kdy se všechno opravovalo: toustovače, boty, ponožky i manželství…“


Goldie Hawn a Kurt Russell: Téměř čtyři desítky let spokojeně žijí „na psí knížku“

Dával si vinu za smrt syna

Rodinné soužití se neobešlo bez krizí. Ta největší přišla, když se v roce 1978 jediný Newmanův syn Scott předávkoval drogami a zemřel. Bylo mu pouhých 28 let. Paul se dostal do těžkých depresí a obviňoval sebe i Joanne z toho, co se stalo. Kvůli rozvodu a nové rodině prý neměl možnost se synovi dostatečně věnovat.

Pak se dokonce na nějakou dobu od Joanne odstěhoval.

Joanne byla natolik moudrá, že obvinění ignorovala. A právě díky její trpělivosti a toleranci se zase k rodině vrátil. Joanne mu pomohla najít psychiatra a Paul pak založil nadaci na pomoc drogově závislým.


Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Milenky a milenci?

Byl krásný, měl charisma a často se hovořilo o jeho různých aférkách a románcích. Byly mu připisovány různé slavné milenky, například Marilyn Monroe či Grace Kelly. Herečka Elisabeth Taylor jejich údajný poměr netajila a mluvila o něm i s novináři! Paul tvrdošíjně zapíral a Joanne mlčela. Pravdou je, že v době, kdy média tuto nevěru propírala, sbalila kufry a odjela na několik týdnů do Evropy – prý na dovolenou.


Marilyn Monroe (†36): 13 obrazů ze života hollywoodské femme fatale

Elizabeth Taylor (†79): Královna rozvodů

Monacká kněžna Grace (†52): Žila opravdu „jako v pohádce“?

Hollywoodský krasavec všechny podobné informace popíral. Známá je jeho věta:

Proč bych chodil na hamburger, když mám doma šťavnatý steak?

Po jeho smrti se objevily informace, že modrooký fešák měl tak trochu rád i muže, prý mezi jeho milence patřil James Dean nebo Steve McQueen. Pravdu si odnesl do hrobu.


James Dean (†24): Rebel bez příčiny, který miloval ženy i muže

Zlatá svatba a smrt

Přes všechny pochybnosti o jejich vztahu manželé Joanne Woodward a Paul Newman oslavili v lednu 2008 zlatou svatbu. To už věděli, že jejich společný čas se blíží ke konci. Paulovi byla v květnu 2007 diagnostikována rakovina plic. Byl silný kuřák a této neřesti se nedokázal nikdy vzdát.

S nemocí bojoval přes rok, podstoupil i chemoterapeutickou léčbu, ale nepomohla. Zemřel 26. září 2008 obklopen svou rodinou.

Byl zpopelněn při soukromém obřadu a jeho popel rozprášen poblíž jejich domu ve Wesportu tak, jak si přál.


Co možná nevíte

Paul Newman byl zdatný obchodník. V roce 1982 spolu se spisovatelem a dramatikem Aaronem Edwardem Hotchnerem založili potravinářskou společnost Newman´s Own na výrobu dresinků, omáček na těstoviny či salsu. Později se výroba rozšířila ještě o pizzu a další mražené potraviny. Dcera Nell se pak do rodinné firmy zapojila samostanou divizí biopotravin a krmiva pro psy. Odtud také plynuly peníze, které Newman dával na charitu – každoročně přes 500 milionů dolarů.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Simone Signoret (†64) a Yves Montand (†70): Do jejich lásky se připletla Marilyn Monroe

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2024 0:05

Když Simone 5. srpna 1962 obědvala s přáteli v restauraci, zašeptal jí číšník, že má u něj telefon.…

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Wallis Simpsonová a Eduard VIII.: Láska, která otřásla britskou monarchií

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 17. 5. 2024 0:05

Láska k dvakrát rozvedené Američance Wallis způsobila, že Eduard VIII. odstoupil z britského trůnu.…

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Humphrey Bogart (†57) a Lauren Bacallová (†89): Láska z filmového plátna se stala skutečností

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 19. 12. 2023 0:05

Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…

Jimmy a Rosalynn Carterovi: Prezidentský pár spolu byl 77 let

Jimmy a Rosalynn Carterovi: Prezidentský pár spolu byl 77 let

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 12. 2023 0:05

V říjnu 2019 se Jimmy Carter a jeho manželka Rosalynn stali manželským prezidentským párem s…

Napoleon a Joséphine: Bouřlivý milostný příběh

Napoleon a Joséphine: Bouřlivý milostný příběh

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 11. 2023 0:05

Milovali se i nenáviděli, ona měla milence, on milenky. Ačkoli se nakonec rozvedli, do konce svého…

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Gala (†87) a Salvador (†84) Dalí: Talentovaný umělec a jeho výstřední múza

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 16. 6. 2023 0:05

Za každým úspěšným mužem vždy hledej ženu! Vztah legendárního malíře Salvadora Dalího a jeho…

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 6. 2023 0:05

Ingrid se pro lásku k italskému režisérovi Robertu Rossellinimu vzdala všeho – i dcery Pii z…

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Charles (74) a Camilla (75): Láska, která musela počkat

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 4. 5. 2023 0:05

V den, kdy zemřela princezna Diana, se Camilla Parker-Bowles stala nejvíce nenáviděnou ženou ve…

Tip šéfredaktorky

Nový KVÍZ: Jak dobře znáte olympijské sporty?

21. 6. 2024 11:49 autor -jav-