Margarethě bylo osmnáct, když v novinách objevila inzerát kapitána koloniální armády v Nizozemské východní Indii (dnešní Indonésie) Rudolfa MacLeoda. O dvacet let starší muž hledal tímto způsobem manželku. V červenci 1895 se za něj provdala a odstěhovala se na Jávu. Tam se jim narodily dvě děti, Norman-John a Louse Jeanne.
Manželství však bylo pro mladou ženu velkým zklamáním. Rudolf byl alkoholik, svou ženu fyzicky týral a navíc si otevřeně vydržoval milenku. To byla v té době v Nizozemské východní Indii společensky příjímaná praxe. Nešťastná Margaretha manžela nejprve opustila, pak se k němu na jeho naléhání zase vrátila.
Po smrti teprve dvouletého syna se manželství definitivně rozpadlo a později bylo oficiálně rozvedeno. Dcera byla svěřena do péče matce, ale Rudolf neplatil výživné, takže Margaretha zůstala bez peněz. A dcera se pak přestěhovala k otci. Rudolf byl rozhodně špatný manžel, ale dobrý táta.
Margaretha se přestěhovala do Francie a doslova si vytvořila „novou“ malajsijskou minulost. Napomohla k tomu i její na první pohled exotická vizáž (i když byla čistokrevná Holanďanka). Začala si říkat Mata Hari, což v malajštině znamená „oko dne“.
Proslavila se na začátku 20. století vystupováním v soukromých salonech a nakonec v Musée Guimet, francouzském Národním muzeu asijského umění. Tam nadšenému publiku předváděla „tradiční“ hinduistické tance. Běhen erotického tance se Mata Hari svékala téměř do naha a tak se nechávala i fotit.
Tahle šaráda dobře fungovala a Mata Hari uměla svou slávu využít. Stala se milenkou bohatého průmyslníka Emila Etienna Guimeta, zakladatele již zmíněného muzea.
Laciný exhibicionismus a absence umělecké hodnoty jejích vystoupení postupně způsobily nezájem o show Mata Hari. Tanečnice navíc začala výrazně přibírat na váze. Naposledy vystoupila v březnu 1915. Pak už jí zbývalo jen nechat se vydržovat různými vlivnými muži, aby si udržela vysoký životní styl, na který si zvykla. A tehdy se cestou do Nizozemska, které zůstalo za první světové války neutrální, seznámila s mladičkým ruským kapitánem Vadimem Maslovem.
Poté, co byl Maslov v roce 1916 zraněn v boji a skončil v nemocnici, agenti francouzské zpravodajské služby Deuxième Bureau, kteří bývalou tanečnici sledovali, jí umožnili jet za milencem výměnou za získávání špionážních informací. Chtěli po ní mimo jiné, aby svedla německého korunního prince Wilhelma. Mata Hari se nakonec zapletla i s německými tajnými službami.
Žádné ideologické přesvědčení v tom nebylo. Chtěla se jen mít dobře, ale nebyla tak inteligentní, aby v této situaci uměla chodit.
Nikdy ve skutečnosti nezískala žádné důležité informace ani pro jednu stranu. Když Němci zjistili, že z ní nemohou dostat nic zajímavého a že ji využívají i Francouzi, přestali ji chránit. 13. února 1917 byla Mata Hari zatčena ve svém pokoji v hotelu Elysée Palace na Champs Elysées v Paříži.
Byla obviněna a odsouzena ze špionáže pro Německo. Ačkoli tvrdila, že je nevinná, 15. října 1917 byla popravena. Bylo jí teprve jednačtyřicet let.
Jak popsal v reportáži očitý svědek, britský novinář Henry Wales, na popraviště šla klidně. Nebyla svázaná a odmítla zavázat oči. Popravčí četu políbila.
Nizozemská společnost Mata Hari Foundation v roce 2001 získala z archivů britské kontrarozvědky MI5 dokumenty, podle nichž Margaretha Zelleová-MacLeodová ani jedné straně neprozradila žádná závažná tajemství.
Zdroje informací: theguardian.com, france24.com, aktualne.cz a friesmuseum.nl
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená…“ Slavné filmové drama Noční motýl…
Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…
Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…
Ta tři jména asi téměř nikomu nic neřeknou stejně jako jejich portréty. Josef Zwierzina, Salomon…
Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…
„Když jsem začala psát příběh Alžběty (Elišky) Pomořanské, čtvrté manželky Karla IV., stála jsem…
Říkalo se mu kancléř–sjednotitel. Helmut Kohl byl celkem 16 let německým kancléřem. Po boku mu…
Příjmení Wilson je u nás známé v souvislosti s Elleniným manželem Woodrowem Wilsonem – americkým…