Vztah matky a dcery se za celých 36 let Marilyna života nikdy nesrovnal. Gladys dívku v pěstounské rodině často navštěvovala.
Předchozí dvě děti, Jackie a Berniece, jí úřady odebraly, tak se zaměřila na malou – tehdy ještě – Normu. Když byla dívka starší, brávala ji občas i přes noc do svého bytu v Hollywoodu.
U Gladys se projevovaly známky psychické lability. Jednoho dne se například objevila u Bolenderových s tím, že si tehdy tříletou dceru vezme domů.
Zamkla Idu v pokoji a pokusila se utéct s dcerou nacpanou v tašce. Pěstounce se nakonec podařilo únos překazit. Žádost o adopci úřady Bolenderovým bohužel zamítly.
V sedmi letech putovala dívenka nadobro zpět k matce. Gladys se dokonce chvíli snažila a postavila se na nohy, když získala hypotéku na dům v Hollywoodu a zároveň vzala do podnájmu manželský pár.
Rodinná idylka však trvala jen krátce. Během několika týdnů, na podzim 1933, došlo k sérii nešťastných událostí. Sebevraždu spáchal Gladysin dědeček, se kterým měla hezký vztah.
A také se dozvěděla, že třináctiletý syn Jackie, který byl od kojeneckého věku v pěstounské péči, zemřel na onemocnění ledvin. Do toho se přidaly problémy v práci.
O půl roku později se dívka stala svědkem matčina psychického zhroucení, kdy křičela a divoce kopala kolem sebe. Přivolaná policie ji převezla na psychiatrii. Byla jí diagnostikována paranoidní schizofrenie a poprvé byla hospitalizována v Norwalku.
Několik následujících let se Norma/Marilyn s matkou vídala jen občas. Pendlovala mezi opatrovnicemi, až se nakonec dostala do sirotčince v Los Angeles.
Situace se pro dospívající dívku opět stabilizovala, když se ocitla v domě „tety Any“, Edith Any Lower, rodinné přítelkyně. Starší rozvedená žena dokázala Normu i její matku (pokud zrovna nepobývala na psychiatrii) částečně „zkrotit“ a usměrnit.
Přibližně v té době Gladys dceři přiznala, že má starší nevlastní sestru Berniece. Dívky si začaly psát a jejich vztah trval až do hereččiny smrti.
Když Gladys nebyla hospitalizovaná, snažila se dceři mluvit do života. Ta ji ale nebrala na vědomí. Jako šestnáctiletá si prosadila první svatbu s Jimem Doughertym a vrhla se na kariéru modelky a začala koketovat s filmem.
Dveře do hollywoodského světa jí otevřela Grace Goddar, kamarádka Gladys a jedna z dívčiných dětských opatrovnic. Smlouvu se společností 20th Century Fox podepsala pod uměleckým jménem Marilyn Monroe.
Gladys pak údajně jela za příbuznými do Oregonu, tam však nikdy nedorazila. Jak Marilyn později zjistila, provdala se za muže jménem John Stewart Eley, který už měl v Idahu jinou ženu a rodinu.
Přes počáteční znepokojení se Gladysino zmizení ukázalo jako příhodná náhoda v rodící se kariéře začínající herečky.
Marilyn souhlasila, aby píáristé studia uváděli, že oba její rodiče jsou mrtví, což dobře zapadalo do příběhu o smutném dětství stráveném stěhováním mezi příbuznými, pěstouny a sirotčincem.
V květnu 1952 pohádka o „sirotkovi“ dostala trhliny, když se zjistilo, že Gladys žije a pracuje v pečovatelském domě Homestead Lodge v Eagle Rock u Los Angeles.
Její manžel mezitím zemřel. Pak následovala další ataka psychické choroby. A k tomu i problémy s alkoholem.
Úspěch Monroe na filmovém plátně samozřejmě jen maskoval její vlastní problémy, od rozpadajících se dalších manželství s Joem DiMaggiem a Arthurem Millerem až po rostoucí závislost na barbiturátech.
V únoru 1961 se Marilyn přiznala lékaři, že uvažovala o sebevraždě. Najednou se dostala do šlépějí své matky a byla hospitalizována na klinice Payne Whitney v New Yorku.
Její pobyt tam byl krátký, ale dostatečně dlouhý na to, aby se informace dostaly do tisku. Krátce poté, co sledovala reportáž na toto téma, byla Gladys nalezena v bezvědomí ve svém pokoji s podřezaným levým zápěstím.
Matka s dcerou se pak střetly už jen jednou. Marilyn ji prosila, aby užívala léky, ale Gladys trvala na tom, že jí stačí jen modlitby. Když se loučily, Marilyn jí strčila do kabelky placatku s alkoholem, čímž u starší ženy vyvolala úsměv.
„Jsi tak hodná holka, Normo Jeane,“ řekla prý podle biography.com předtím, než bez rozloučení odešla.
Pak už se nikdy neviděly.
Marilyn zemřela 5. srpna 1962, kdy její vyčerpaný organismus podlehl dlouholetému užívání drog. Gladys se dožila jednaosmdesáti let. Zemřela 11. března 1984 a svou slavnou dceru přežila o dvaadvacet let.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
I britská královna byla někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s…
Jsou zosobněním amerického snu. Potomci chudých irských přistěhovalců, kteří se dostali mezi…
Byl poslední listopadový den roku 1881. Na univerzitě ve švýcarském Bernu probíhaly promoce. Diplom…
Marie Antoinetta je často popisována jako marnotratná manželka, která se pletla do politických…
Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…
Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…
Filmová herečka Greta Garbo vešla do historie jako majestátní žena mimořádné krásy. Tichá, uzavřená…
Navenek byla největší hollywoodskou femme fatale, ale uvnitř se křehká herečka potýkala s démony,…