Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Clark Gable (†59): Zabila ho Marilyn Monroe?
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Clark Gable (†59): Zabila ho Marilyn Monroe?

datum: 12. 7. 2021 0:05 autor: Jana Vavřinová
Jako malý byl Clark neduživým chlapcem s odstátýma ušima, o kterého by si hollywoodské krásky neopřely ani kolo. Pak ale potkal svou první ženu, která z něj udělala elegantního šviháka. To pak měla ona i další jeho manželky co dělat, aby si ho „uhlídaly“.

Dlouho předtím, než dostal přízvisko „král Hollywoodu“, byl Clark Gable známý jako William Clark Gable. Narodil se 1. února 1901 v Cádizu ve státě Ohio. Byl jediným dítětem Williama H. Gablea a Adeline Hershelman Gable, rodičů, jejichž předci pocházeli z Irska a Německa.

Smrt maminky

Když bylo Clarkovi sedm měsíců, Adeline náhle zemřela. Batole bylo do dvou let svého věku ponecháno v péči své tety a strýce. Když se jeho otec, který střídavě pracoval na farmě a na ropných vrtech, znovu oženil, přestěhovali se do Hopedale.

Jeho nevlastní matka Jennie Dunlap Clarka velmi milovala a vychovávala ho jako svého vlastního. Clark ji měl také velmi rád. Dokonce později o ní řekl, že to byla jedna z nejcitlivějších lidských bytostí, jaké kdy poznal.

Odrazil se ode dna

V šestnácti letech odešel mladý Gable ze střední školy na protest svému otci, aby pracoval v továrně na pneumatiky v Akronu. O rok později ho po shlédnutí divadelní hry Rajské ptáče od R. W. Tullyho naprosto uchvátilo divadlo. Rozhodl se, že se stane hercem.

Plány mu ale zkřížily špatné zprávy z domova, jeho nevlastní matka umírala. Mladík spěchal rychle domů, aby byl v posledních dnech po jejím boku. Po její smrti se Clark utápěl v beznaději, Jennie byla jedinou osobou, která ho povzbuzovala, aby ve svém životě následoval srdce. Otec hereckou profesí absolutně opovrhoval. Navíc mu nedovolil vrátit se zpět do Akronu, místo toho ho vzal s sebou na ropné pole. Clark tuto špinavou práci nenáviděl.

Neštěstí se ve štěstí obrátilo, když ke svým jednadvacátým narozeninám dostal dědictví po svém dědečkovi. Vzal peníze a vyrazil si plnit své sny. Jeho otec se na něj hodně zlobil, téměř deset let spolu nemluvili.

První manželka a první lepší role

Následovalo období krátkodobých prací (pracoval například jako prodavač kravat, na pile nebo v telefonické společnosti), díky kterým měl dostatek času jezdit a hrát s putovními divadelními soubory.

Jedna taková skupina vznikla pod vedením broadwayské herečky a koučky Josephine Dillon. Slovo dalo slovo a Clark se stal jejím studentem a 13. prosince 1924 i manželem. Manželé, mezi nimiž byl věkový rozdíl čtrnáct let, se po svatbě přestěhovali do Hollywoodu.

Aby Josephine zvýšila šanci, že Clark dostane pořádnou filmovou roli, zaplatila mu opravu zubů, vizážistu a naučila ho lepší sebekontrole, držení těla i práci s mimikou a hlasivkami. Kromě několika malých rolí v němých filmech se ale neprosadil. Zklamaný Hollywoodem odjel do New Yorku. Jeho manželství s Josephine roku 1930 krachlo. Spíš než o vztah milostný, šlo mezi nimi o práci.

Konečně životní role

Clarkova herecká kariéra vždy kolísala na hranici mezi divadlem a filmem. Díky dobrým kritikám si ho všimli i filmoví agenti. První roli, která stojí za řeč, získal ve westernu The Painted Desert. Po premiéře romantické komedie Stalo se jedné noci (1934) se z Gablea stává dobře placená hvězda a navíc držitel zlaté sošky Oscara.

Na největší slávu si musel herec počkat až do roku 1939, kdy se v roli Rhetta Butlera objevil ve filmové adaptaci románu Jih proti Severu, za kterou byl nominován na Oscara.

Další léta před kamerou měla spoustu vrcholů i pádů, mezi divácky nejúspěšnější filmy patří Vzpoura na lodi Bounty, Ben Hur, Učitelčin miláček nebo Kapka krve.

„Jsem jenom šťastnej prosťáček, kterýmu se podařilo být ve správnej čas na správným místě,“ řekl herec, který byl nejčastěji obsazován do rolí mužných darebáků, kteří jsou ve skrytu duše dobráci s citlivou duší.

Jeho kouzlu podlehla ve filmu snad každá žena.

Pět manželství

Po Josephine Dillon se jeho ženou stala o sedmnáct let starší Maria Franklin Langham. Brzo po svatbě se přestěhovali do sídla v Beverly Hills. Spíš než o svou novomanželku se ale Gable zajímal o svou hereckou kariéru, večírky a budování kontaktů. Vztah začal chladnout. Manželé se k sobě měli jen před objektivy fotoaparátů. Rozvod přišel po osmi letech 7. března 1939.

Neuplynul ani měsíc a herec se ženil potřetí. Vyvolenou se mu stala komediální herečka Carole Lombard, se kterou si v Kalifornii pořídil farmu, na které chovali koně a drůběž. Idylka a podle Clarka nejlepší roky jeho života skončily po necelých třech letech, kdy Carole zahynula při leteckém neštěstí. Pohroužený do vzpomínek na svou lásku vstoupil do armády. Během 2. světové války sloužil u letectva jako palubní střelec.

Po návratu do civilu se v roce 1949 oženil s britskou modelkou a herečkou Sylvií Ashley. Pár se rozvedl po roce odloučení v roce 1952.

Rok 1955 byl pro hollywoodskou hvězdu ve znamení páté svatby. Jeho nevěstou byla Kathleen Williams, třikrát rozvedená bývalá modelka a herečka. Z předešlého vztahu si do manželství přivedla dvě děti. Společný syn John Clark se narodil čtyři měsíce po Clarkově smrti.

Během natáčení Volání divočiny (1935) počal s herečkou Lorettou Young dceru Judy Lewis. Svůj vztah i narození dcery před veřejností tajili.

Poslední film

Se svými fanoušky se rozloučil roku 1960 filmem Mustangové, kde se na place sešel s Marilyn Monroe, toho času silně závislé na barbiturátech.


Marilyn Monroe (†36): 13 obrazů ze života hollywoodské femme fatale

Během posledního natáčecího dne si Gable posteskl a prohlásil:

„Bože, jsem rád, že je natáčení u konce. Monroe by mi přivodila infarkt.“

Neuplynulo ani dvacet čtyři hodin a Clarka infarkt skutečně postihl. Zemřel deset dní poté, 16. listopadu 1960. Monroe si jeho smrt dávala za vinu.

Zajímavosti

⇒ V rodném listě měl omylem uveden, že se narodil jako dívka.

⇒ Trpěl dyslexií.

⇒ Jeho milenkou byla i budoucí žena Ronalda Reagana Nancy Davis.


Nancy (†94) a Ronald (†93) Reaganovi: Z podprůměrných herců prezidentským párem

⇒ Od šestnácti byl náruživý kuřák. Běžně denně vykouřil tři až čtyři krabičky cigaret.

⇒ Jeho fanouškem byl Adolf Hitler.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Čerti a Mikuláš – pomáhají, nebo spíše škodí?

Autor: -ava-, Datum: 27. 11. 2023 13:20

„Nevím si rady s dítětem, pohrozím mu čertem a Mikulášem“. Myslíte si, že může tato myšlenka…

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

Autor: -mav-, Datum: 23. 11. 2023 19:58

Podzim a zima s sebou každoročně přinášejí vyšší riziko nákazy virovými infekcemi. Ty jsou pro…

5 nejstrašidelnějších knihoven světa

5 nejstrašidelnějších knihoven světa

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 6. 11. 2023 0:05

Tajemný hřbitov, hrad nebo mlýn. Určitě už jste o nějakém slyšeli. Děsivým místem ale může být i…

6 zvířat, která jsme doslova „vyžrali“

6 zvířat, která jsme doslova „vyžrali“

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 31. 10. 2023 0:05

Lidé se ne vždy umí dobře uskromnit, zvláště když se zdá, že je všeho dostatek a že je to chutné.…

Světový den lupénky: Téměř polovina pacientů s psoriázou trpí úzkostí

Světový den lupénky: Téměř polovina pacientů s psoriázou trpí úzkostí

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 28. 10. 2023 0:05

Již více než deset let se 29. října připomíná Světový den lupénky, která má za cíl rozptýlit mýty o…

Preventivní odstranění prsou?

Preventivní odstranění prsou?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 24. 10. 2023 0:05

V rámci kampaně Růžový říjen přinášíme příběhy dvou žen, které kvůli mutaci BRCA genů podstoupily…

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku aneb 5 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti

Autor: -ket-, Datum: 20. 10. 2023 12:00

Na začátku letošního roku se zdražilo vodné a stočné. Výhled na následující rok sice vypadá lépe,…

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Co dělat, když se nedaří otěhotnět?

Autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Miladou Brandejskou z kliniky reprodukční medicíny Europe IVF, Datum: 18. 10. 2023 5:00

Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního,…

Tip šéfredaktorky

SOUTĚŽ o 3 balíčky doplňků stravy na podporu imunity, každý za 900 Kč

23. 11. 2023 19:58 autor -mav-