Jedna z rukou je stále obalena kůží. Mezi palcem a ukazováčkem je znatelná jizva. Není pochyb, Havajci přinesli ostatky největšího mořeplavce své doby – Jamese Cooka!
Clerke naložil ostatky na palubu a vytáhl kotvu. Začíná Cookova poslední plavba. Večer byl pohřben do moře. V kalendáři je datum 20. února 1779.
Na svět přišel 7. listopadu roku 1728 do chudé zemědělské rodiny v anglickém Yorku. Už ve třinácti utekl z domova, vyučil se u obchodníka s látkami, ale pochopil, že to není práce pro něj. Vábila ho vůně moře a dálek.
Nechal se najmout jako plavčík na loď, která vozila uhlí. Neměl žádné vzdělání, ale byl nesmírně zvídavý. Po večerech při svíčkách studoval staré námořní mapy a sám se učil matematiku, astronomii a navigaci. Znalosti, které jsou nutné pro velitele lodí.
Po skončení tříletého učňovského období začal Cook pracovat na obchodních lodích v Baltském moři a po krátké době byl povýšen na důstojníka na palubě brigy Friendship. V roce 1755 se dobrovolně přihlásil do služby v královském námořnictvu.
Založil rodinu – v roce 1762 se oženil s Elizabeth Battsovou, dcerou Samuela Battse, majitele hostince Bell Inn ve Wappingu, a postupně se jim narodilo šest dětí.
Jenže Cook má toulavé boty a sní o objevování neznámých zemí a národů na jižní polokouli. Znovu a znovu představuje možným sponzorům své plány. V roce 1768 se sen stává skutečností: čtyřicetiletý James Cook je pověřen velením lodi Endeavour s devadesátičlennou posádkou.
Cook je nadšený a odhodlaný. Pluje kolem Hornova mysu na jižním cípu Chile a dále do Tichého oceánu. Kapitán musí mít vynikající navigační schopnosti, aby se v tomto modrém pekle neztratil. Cook je má: pozoruje astronomické jevy a pečlivě je zaznamenává.
Jako jeden z mála ovládá metodu tzv. lunární vzdálenosti, pomocí které dokáže spolehlivě určit zeměpisné délky a následně kreslit přesné mapy. Ty jsou tak přesné, že budou překonány až ve 20. století!
Teprve rok po vyplutí dorazí se svými muži na Tahiti, odkud pokračují na Nový Zéland a pak na východní pobřeží Austrálie. Všechno pečlivě dokumentuje a vytváří mapy.
Domů se vrátil přes Indický oceán v roce 1771. V Londýně se mořeplavci dostane velkého přijetí: zazní salvy a Cook dostane místo u námořnictva v Londýně s ročním platem 230 liber.
Cook je nyní dobře zajištěn, aby se mohl postarat o rodinu. Nudila ho však kancelářská práce, byl neklidný, toužil po cestování a v únoru 1776 vyplul na cestu Severozápadním průjezdem.
Nyní osmačtyřicetiletý muž na základě zkušeností se rozhodl pro velké a vcelku pomalé uhelné lodě, které ale měly obrovské skladovací prostory.
Tam se vejde ohromné množství zásob potřebných na dlouhou cestu! Živé slepice a další užitková domácí zvířata, nasolené maso, kysané zelí a samozřejmě alkohol. A to žádné zanedbatelné množství. Čtyři a půl litru piva na muže a půl litru rumu navíc pro případ špatného počasí, to jsou denní dávky.
Cesta nepokračuje tak, jak si James Cook představoval. Sníh a led cestu zpomalily a on postupně ztrácí trpělivost. Počasí mu nepřeje a možnost proplout Severozápadním průjezdem se tak vzdaluje. Musí se vrátit zpět a plout kolem pobřeží Severní Ameriky.
V lednu 1779 výprava přistává na Havaji. Nejprve jsou vlídně přijati místními domorodci. Ti ale rychle začnou Brity okrádat.
Když zmizí jeden z člunů, dostane se Cook s několika dalšími námořníky do ostrého sporu s nimi. Při pokusu zajmout náčelníka je 14. února 1779 zabit.
Paradoxem je, že Cook se na rozdíl od mnoha jiných objevitelů choval k domorodcům ohleduplně, chtěl se od nich učit, a ne je vykořisťovat.
V říjnu 1780, po čtyřech a půl letech, se výprava vrací do londýnského přístavu. Bez svého kapitána.
Severozápadní průjezd, kde tento Brit neuspěl, zdolal až o sto let později Nor Roald Amundsen.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
I britská královna byla někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s…
Jsou zosobněním amerického snu. Potomci chudých irských přistěhovalců, kteří se dostali mezi…
Byl poslední listopadový den roku 1881. Na univerzitě ve švýcarském Bernu probíhaly promoce. Diplom…
Marie Antoinetta je často popisována jako marnotratná manželka, která se pletla do politických…
Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…
Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…
Filmová herečka Greta Garbo vešla do historie jako majestátní žena mimořádné krásy. Tichá, uzavřená…
Muž, jehož jediným portrétem je posmrtná maska, vynalezl systém vyvýšených bodů, který umožňuje…