Do Paříže za manželem dorazila Anna Zuzanna a do rodiny postupně přibyly dvě dcery. Beňovský mezitím uskutečnil na Madagaskar výpravu financovanou Ludvíkem XV. Skupina 21 důstojníků a 237 námořníků vystoupila na břeh v únoru 1774. Muži bez sebemenšího projevu odporu pronikli do vnitrozemí. V krátké době se Beňovský spřátelil s místními kmenovými náčelníky, kteří ho zvolili králem.
Po návratu Ludvík XV. odměnil cestovatele generálskou hodností. Udělil mu řád svatého Ludvíka a doživotní rentu. Zdálo by se, že Beňovský se může těšit z rodiny a užívat si klidu a bezpečí ve Francii, kde se mu dostalo uznání a přízně od šlechtických i vojenských kruhů. Mezi jeho blízké přátele například patřil americký velvyslanec v Paříži Benjamin Franklin.
Móric Beňovský využil toho, že mu císařovna Marie Terezie udělila amnestii a nabídl rakouskému císařskému dvoru své služby. Marie Terezie ale měla dost starostí s rakouskou říší a o kolonie neměla zájem.
Jenže Beňovský měl toulavé boty a dobrodružnou povahu. V roce 1779 se vypravil do Ameriky za bývalým polským spolubojovníkem Kazimírem Pułaským. Pod jeho velením se zapojil do války za americkou nezávislost. Pułaského smrt – zemřel Beňovskému v náručí – ukončila první pobyt v Americe. Po dvou letech se vrátil a setkal i s Georgem Washingtonem.
Beňovský neustále vymýšlel různé expedice a nabízel postupně francouzské, rakouské i americké vládě založit kolonie na Madagaskaru. Nespěšně. Nikomu se nechtělo dávat peníze do zámořských cest.
Nakonec díky podpoře Jeana Hyacinthe de Magalhãese-Magellana – potomka slavného mořeplavce, který byl členem Londýnské královské společnosti, se mu podařilo uskutečnit druhou mořeplavbu na Madagaskar, kam tentokrát dorazil v roce 1785 jako zástupce Anglie.
Poté, co zorganizoval vzpouru domorodců proti místní francouzské osadě, pozemky se tak dostaly do rukou Angličanů. Francouzi se rozzlobili. Ministerstvo námořnictví proto roku 1786 na Madagaskar poslalo tajnou výpravu, jejíž členové 23. května zaútočili na Angličany. Beňovský při útoku padl. Na milovaném Madagaskaru tak zůstal i po smrti.
O několik let později Magalhães vydal Beňovského paměti, které mu svěřil před vyplutím. Psal je ve francouzštině, do angličtiny je přeložil William Nicholson. Kniha Paměti a cesty, která vyšla paralelně v obou jazycích a rychle se dočkala dalších překladů, se v 19. století stala bestsellerem.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Navenek byla největší hollywoodskou femme fatale, ale uvnitř se křehká herečka potýkala s démony,…
Zakladatel moderní české historie vůbec nebyl nudný patron. Od mládí to byl pohledný muž, který se…
Před natáčením šestého pokračování série o čarodějnickém učni Harry Potter a Princ dvojí krve tehdy…
„Zlato, pamatuj, že skutečná dáma by neměla vážit víc než čtyřicet šest kilogramů. Přísahej, že…
Koncem roku to bude 530 let od chvíle, kdy mořeplavec Kryštof Kolumbus ve službách španělské koruny…
V době, kdy ženy v rakousko-uherské monarchii teprve bojovaly za volební právo, poslankyní Českého…
Jedna z nejslavnějších britských hereček Kate Winsletová je známá tím, že si nepřeje na obálkách…
Pro Američany je dodnes jednou z nejkontroverznějších žen jejich historie. Margaret Sanger…
Komentáře