Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Vasco da Gama: První mořeplavec, jehož lodě dopluly z Evropy přímo do Indie
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Vasco da Gama: První mořeplavec, jehož lodě dopluly z Evropy přímo do Indie

datum: 14. 4. 2020 0:05 autor: Markéta Vavřinová
Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno byl námořník Vasco da Gama, který celý život sloužil portugalské koruně.

Psal se 8. červenec 1497, když Vasco da Gama dal v lisabonském přístavu povel k vyplutí čtyř plachetnic směrem na jih. Kdo byl do té doby neznámý muž, který neprobádanými cestami vedl výpravu do daleké Indie?

Historici netuší, kdy se narodil

Překvapivě není známé datum jeho narození. Historici se neshodli, jestli to bylo roku 1460 nebo 1469. Narodil se v portugalském pobřežním městě Sines do šlechtické rodiny jako třetí syn Isabely Sodré a Estêvãa da Gama. Katolická rodina byla velice zbožná a malý Vasco se prý dokonce chtěl stát mnichem.

Jeho velkou láskou však byly i lodě. A rodinný šlechtický původ ho předurčil k profesní dráze námořního důstojníka. Na svou dobu se mu dostalo dobrého vzdělání, matematiku, navigaci a astronomii studoval podle některých pramenů v Evoře.

Drahé zboží z Asie

Portugalsko bylo stranou tehdejších důležitých obchodních cest a Portugalci nakupovali zboží z východu za vysoké ceny. Příznivá geografická poloha – zemi ze západu a jihu omýval oceán – ale logicky přímo vybízela k námořním objevům a cestám.

V osmdesátých létech 15. století král Juan II. vyslal svého špióna Pedra da Covilhã do Indie. Ten v převlečení za kupce putoval převážně po souši přes severní Afriku, přes Rudé moře se pak dostal do Adenu a arabskou lodí do Přední Indie. Sice už se odtud do Portugalska nikdy nevrátil, králi ale poslal podrobnou zprávu. V ní mimo jiné uvedl, že tato bohatá země určitě musí být dostupná po moři.

Průkopník Bartolomeo Dias

Budoucím mořeplavcům ukázal cestu Bartolomeo Dias. Ten se roku 1488 vypravil do Indie. Kopíroval pobřeží Afriky, až se dostal na jih, kde ji obeplul kolem mysu Dobré naděje a před ním se otevřel Indický oceán. Pak se ale musel vrátit nazpátek, protože ho provázela nepřízeň počasí, docházely potraviny a mužstvo se nakonec vzbouřilo.

Přesto šlo o významnou cestu. Ukázalo se, že oceány jsou spojené a že je určitě možnost dostat se tudy do Indie.

Další důležitou výpravu lodí do Indie měl původně vést Vascův otec Estêvão da Gama. Ten však v roce 1497 náhle zemřel. 

Vzhůru do Indie!

Král Manuel I., který nastoupil na trůn roku 1495, pověřil vedením Estêvãova syna Vasca. Ten si získal už Jana II., když roku 1492 zneškodnil francouzské pirátské lodě poblíž Algarve.

Vasco da Gama využil povětrnostních podmínek a nastavil kurs na jih podél afrického pobřeží. Možná i proto, že konkurent Kryštof Kolumbus, plující pět let před ním pod vlajkou sousedního Španělska, u Kanárských ostrovů stočil lodě na západ přes Atlantik a nechtěně tak objevil Ameriku místo Indie.

Mladý důstojník da Gama plul kolem Kapverdských ostrovů a stejně jako jeho předchůdce Dias obeplul mys Dobré naděje a vyrazil do nezmapovaných vod Indického oceánu. V lednu 1498 velká část námořníků onemocněla kurdějemi, proto na několik týdnů zakotvili poblíž dnešního Mosambiku a nabírali síly.

Konečně v cíli

Pak pokračovala výprava dál severovýchodně od dnešního Somálska, až opravdu 20. května 1498 dosáhla indických břehů u města Kalikut na jihu země. Místní vládce Zamorin sice nejprve přijal unavené cestovatele se všemi poctami, pak se však jednání o možném obchodu pro Portugalce nevyvíjela zrovna příznivě.

Hráli v tom roli především arabští obchodníci, kteří tu nechtěli přijít o dosavadní dominantní postavení. Portugalci nakonec za vysokou cenu získali jen malé množství koření a šperků. Úspěchem však byl sám fakt, že byla objevena – a vyzkoušena – námořní cesta z Evropy do Indie.

Ze 148 námořníků se začátkem roku 1499 zpět do vlasti vrátilo jen 55, kosily je kurděje a další nemoci. Sám Vasco da Gama při zpáteční cestě pochoval na Azorech bratra Paola.

Po návratu byl uvítán jako hrdina, král Manuel mu udělil titul admirála a roční rentu ve výši tři sta tisíc reálů.

Už ne jako objevitel, ale dobyvatel

Jen o tři roky později, v roce 1502 se v čele flotily dvaceti válečných lodí znovu vypravil na cestu. Tentokrát ne jako objevitel, ale dobyvatel. Po delších bojích dobyl pro portugalskou korunu území jižní Indie. Portugalci získali důležitou kolonii a upevnili tu obchodní postavení. Cestou zpátky, v únoru 1503, Vasco da Gama položil i základy kolonizace východoafrického Mosambiku.

Lisabon se díky kolonizační politice stal jedním z největších obchodních přístavů na světě.

Klidný rodinný život

Po návratu se slavný mořeplavec usadil. Oženil se s Catarinou de Ataide a postupně se stal otcem šesti synů a jedné dcery. Asi nepřekvapí, že v duchu rodinné tradice se později všichni synové věnovali mořeplavectví.

Dvě desítky let žil klidným životem. Kromě toho zůstal poradcem krále Manuela I. v indických záležitostech. Po Manuelově smrti ho nový král, Manuelův syn Juan III., jmenoval místokrálem v Indii a požádal ho, aby vystřídal tehdejšího guvernéra Duarta de Meneses a aby tam zabrzdil rostoucí korupci ze strany portugalských úředníků.

Osudová poslední cesta

Roku 1524 tedy vyplul na svou třetí misi. Krátce po příjezdu, v září 1524, se nakazil malárií. Přesto se mu za necelé čtyři měsíce podařilo odhalit korupčníky. Provedl důkladné kontroly zbraní a střeliva a pustil se do vyšetřování případů zpronevěry veřejných prostředků a neoprávněného získávání majetku.

Koloniální úředníci brzy pochopili, že tento zasmušilý stařec (jak mu mezi sebou říkali) se nedá podplatit.

Vysoký věk, záchvaty malárie a vysoké pracovní tempo si vybraly svou daň. Na zádech a na krku se objevily vředy, nesnesitelná bolest mu neumožnila ani pootočit hlavu. Byl stále slabší a slabší, ale odmítl se svěřit do péče lékařů. Do poslední chvíle pracoval. Zemřel na Štědrý den 1524 v indickém Kóčinu. Původně tam byl v místním kostele i pochován, později byly jeho ostatky převezeny do Portugalska a pak přemístěny do kláštera sv. Jeronýma v lisabonské části Belém.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Patrick Duffy (72): Ve stínu nemilosrdného osudu

Patrick Duffy (72): Ve stínu nemilosrdného osudu

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 13. 4. 2021 0:05

Za sympatickou tváří s širokým úsměvem se skrývá bolest ze dvou obrovských tragédií. Násilná smrt…

Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Alice z Battenbergu (†84): Matka prince Filipa a tchyně britské královny

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 12. 4. 2021 0:05

Její příběh by vydal na celý televizní seriál. Alice z Battenbergu (Mountbatten) se narodila hluchá…

Jurij Gagarin (†34): Člověk, který otevřel cestu ke hvězdám

Jurij Gagarin (†34): Člověk, který otevřel cestu ke hvězdám

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 4. 2021 0:05

Důvody, proč do Vostoku 1 nastoupil zrovna Jurij Gagarin, byly nejen profesionální, ale možná i…

Woody Allen (85): Co na něm ty ženy vidí?

Woody Allen (85): Co na něm ty ženy vidí?

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 6. 4. 2021 0:05

I když slavný režisér krásy moc nepobral a oproti jiným mužům je menšího vzrůstu, svým charismatem…

Donald Trump (74): 30 faktů o prezidentovi, který často rychleji mluvil, než myslel

Donald Trump (74): 30 faktů o prezidentovi, který často rychleji mluvil, než myslel

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 1. 4. 2021 0:05

Je hlučný, ambiciózní, odvážný a nebojí se být kontroverzní. I přes všechny své velmi nekorektní…

Truda Grosslichtová (†83): Zapomenutá hvězda třicátých let

Truda Grosslichtová (†83): Zapomenutá hvězda třicátých let

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 3. 2021 0:05

Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…

5 „obyčejných“ lidí, kteří se náhodou stali hollywoodskými hvězdami

5 „obyčejných“ lidí, kteří se náhodou stali hollywoodskými hvězdami

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 3. 2021 0:05

Johnny Depp, Danny Trejo, Charlize Theron, Mel Gibson nebo Marilyn Monroe. Měli různé sny a přání,…

Daniel Radcliffe (31): Harry Potter měl potíže s alkoholem

Daniel Radcliffe (31): Harry Potter měl potíže s alkoholem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 25. 3. 2021 0:05

Před natáčením šestého pokračování série o čarodějnickém učni Harry Potter a Princ dvojí krve tehdy…