Ačkoli matka nevěsty zdůrazňovala, že není potřeba žádná okázalá událost, Joe trval na tom, že svatba jejich dětí musí být velkolepou podívanou. Janetiny námitky nakonec překonala jeho nabídka, že vše zaplatí.
Svatba se konala v Newportu na Rhode Islandu, letním sídle Jackieiny matky Janet a nevlastního otce Hugha Auchinclosse. Ale byli to Kennedyovi, kteří sestavili rozsáhlý seznam hostů, na němž byli vlivní lidé z Hollywoodu, Washingtonu a Bostonu.
Janet se svěřila své přítelkyni: „Ta svatba bude prostě hrozná, docela hrozná. Bude tam sto irských politiků!“
Jackie a John do sebe určitě byli zamilovaní, ale budoucí ženich se dál stýkal s jinými ženami a zasnoubení ho nezměnilo.
Jackie byla varována před jeho záletnictvím, a věřila, že se po svatbě změní. John si podle přátel nebyl manželským životem až tak jistý, přestože mu bylo jasné, že při stoupání po politickém žebříčku potřebuje mít po boku vhodnou ženu.
Jackie dávala přednost francouzské módě a jednodušším vzorům, které lépe vyhovovaly její postavě. Joe se však obával, že by si takový model mohl odradit potenciální voliče.
A nad svatebními plány měl takovou kontrolu, že nakonec bylo po jeho. Jackie neochotně souhlasila, že místo modernějšího outfitu si vezme tradiční šaty.
Pro Jackie byla vybrána afroamerická návrhářka Ann Lowe, jejíž talent byl oceňován v nejvyšších společenských kruzích. Bohužel prasklé potrubí zničilo svatební šaty a několik svatebních doplňků pouhých deset dní před obřadem, což donutilo Ann Lowe a její tým k nepřetržité práci na obnově poškozených šatů.
Díky jejímu úsilí nakonec Jackie získala působivé šaty z hedvábného taftu v barvě slonové kosti vyrobené z 50 metrů látky, které se vyznačovaly velkou sukní, řadami volánů a vyšívanými květinami.
Jackie pravděpodobně nevěděla, jaké potíže návrhářka měla. Pohrdavě nahlížela na styl, do něhož byla dotlačena. Na otázku, kdo jí šaty ušil, odpověděla:
„Chtěla jsem jet do Francie, ale ušila mi je barevná švadlena.“
Jackie se později svěřila, že se v šatech cítila „jako stínítko od lampy“.
Ráno 12. září 1953 si Jackie oblékla neoblíbené šaty a závoj, který patřil její babičce z matčiny strany, a vydala se do kostela svaté Marie v Newportu, kde jejímu příchodu přihlížel třítisícový dav. Mezi 750 hosty uvnitř kostela byli politici, známí spisovatelé a filmové hvězdy.
Ve svatebním doprovodu bylo více než 20 osob: na straně ženicha to byli bratři Ted a Robert (jako svědci), zatímco doprovod nevěsty tvořily její sestra Lee Bouvier jako družička a její budoucí švagrová Ethel Kennedy.
Nevěstě v její velký den chyběla jedna důležitá osoba: její biologický otec John „Black Jack“ Bouvier. Vztahy mezi Jackieinými rodiči zůstaly v letech po jejich rozvodu napjaté, takže Bouvier nebyl pozván na slavnostní večeři večer před svatbou. Dotklo se ho to tak, že se opil.
V den svatby tedy Bouvier nemohl doprovodit dceru k oltáři. Místo toho se jí ujal její nevlastní otec. Jackie byla otcovou nepřítomností zdrcená, i když své rozrušení skrývala.
Obřad vedl bostonský arcibiskup Richard Cushing, který také předal osobní požehnání od papeže Pia XII.
Hosté a přihlížející vytvořili na cestě na recepci na Hammersmith Farm, tři sta akrovém panství Auchincloss, doslova dopravní zácpu.
Seznam hostů na svatební obřad byl omezen kapacitou kostela, ale Joe pozval na recepci více lidí, celkem tedy 1200 hostů. Kolem nevěsty a ženicha se tak nahrnul obrovský počet lidí a novomanželům Kennedyovým trvalo dvě hodiny, než si s hosty potřásli rukou.
Jackie a John si nakonec poprvé zatančili na píseň „I Married an Angel“ a rozkrojili svatební dort, který měřil na výšku čtyři metry.
Média tomu všemu věnovala velkou pozornost. Když časopis Life o několik týdnů později zveřejnil svatební fotografie, jeden z hostů se nechal slyšet, že událost byla „jako korunovace“. Svým způsobem měl pravdu – svatba byla prvním krokem na cestě, která Jackie a Johna dovedla do Bílého domu.
A také prvním krokem ke ne zrovna šťastnému manželství nového páru.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…
Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…
Ta tři jména asi téměř nikomu nic neřeknou stejně jako jejich portréty. Josef Zwierzina, Salomon…
Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…
„Když jsem začala psát příběh Alžběty (Elišky) Pomořanské, čtvrté manželky Karla IV., stála jsem…
Naposledy vystoupila před publikem v březnu 1915, tedy před 110 lety. Den poté, co v říjnu 1917…
Říkalo se mu kancléř–sjednotitel. Helmut Kohl byl celkem 16 let německým kancléřem. Po boku mu…
Příjmení Wilson je u nás známé v souvislosti s Elleniným manželem Woodrowem Wilsonem – americkým…