Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jackie
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Jackie

datum: 4. 11. 2018 12:00 autor: Markéta Vavřinová
13 osudových momentů v životě jedné z nejobdivovanějších žen světa.

Bývalá první dáma USA se narodila 28. června 1929 v New Yorku jako Jacqueline Lee Bouvier. Byla prvním dítětem makléře newyorské burzy Johna Bouviera a jeho ženy Janet Lee. 

 1. Dětství v luxusu Rodině patřil rozhlehlý apartmán na newyorské Park Avenue a velké letní sídlo v East Hamptonu. O Jackie a její mladší sestru Lee se staraly chůvy, k dispozici měly početný personál. Bohatství však nezaručuje štěstí. Konflikty v rodině, způsobené většinou otcovými milostnými avantýtami, vyústily v rozvod. Jackie sice zůstala s matkou, která se později provdala za zámožného právníka Hugh D. Auchinclossa, ale blíž měla vždy k otci. 
 2. Prestižní vzdělání Od samého počátku se vzdělávala na soukromých školách. Všestranně talentovaná Jackie navštěvovala také hodiny klasického a moderního tance. Zvídavá studentka psala básně a povídky, které si sama ilustrovala. Nakonec se zaměřila na studium jazyků – francouzštiny a španělštiny na Vassar College, absolvovala také stáže na univerzitě v Grenoblu a na pařížské Sorbonně. Přihlásila se do soutěže začínajících novinářů časopisu Voyage, kterou vyhrála. Nakonec nastoupila jako fotoreportérka deníku Washington Times-Herald, mj. byla akreditována na korunovaci královny Alžběty II. (1952). 
 3. První zásnuby Krásná a chytrá žurnalistka připravovala rozhovory s mnoha zajímavými a vlivnými lidmi z byznysu i politiky a měla mnoho obdivovatelů. Jedním z nich byl o tři roky starší burzovní makléř John G. W. Husted Jr. Začali spolu chodit a v lednu 1952 bylo ve společenské rubrice New York Times otištěno oznámení, že se mladý pár v prosinci zasnoubil a svatba se uskuteční v červnu téhož roku. V březnu ale Jackie zasnoubení zrušila. Podle jejích slov byl John nudný patron.
 4. Setkání s Johnem S o 12 let starším Johnem Fitzgeraldem Kennedy se poprvé setkala na večeři u společných známých v květnu 1951. Známý lamač dívčích srdcí mladou Jackie moc nezaujal. Nicméně se občas potkávali na stejných akcích, občas šli společně do kina, vyrazili si s přáteli. Mladý kongresman měl našlápnuto do Senátu a dobře si uvědomoval, že veřejnosti imponují politici s dokonalou rodinou. Jackie byla pro něj ideální manželka – z dobré rodiny, vzdělaná, chytrá, krásná. Do chomoutu se jí však příliš nechtělo. Dobře věděla o jeho slabosti pro ženy. „Všichni muži mají zájem o ženy. Myslím, že neexistují žádní věrní manželé. Muži jsou úžasná kombinace dobra a zla,“ prohlásila. Přesto se v červnu 1953 zasnoubili a 12. září téhož roku se v Newportu vzali. Na svatební cestu se vydali do Mexika.
 5. Čtyři porody, dvě děti V prvních třech letech manželského života musel John dvakrát na operaci zad. To byl důsledek zranění z druhé světové války. A jestli se Jackie do té doby dařilo vše, na co si vzpomněla, její touha po dětech nebyla nejdřív naplněna. V roce 1955 potratila, o rok později předčasně porodila mrtvé dítě. V listopadu 1957 se konečně narodila zdravá dcera Caroline a o tři roky později (1960) John Fitzgerald Jr., který už se narodil jako syn prezidentského páru. Poslední Patrick zemřel jen dva dny po narození v roce 1963.
 6. První dáma V roce 1960, kdy Kennedy oznámil svou kandidaturu na prezidenta, byla Jackie těhotná s Johnem Jr., ale účastnila se volební kampaně. V rozhovoru ujistila příznivce: „Jeho život je můj život.“  Pohledná a inteligentní manželka byla ve volbách silným trumfem. Dokonce i John ale si musel přiznat, že díky Jackie se více lidí účastní jeho předvolebních shromáždění. 
 7. Celebrita Od prvního veřejného vystoupení Jacqueline Kennedyové jako manželky prezidenta Spojených států se stala v 60. letech celebritou. Mnoho žen se začalo oblékat a upravovat vlasy jako jejich nový idol. Jackie byla i mimořádně oblíbenou hostitelkou v Bílém domě. Nejen politici, ale i zástupci vědy a kultury byli zváni na recepce, kterým díky Jackie dominovala elegance a kultivovanost.
 8. Posel dobré vůle „Jsem ten muž, který doprovází Jacqueline při cestě do Paříže,“ žertoval Kennedy při oficiání návštěvě Paříže, kde si Jackie získala srdce Francouzů. Generál de Gaulle byl okouzlený její znalostí francouzštiny. Také sovětský státník Chruščov po společné schůzce s americkým prezidentem ve Vídni podlehl šarmu této ženy a dokonce pak poslal malé Caroline štěně slavného psa Strelky, která se podívala v kosmické lodi do vesmíru.
 9. Dáma za všech okolností I když byl John pyšný na to, jak mu manželka pomáhá, jejich soužití nebylo zrovna růžové. O Johnově sexuálním apetitu cvrlikali i vrabci na střeše. Bulvár řešil jeho milenky. Ve společenských kruzích, kde Jackie vyrostla a kde se pohybovala, bylo zvykem dodržovat navenek image dokonalé manželky. Manželství z rozumu ale v tomto případě fungovalo dokonale.
 10. Osudný Dallas Na podzim roku 1963 zahájil Kennedy přípravy na příští volby. Před cestou do Texasu požádal svou ženu, aby jela s ním. Když pozdravila španělsky, všichni kolem propukli v až hystericky nadšený jásot. Bylo nádherné počasí a Kennedyovi projížděli davem v otevřeném autě. Kulka atentátníka Lee Harvey Oswalda Johna smrtelně zranila a vážně poranila i texaského guvernéra Connelyho. To vše před očima Jackie. V této situaci se jí podařilo udržet sebekontrolu a důstojnost. Film, natočený náhodným svědkem, který ji zachytil v tomto strašném okamžiku, je působivý dodnes. Ještě téhož dne 22. listopadu 1963 35. prezident USA zemřel ve věku 46 let. Po pohřbu se Jackie s dětmi vrátila do jejich domu v Georgetownu, pak se přestěhovala do New Yorku. Po vraždě Johnova bratra Roberta v červnu 1968 prohlásila: „Nenávidím tuto zemi. Opovrhuji Amerikou a nechci, aby tu mé děti žily. Pokud se tady zabíjí Kennedyovi, moje děti mohou být dalším cílem.“
 11. Řecký rejdař S multimilionářem Aristotelem (Arim) Onassisem se Jacqueline poprvé setkala společně s Johnem, když byli hosty na Ariho jachtě. Po smrti Roberta už nechtěla zůstat v USA a přijala Onassisovu nabídku k sňatku. Vzali se 20. října 1968 na jeho soukromém ostrově Skorpios. Nevěstě bylo 38 let, ženichovi 61. Americká veřejnost vnímala tento sňatek negativně a Jackie odsuzovala, že jí jde o peníze. Zpočátku harmonický vztah narušily hádky o Jackiiny výdaje, Onassis se navíc dál stýkal s bývalými milenkami, především se zpěvačkou Marií Callasovou. Jackiiny děti Caroline a John Jr. s otčímem nevycházely dobře. Poté, co mu při autonehodě zemřel jediný syn, Ari začal litovat, že si nevzal mladší ženu, která by mu dala dědice. Objevovaly se informace o připravovaném rozvodu. Po Onassisově smrti v roce 1975 Jackie vydala veřejné prohlášení: „Aristoteles Onassis mě zachránil ve chvíli, když všechno kolem mě bylo ponořeno do temnoty. Otevřel mi dveře do světu, kde jsem našla štěstí a lásku. Zažili jsme mnoho nádherných nezapomenutelných chvil, proto mu budu vždy vděčná.“
 12. Návrat k práci Po Ariho smrti se Jackie odstěhovala zpět do New Yorku a začala pracovat jako redaktorka prestižního vydavatelství Viking Press, později v Doubleday. Angažovala se v různých feministických hnutích, bojovala za záchranu historických budov. Jejím životním partnerem byl od roku 1980 židovský obchodník s diamanty Maurice Tempelman. 
 13. Nemoc a smrt V lednu 1994 se dozvěděla, že má rakovinu lymfatických uzlin, na kterou 19. května 1994 zemřela. Je pochována na Arlingtonském hřbitově vedle bývalého manžela Johna F. Kennedyho.

Další články z rubriky

Whoopi Goldberg (65): Prababička s drogovou minulostí

Whoopi Goldberg (65): Prababička s drogovou minulostí

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 27. 9. 2021 0:05

Chudoba, závislost na heroinu, rozpad tří manželství nebo těhotná patnáctiletá dcera. Tomu všemu…

Jack Nicholson (84): Ze života bouřliváka

Jack Nicholson (84): Ze života bouřliváka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 9. 2021 0:05

Jeho vstup na svět nebyl jednoduchý. Sedmnáctiletá June čekala dítě s milencem Furcillo Rosem. Dítě…

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 9. 2021 0:05

Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 21. 9. 2021 0:05

„Panovnice Alžběta II. truchlí! Zákeřným nemocem dnes podlehl člen královské rodiny...“ hlásají…

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 20. 9. 2021 0:05

Říká se, že být krásná, inteligentní a úspěšná, je vražedná kombinace. V případě Simony Monyové,…

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 9. 2021 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 9. 2021 0:05

Zatímco v seriálu Sex ve městě je jako pan Božský ztělesněním ideální partie, v reálném životě má…

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

10 podob okouzlující Claudie Cardinale (řečené CC)

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 13. 9. 2021 0:05

Ačkoliv jí svět filmu ležel u nohou, krása a sláva jí nikdy nestouply do hlavy. Ba naopak, Claudia…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková