Pak nastal zlom. Nejprve přišla zpráva, že newyorský nakladatel chce získat práva na jeho čtyři romány v angličtině.
To spisovatele inspirovalo natolik, že dokončil pátý román Sto roků samoty (Cien años de Soledad). Dílo, které nejenže poskytlo východisko z dlouholeté tvůrčí frustrace, ale také zásadně ovlivnilo vývoj západní literatury.
Schovaný ve svém miniaturní pracovně začal García Márquez vyťukávat svůj příběh na psacím stroji Olivetti. V reklamní agentuře dal výpověď a rozvrh psaní si sestavil podle toho, kdy byly jeho děti ve škole.
Brzy se příběh o sedmi generacích rodiny Buendía v idylicky rozpadlé vesničce Macondo začal formovat kolem fantazií prodchnutých vzpomínek na autorovo dětství.
García Márquez do románu vplétá také verze svých prarodičů, manželky, přátel a dokonce i sebe sama – Aureliana Buendíu i cikánského vůdce Melquíadese – ale nikdy nejde o přímou repliku jedné osoby.
„Všechny mé postavy jsou složené z lidí, které jsem znal,“ řekl v roce 1982 časopisu Playboy.
Gabo do svých výtvorů vložil tolik citu, že poté, co konečně popsal smrt Aureliana Buendíi, emocionálně vyčerpaný autor zalezl do postele a dvě hodiny plakal.
Během času, který věnoval knize, si nadělal velké dluhy.
Jak popisuje v knize Život, psal celé dopoledne až do odpoledne, sáhl do svých příruček, aby si ověřil některá fakta, a pak se o svou denní práci podělil s důvěryhodným okruhem svých přátel.
Další přátelé pomáhali probouzet zájem o nejnovější dílo tohoto dosud většinou neznámého spisovatele. Mexický spisovatel Carlos Fuentes, významná osobnost latinskoamerické literatury, předával pochvalné recenze na rozpracované dílo a staral se o to, aby byly dokončené kapitoly publikovány v časopisech.
Navzdory všem pobídkám, aby pokračoval ve svém opusu, García Márquez značně riskoval, když pokračoval bez jakéhokoli zdroje příjmů, který by živil jeho ženu a dvě děti.
Prodali rodinné auto, a když tato hotovost vyschla, Mercedes začala pravidelně chodit do zastavárny s televizí, rádiem a šperky. Nějakým způsobem přesvědčila jejich řezníka, aby jim prodával maso na stále se prodlužující úvěr, a majitele domu, aby na několik měsíců upustil od vybírání nájemného.
Když v srpnu 1966 dokončil Sto roků samoty, měl García Márquez dluh 120 000 pesos (10 000 dolarů). Neměl ani dost peněz na to, aby rukopis poslal argentinskému nakladatelství Editorial Sudamericana, a tak nejprve odeslal polovinu stránek a po další cestě do zastavárny, kam odnesl šperky, se vrátil na poštu a odeslal zbývající část rukopisu.
Poté Mercedes údajně zavtipkovala:
„Hele, Gabo, teď už jenom chybí, aby ta kniha nebyla dobrá.“
García Márquez pocítil tíhu roku stráveného bez stálého výdělku, odmítl možnost oddechnout si a znovu se věnoval psaní scénářů.
Přesto v autorovi zůstala malá část, která věřila, že vytvořil literární hit a možná i něco monumentálního o latinskoamerickém duchu. Poté, co obdržel potvrzení o přijetí rukopisu, vyhodil všechny poznámky a dokumentaci související s jeho vznikem.
Ukázalo se, že tento instinkt byl částečně správný, i když sláva Sto roků samoty se stala větší, než si dokázala představit i Gabova rozsáhlá fantazie. Knihy, která byla v roce 1967 vydána původně především pro jihoamerické čtenáře, se prodalo přibližně 50 milionů výtisků v téměř čtyřech desítkách jazyků a připravila Garcíovi Márquezovi cestu k uznání jako literární ikoně a nositeli Nobelovy ceny.
Zdroje informací: Biography.com a kniha Gerald Martin Gabriel García Márquez Život
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
I britská královna byla někdy „jen“ obyčejná žena a matka. Snachu Dianu přivítala do rodiny s…
Jsou zosobněním amerického snu. Potomci chudých irských přistěhovalců, kteří se dostali mezi…
Byl poslední listopadový den roku 1881. Na univerzitě ve švýcarském Bernu probíhaly promoce. Diplom…
Marie Antoinetta je často popisována jako marnotratná manželka, která se pletla do politických…
Před více než sto lety byli lidé zvyklí jezdit na kolech s dřevěnými koly, často s ocelovými ráfky,…
Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…
Filmová herečka Greta Garbo vešla do historie jako majestátní žena mimořádné krásy. Tichá, uzavřená…
Navenek byla největší hollywoodskou femme fatale, ale uvnitř se křehká herečka potýkala s démony,…