Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Stephen King (72): Zázraky a katastrofy v životě mistra hororů
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Stephen King (72): Zázraky a katastrofy v životě mistra hororů

datum: 5. 3. 2020 0:05 autor: Matěj Vavřina
Píše se rok 1973. Začínající a nepříliš úspěšný spisovatel Stephen King pracuje v prádelně. Jednou se během směny rozhlédne po vymalovaných stěnách svého pracoviště a s úlekem si připomene podobný prostor – dívčí sprchy ve škole, kde si v teenagerském věku přivydělával jako uklízeč.

Představuje si, jak na takovém místě, pro ostatní jen omezeně přístupném, mohou dívky trýznit a šikanovat spolužačku. Představa se mísí se vzpomínku na článek z časopisu Life o tom, že případy popisující výskyt tzv. poltergeistů (tedy duchů) mohou souviset i s telekinezí, při níž je možné uvádět do pohybu předměty. A byl tu skvělý námět budoucí knihy: Šikanovaná, všemi ponižovaná dívka má telekinetické schopnosti… Tak vznikl román Carrie o dívce-senzibilce. A na účtu přistál první velký honorář – dvě stě tisíc dolarů!

Otec odešel pro cigarety a už se nevrátil

Stephenův otec s polskými kořeny, kapitán námořní obchodní flotily, David Spansky byl odjakživa nespokojený se svým jménem. A tak si ho jednoho dne nechal změnit na mnohem američtější Donald King. Toto příjmení převzala i jeho novopečená manželka Nellie Ruth Pillsburry, učitelka hudby. Manželé toužili po dětech, které stále nepřicházely. Proto se rozhodli adoptovat chlapečka jménem David. Dva roky nato se stal zázrak, Nellie otěhotněla a 21. září 1947 se v Portlandu (stát Maine) narodil Stephen.

Zdálo se, že rodina může šťastně žít. Donalda však domácí kolotoč přestal brzy bavit. Stephenovi byly teprve dva roky, když otec „odešel pro cigarety a už se nikdy nevrátil“. Nellie zůstala sama s dvěma dětmi, ale rozhodně nepropadla zoufalství a našla si práci. Hodně jí pomáhala také její rozvětvená část rodiny – penězi, bydlením, oblečením.

Jít za svým snem

Nejranější dětskou vzpomínkou Stephena je na garáž jeho strýce. Tam jako malý zvedal tvárnici a představoval si, že je silák cirkusu. V tom okamžiku vylétla z hnízda vosa, která ho píchla do ucha. Chlapec leknutím upustil tvárnici, která mu rozdrtila prsty na noze!

Když mu bylo sedm, prodělal těžkou angínu, která vyústila v komplikovaný zánět středního ucha. Přivolaný lékař mu „omylem“ propíchl bubínek… Neustále nemocný chlapec hodně četl a také zkoušel psát příběhy. Nejprve pro maminku, která ho v jeho nadšení podporovala, a za každý příběh mu dala 25 centů!

Budoucí spisovatel pravidelně posílal své literární pokusy různým vydavatelům, kteří ho stejně pravidelně odmítali. Stephen šel za svým snem. Na univerzitě v Maine studoval angličtinu a tvůrčí psaní. A tam také v knihovně na semináři o psaní poezie potkal dívku v černých šatech a černých punčochách, která klela jako dlaždič! Tabitha byla to nejlepší, co mohlo Kinga potkat. Dala mu tři děti – dceru Naomi a syny Josepha a Owena. Nevyčítala mu, že jako učitel nebo dělník v prádelně domů nosí málo peněz.

Nejmladší syn Owen se vydal v Stephenových šlépějích, napsal několik knih, jednu z nich situovanou do ženské věznice – Sleeping Beauties (v českém překladu Růženky) – společně s otcem.

Alkohol, drogy, úraz

Manželství prošlo zatěžkávací zkouškou, když Stephen neunesl matčinu rakovinu a poté její smrt. Jeho každodenním společníkem se mu po následujících dvanáct let stal alkohol a pak i drogy. Zatímco jako spisovatel zažíval obrovský úspěch, jehož romány Misery, Osvícení nebo Cujo se doslova přes nos staly kultovními, doma dostal od Tabithy jasné ultimátum. Buď přestane s pitím a drogami, nebo ho opustí.

„Muž, který má dobrou ženu, je to nejšťastnější boží stvoření, a takový, který ji nemá, patří jistě mezi nejubožejší, a jediným požehnáním jeho života, jak se domnívám, je to, že neví, jak bídně na tom je.“


Abstinence znamenala změnu v jeho psaní. Najednou se nemohl soustředit, jeho věty zůstávaly nedokončeny. Nevzdal se a postupně se „vrátil“ do svého spisovatelského života. Pak však přišla další katastrofa. V létě roku 1999 ho během procházky srazil náklaďák. Rozdrcená pravá noha, čtyři zlomená žebra, pohmožděná plíce, fraktura páteře na osmi místech, poraněná klíční kost, tržné rány na hlavě – to byl výčet jeho zranění. Po několika operacích, dlouhém léčení a rekonvalescenci koupil v dražbě nákladní auto, které ho srazilo, a nechal ho sešrotovat.

Stephen King (mj. Zelená míle, Řbitov zvířátek, Pytel kostí, To, Tommyknockeři, Temná věř aj.) patří mezi nejlépe placené spisovatele a na nedostatek financí si nemůže rozhodně stěžovat. Na kruté začátky však rozhodně nezapomněl. Manžele Kingovi financují mnoho charitativních organizací a zajišťují stipendia pro středoškolské studenty. Stephen King dobře ví, že život není procházka růžovým sadem.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jurij Gagarin (†34): Člověk, který otevřel cestu ke hvězdám

Jurij Gagarin (†34): Člověk, který otevřel cestu ke hvězdám

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 4. 2021 0:05

Důvody, proč do Vostoku 1 nastoupil zrovna Jurij Gagarin, byly nejen profesionální, ale možná i…

Woody Allen (85): Co na něm ty ženy vidí?

Woody Allen (85): Co na něm ty ženy vidí?

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 6. 4. 2021 0:05

I když slavný režisér krásy moc nepobral a oproti jiným mužům je menšího vzrůstu, svým charismatem…

Donald Trump (74): 30 faktů o prezidentovi, který často rychleji mluvil, než myslel

Donald Trump (74): 30 faktů o prezidentovi, který často rychleji mluvil, než myslel

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 1. 4. 2021 0:05

Je hlučný, ambiciózní, odvážný a nebojí se být kontroverzní. I přes všechny své velmi nekorektní…

Truda Grosslichtová (†83): Zapomenutá hvězda třicátých let

Truda Grosslichtová (†83): Zapomenutá hvězda třicátých let

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 3. 2021 0:05

Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…

5 „obyčejných“ lidí, kteří se náhodou stali hollywoodskými hvězdami

5 „obyčejných“ lidí, kteří se náhodou stali hollywoodskými hvězdami

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 3. 2021 0:05

Johnny Depp, Danny Trejo, Charlize Theron, Mel Gibson nebo Marilyn Monroe. Měli různé sny a přání,…

Daniel Radcliffe (31): Harry Potter měl potíže s alkoholem

Daniel Radcliffe (31): Harry Potter měl potíže s alkoholem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 25. 3. 2021 0:05

Před natáčením šestého pokračování série o čarodějnickém učni Harry Potter a Princ dvojí krve tehdy…

Erich von Däniken (85): Muž, který celý život vzpomíná na budoucnost

Erich von Däniken (85): Muž, který celý život vzpomíná na budoucnost

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 3. 2021 0:05

Šarlatán a snílek, který překrucuje fakta a nerespektuje vědecké výzkumy, nebo obdivovaný…

Scarlett Johansson (36): Obletovaná jako včelí královna

Scarlett Johansson (36): Obletovaná jako včelí královna

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 22. 3. 2021 0:05

Vzhledem k tomu, že Scarlett Johansson byla v minulosti několikrát označena za jednu z…