„Když dívka při seznámení vypadá nafoukaně, nevadí, když se na schůzce opozdí.“
Ve třiadvaceti se Jerome David Salinger zamiloval do šestnáctileté dcery dramatika Eugena O'Neilla. Ačkoli zjistil, že je strašně zaujatá sama sebou – svěřil se příteli, že „malá Oona je beznadějně zamilovaná do malé Oony“ – byl uchvácen, často jí volal a psal dlouhé dopisy z válečné fronty. Vztah skončil, když se Oona provdala za 53letého Charlieho Chaplina a stala se jeho čtvrtou manželkou.
„Přál bych si, abych mohl potkat někoho, koho bych si vážil.“
Během nasazení v Normandii, se Salinger setkal s Ernestem Hemingwayem, který pracoval jako válečný zpravodaj v Paříži. Salinger obdivoval Hemingwayovu práci a ukázalo se, že tento pocit byl vzájemný. Hemingway byl ohromen Salingerovou tvorbou a poznamenal: „Má sakra talent.“ Ti dva si začali dopisovat a v jednom dopise Salinger napsal, že jejich rozhovory patřily mezi jeho nemnoho pozitivních vzpomínek na válku.
„Budu číst své knihy a budu pít kávu a budu poslouchat hudbu a zamknu dveře.“
Poté, co bylo Německo poraženo, byl Salinger na několik týdnů hospitalizován a byla mu diagnostikována bojová stresová reakce, předchůdce toho, co nyní nazýváme posttraumatická stresová porucha. O několik let později své dceři řekl: „Nikdy z nosu úplně nedostaneš pach spáleného masa, a to bez ohledu na to, jak dlouho žiješ.“ Autor Salingerova životopisu Paul Alexander uvedl, že Salinger v mnoha příbězích čerpal ze svých válečných zážitků.
„Lidé vždy tleskají ze špatných důvodů.“
Kdo chytá v žitě je druhým nejčastěji zmiňovaným americkým románem na veřejných středních školách (po O myších a lidech Johna Steinbecka). Vypravěčovo použití vulgárních výrazů a upřímná diskuse o sexu se setkaly s pobouřením mnoha lidí. Jeden rozzlobený rodič v útlé knize o 73 404 slovech našel 326 nadávek. Ale pro Salingera byl román dílem lásky. Poznamenal: „Moje dětství bylo velmi stejné jako to chlapce v knize a byla to velká úleva, když jsem o tom lidem řekl.“
„Je to také částečně pravda, ale není to všechno pravda. Lidé si vždy myslí, že něco je pravda.“
Salinger, vychovaný v židovské rodině, byl po válce přitahován k zen buddhismu. Později praktikoval hinduismus a odtud se zamiloval do kriya jógy. Poté se zajímal o dianetiku (předchůdkyně scientologie), dokonce se setkal s jejím zakladatelem L. Ronem Hubbardem. Následovalo lpění na řadě různých duchovních, vědeckých i lékařských směrů, mj. homeopatie, akupunktury a makrobiotiky. Jeho dcera Margaret Salinger ve svých pamětech později uvedla, že toto chování ovlivnilo jeho vztahy, zejména manželství s její matkou Claire.
„Nesnáším herce. Nikdy se nechovají jako lidé. Jen si myslí, že ano.“
My Foolish Heart (Moje pošetilé srdce) z roku 1949 režiséra Marka Robsona byla jedinou filmovou adaptací Salingerova díla. Šlo o povídku Strýček Wiggily v Connecticutu, která byla součátí sbírky Devíti povídek. Vypráví o ženě, jež touží po svém bývalém příteli Waltovi Glassovi, který zemřel ve válce. Po jeho uvedení Salinger nikdy nedal souhlas k zfilmování dalších knih. Joyce Maynardová, Salingerova bývalá milenka, jednou řekla: „Jediný člověk, který by kdy mohl hrát Holdena Caulfielda (hlavní hrdina románu Kdo chytá v žitě - pozn. red.), by byl J. D. Salinger.“
„Lidé vám neustále kazí vaše věci.“
Po úspěchu románu Kdo chytá v žitě se Salinger stáhl z očí veřejnosti a často pokládal zoufalou otázku: „Proč nemohu zase mít svůj vlastní život?“ Málokdy souhlasil s rozhovory nebo veřejnými vystoupeními. Kniha J. D. Salinger: The Last Interview (Poslední interview) vydaná roku 2016 je kompilací jeho názorů, rozhovorů a veřejných záznamů.
Zdroje informací: thefamouspeople.com, Wikipedia a thriftbooks.com
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Milostný románek mezi herci Humphreym Bogartem a Lauren Bacallovou zůstal v historii zapsán jako…
Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…
Ta tři jména asi téměř nikomu nic neřeknou stejně jako jejich portréty. Josef Zwierzina, Salomon…
Jako Afroameričan zažil na vlastní kůži rasovou segregaci. A to i coby lékař jeden ze zakladatelů…
„Když jsem začala psát příběh Alžběty (Elišky) Pomořanské, čtvrté manželky Karla IV., stála jsem…
Naposledy vystoupila před publikem v březnu 1915, tedy před 110 lety. Den poté, co v říjnu 1917…
Říkalo se mu kancléř–sjednotitel. Helmut Kohl byl celkem 16 let německým kancléřem. Po boku mu…
Příjmení Wilson je u nás známé v souvislosti s Elleniným manželem Woodrowem Wilsonem – americkým…