Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Charlie Chaplin (†88): 9 obrazů se života nenapravitelného sukničkáře
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Charlie Chaplin (†88): 9 obrazů se života nenapravitelného sukničkáře

datum: 11. 5. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Geniální umělec, herec a režisér, kterého si všichni spojují s řadou třeskutě vtipných grotesek, podle svých slov svedl na tisíce dívek a žen.
  1. Dítě z chudobince Chaplinovi rodiče se rozešli krátce po jeho narození (16. dubna 1889). Otec zmítaný alkoholovou závislostí se postupně upil k smrti a Charlieho bezprizorní matka byla během jeho dospívání hospitalizována v ústavu pro duševně choré. Kvůli nedostatku peněz a špatnému rodinnému zázemí strávil chlapec jistou část svého dětství v londýnském chudobinci.
  2. Hvězda grotesek Do divadla zavítal Chaplin poprvé ve věku osmi let. Svět reflektorů a líčidel ho okouzlil natolik, že zatoužil po tom, stát se hercem. Po několika letech strávených na jevišti v Británii se v roce 1912 rozhodl odcestovat za „velkou louži“. Jeho talent musel být tak zřejmý, že neuběhl ani rok a už vystupoval v krátkých hollywoodských groteskách. Brzy nato se objevil ve své stěžejní roli tuláka Charlieho. Právě tato postava mu otevřela dveře do nefalšovaného světa filmu, ve kterém měl od té doby v oblasti umění naprosto volnou ruku.
  3. Poprvé manžel „Nejkrásnějším přírodním výtvorem je mladá dívka, která právě začíná rozkvétat," tvrdil herec, který se poprvé ženil, když mu bylo 29 let a jeho snoubence Mildred pouhých šestnáct. K sňatku ho podle všeho donutila lstí – tvrdila mu, že je v jiném stavu. Pravdu se Chaplin dozvěděl záhy po svatbě. Zklamání ale brzo vystřídala dobrá zpráva, protože Mildred stejně brzy otěhotněla. Děťátko se ale nenarodilo zcela zdravé a tři dny po narození zemřelo. Rok nato se manželství rozpadlo.
  4. Špatný manžel Čtyři roky po ukončení prvního manželství se Charlie oženil podruhé, a to s herečkou Litou Grey. Nikoho asi nepřekvapí, že i ji dělil od manžela velký věkový rozdíl. Zatímco jí bylo šestnáct, jemu v den svatby už 35 let. Podle jednoho Chaplinova životopisce byl ke sňatku s ní donucen jejími rodiči, kteří nechtěli dopustit, aby jejich těhotná dcera zůstala na ocet. Jak je vidět, historie se opakovala. Charlie si ani tentokrát nedal pozor a nechal se svou partnerkou zahnat do kouta. Po narození dvou synů Charlese Spencera a Sydney Earla se věčně hádající manželé rozhodli svazek ukončit. Před tím, než bylo jejich manželství v roce 1927 prohlášeno za rozvedené, vyplula na povrch spousta skandálních věcí. Kromě toho, že prý umělec Litu po svatbě přemlouval k potratu a sebevraždě skokem z jedoucího vlaku, nelibě nesl, když se mu nechtěla podvolit v otázkách sexu.
  5. Velký špindíra Příznivci jeho tvorby se dělili na dvě skupiny. Zatímto návštěvníci kin nedali na osobnost Charlie Chaplina dopustit, lidé z branže se s ním přes všechen respekt nesetkávali moc rádi. Důvod? Podle herečky Minty Durfee Charlie zapáchal. „Byl to velmi chytrý člověk, ale špinavý až hrůza,“ prozradila na Chaplina a záhy dodala, že u něj bylo zcela běžné, že v jednom obleku, košili a ponožkách vydržel bez převlekání i 14 dní! Nejhorší to prý bylo na začátku jeho kariéry, kdy se kvůli nízkému příjmu snažil ušetřit každý dolar. Že to není pomluva, ale smutná pravda, může potvrdit i herečka Maria Dressler, která s ním v roce 1914 natočila grotesku „Chaplin honí dolary“. Než došlo k poslední klapce, byla si na něj několikrát stěžovat režisérovi, protože nemohla přenést přes srdce, že na Chaplinově košili je po celou dobu natáčení kousek hnijícího banánu.
  6. Egoistický tyran Pokud si s někým z Hollywoodu opravdu nerozumněl, pak to byl Marlon Brando, se kterým ho svedlo dohromady natáčení komedie „Hraběnka z Hongkongu“ (1967). Neshody mezi nimi musely být tak markantní, že jim Brando ve svém životopise věnoval celou jednu kapitolu. „Vynadal lidem, kteří se opozdili, a bez milosti do nich ryl, aby pracovali rychleji,“ napsal Marlon, jenž se nebál Chaplina vypodobnit jako „hrozivě krutého egoistického tyrana a škudlila“ a „nejsadističtějšího člověka, se kterým se kdy setkal“. Když se Charlie o jeho kritice dozvěděl, na oplátku na něj prozradil, že spolupráce s ním byla absolutně nemožná.
  7. Psychopat a paranoik Jako snad každý smrtelník, i Charlie měl své strachy a fobie. Ty největší úzkostné stavy mu přiváděl pohled na předměty vyrobené z gumy. Kromě toho, že odmítal natáčet v ateliéru, kde se guma vyskytovala, vyhýval se i používání prezervativu (to vysvětluje mnoho nechtěných těhotenství, o která se za svého života zasadil). Odpor měl i k čepicím s bambulí. Pokud ji měl někdo na hlavě, Charlie s ním nedokázal promluvit ani slovo. Hrůzu mu nahánělo i teplé mléko. Od té doby, co ho na ulici poznávaly davy fanoušků, se Chaplin obával násilné smrti. Utkvělá představa, že by ho někdo mohl zabít, ho stále častěji utvrzovala v přesvědčení, že by neměl vycházet mezi lidi a zůstávat v bezpečí domova. Kvůli tomu si také nechal ujít slavnostní odhalení své hvězdy na hollywoodském Chodníku slávy.
  8. Plodný muž Oženil se celkem čtyřikrát a celkem měl jedenáct potomků. Se svou poslední ženou Oonou žil od roku 1943 až do své smrti 25. prosince 1977. Ačkoliv spolu zplodili osm dětí, neustále se setkávali s názorem, že by spolu jako manželé vůbec neměli žít. Vzhledem k tomu, že byla Oona o 36 let mladší než její slavný manžel, koukalo se na jejich vztah skrz prsty. Největším odpůrcem jejich manželství byl Oonin otec, spisovatel Eugen O'Neill. Ten, když se dozvěděl, že si jeho dcera plánuje sukničkáře Chaplina vzít, vyhrožoval, že ji vydědí. A jak řekl, tak udělal...
  9. Proutník a sukničkář Tři z jeho čtyř manželek byly v době sňatků mladší osmnácti let. Kromě toho měl Chaplin celkem prý kolem tisíce milenek! Jednou z nich byla i Češka Marie Müllerová z Mariánských Lázní.

Další perličky z Chaplinova bohatého života

⇒ Charlie měřil pouhých 165 cm.

⇒ Jeho milenkou byla i Clare Sheridan, neteř Winstona Churchilla.

⇒ Kvůli svým levicovým názorům a potížím s placením daní dostal po britské premiéře filmu „Světla ramp“ zákaz návratu do USA. 

⇒ Za svou kariéru natočil kolem devadesáti filmů. Mezi ty nejúspěšnější patří „Diktátor“, „Moderní doba“ a „Kid“.

⇒ V roce 1972 obdržel Oscara za celoživotní dílo.

⇒ Poslední roky života strávil v Corsier-sur-Vevey ve Švýcarsku, v panském sídle z 18. století s výhledem na Ženevské jezero.

⇒ Necelé tři měsíce po jeho smrti zmizela ze hřbitova ve švýcarském Vevey rakev s jeho ostatky. K činu se přihlásila skupinka lupičů, která za vrácení Chaplinova těla požadovala 400 tisíc liber. Místo výkupného se ale pachatelé brzy dočkali zatčení. Když je policie žádala o vydání ostatků, ocitli se v prekérní situaci. Celí vystresovaní z blížícího se soudu a vězení si nebyli schopni vzpomenout, kam rakev ukryli. Detektivům k jejímu nalezení dopomohl až hledač min...

⇒ Jeho hůl a buřinka byly v roce 1987 vydraženy v přepočtu za 3 330 000 Kč.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Tom Hanks (65): Slavný Forrest Gump

Tom Hanks (65): Slavný Forrest Gump

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 9. 2021 0:05

„Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš. Máma říkala, že člověk musí odložit minulost a…

Whoopi Goldberg (65): Prababička s drogovou minulostí

Whoopi Goldberg (65): Prababička s drogovou minulostí

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 27. 9. 2021 0:05

Chudoba, závislost na heroinu, rozpad tří manželství nebo těhotná patnáctiletá dcera. Tomu všemu…

Jack Nicholson (84): Ze života bouřliváka

Jack Nicholson (84): Ze života bouřliváka

Autor: Hana Lorencová, Datum: 23. 9. 2021 0:05

Jeho vstup na svět nebyl jednoduchý. Sedmnáctiletá June čekala dítě s milencem Furcillo Rosem. Dítě…

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Mileva Marić (†73): První žena Alberta Einsteina umřela v zapomnění

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 9. 2021 0:05

Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Michal I.: Rumunský král, bratranec anglické královny Alžběty II., byl poslední monarcha za železnou oponou

Autor: Luboš Y. Koláček, Datum: 21. 9. 2021 0:05

„Panovnice Alžběta II. truchlí! Zákeřným nemocem dnes podlehl člen královské rodiny...“ hlásají…

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Simona Monyová (†44): Hřála si na prsou hada

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 20. 9. 2021 0:05

Říká se, že být krásná, inteligentní a úspěšná, je vražedná kombinace. V případě Simony Monyové,…

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Eva Gerová (†93): Nenápadná knihovnice, která se vzdala filmové kariéry

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 16. 9. 2021 0:05

Bylo jí teprve šestnáct, když po boku Zity Kabátové zazářila v melodramatu Manželství na úvěr.…

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Chris Noth (66): Dvanáctkrát zatčený

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 14. 9. 2021 0:05

Zatímco v seriálu Sex ve městě je jako pan Božský ztělesněním ideální partie, v reálném životě má…

Tip šéfredaktorky

Příběh Katky (40): Posedlost uklízením

12. 9. 2021 0:05 autor podle příběhu Kateřiny V. napsala Alžběta Morávková