Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Charlie Chaplin (†88): 9 obrazů se života nenapravitelného sukničkáře
Wikimedia Commons
Inspirace / Osudy

Charlie Chaplin (†88): 9 obrazů se života nenapravitelného sukničkáře

datum: 11. 5. 2020 0:05 autor: Jana Vavřinová
Geniální umělec, herec a režisér, kterého si všichni spojují s řadou třeskutě vtipných grotesek, podle svých slov svedl na tisíce dívek a žen.
  1. Dítě z chudobince Chaplinovi rodiče se rozešli krátce po jeho narození (16. dubna 1889). Otec zmítaný alkoholovou závislostí se postupně upil k smrti a Charlieho bezprizorní matka byla během jeho dospívání hospitalizována v ústavu pro duševně choré. Kvůli nedostatku peněz a špatnému rodinnému zázemí strávil chlapec jistou část svého dětství v londýnském chudobinci.
  2. Hvězda grotesek Do divadla zavítal Chaplin poprvé ve věku osmi let. Svět reflektorů a líčidel ho okouzlil natolik, že zatoužil po tom, stát se hercem. Po několika letech strávených na jevišti v Británii se v roce 1912 rozhodl odcestovat za „velkou louži“. Jeho talent musel být tak zřejmý, že neuběhl ani rok a už vystupoval v krátkých hollywoodských groteskách. Brzy nato se objevil ve své stěžejní roli tuláka Charlieho. Právě tato postava mu otevřela dveře do nefalšovaného světa filmu, ve kterém měl od té doby v oblasti umění naprosto volnou ruku.
  3. Poprvé manžel „Nejkrásnějším přírodním výtvorem je mladá dívka, která právě začíná rozkvétat," tvrdil herec, který se poprvé ženil, když mu bylo 29 let a jeho snoubence Mildred pouhých šestnáct. K sňatku ho podle všeho donutila lstí – tvrdila mu, že je v jiném stavu. Pravdu se Chaplin dozvěděl záhy po svatbě. Zklamání ale brzo vystřídala dobrá zpráva, protože Mildred stejně brzy otěhotněla. Děťátko se ale nenarodilo zcela zdravé a tři dny po narození zemřelo. Rok nato se manželství rozpadlo.
  4. Špatný manžel Čtyři roky po ukončení prvního manželství se Charlie oženil podruhé, a to s herečkou Litou Grey. Nikoho asi nepřekvapí, že i ji dělil od manžela velký věkový rozdíl. Zatímco jí bylo šestnáct, jemu v den svatby už 35 let. Podle jednoho Chaplinova životopisce byl ke sňatku s ní donucen jejími rodiči, kteří nechtěli dopustit, aby jejich těhotná dcera zůstala na ocet. Jak je vidět, historie se opakovala. Charlie si ani tentokrát nedal pozor a nechal se svou partnerkou zahnat do kouta. Po narození dvou synů Charlese Spencera a Sydney Earla se věčně hádající manželé rozhodli svazek ukončit. Před tím, než bylo jejich manželství v roce 1927 prohlášeno za rozvedené, vyplula na povrch spousta skandálních věcí. Kromě toho, že prý umělec Litu po svatbě přemlouval k potratu a sebevraždě skokem z jedoucího vlaku, nelibě nesl, když se mu nechtěla podvolit v otázkách sexu.
  5. Velký špindíra Příznivci jeho tvorby se dělili na dvě skupiny. Zatímto návštěvníci kin nedali na osobnost Charlie Chaplina dopustit, lidé z branže se s ním přes všechen respekt nesetkávali moc rádi. Důvod? Podle herečky Minty Durfee Charlie zapáchal. „Byl to velmi chytrý člověk, ale špinavý až hrůza,“ prozradila na Chaplina a záhy dodala, že u něj bylo zcela běžné, že v jednom obleku, košili a ponožkách vydržel bez převlekání i 14 dní! Nejhorší to prý bylo na začátku jeho kariéry, kdy se kvůli nízkému příjmu snažil ušetřit každý dolar. Že to není pomluva, ale smutná pravda, může potvrdit i herečka Maria Dressler, která s ním v roce 1914 natočila grotesku „Chaplin honí dolary“. Než došlo k poslední klapce, byla si na něj několikrát stěžovat režisérovi, protože nemohla přenést přes srdce, že na Chaplinově košili je po celou dobu natáčení kousek hnijícího banánu.
  6. Egoistický tyran Pokud si s někým z Hollywoodu opravdu nerozumněl, pak to byl Marlon Brando, se kterým ho svedlo dohromady natáčení komedie „Hraběnka z Hongkongu“ (1967). Neshody mezi nimi musely být tak markantní, že jim Brando ve svém životopise věnoval celou jednu kapitolu. „Vynadal lidem, kteří se opozdili, a bez milosti do nich ryl, aby pracovali rychleji,“ napsal Marlon, jenž se nebál Chaplina vypodobnit jako „hrozivě krutého egoistického tyrana a škudlila“ a „nejsadističtějšího člověka, se kterým se kdy setkal“. Když se Charlie o jeho kritice dozvěděl, na oplátku na něj prozradil, že spolupráce s ním byla absolutně nemožná.
  7. Psychopat a paranoik Jako snad každý smrtelník, i Charlie měl své strachy a fobie. Ty největší úzkostné stavy mu přiváděl pohled na předměty vyrobené z gumy. Kromě toho, že odmítal natáčet v ateliéru, kde se guma vyskytovala, vyhýval se i používání prezervativu (to vysvětluje mnoho nechtěných těhotenství, o která se za svého života zasadil). Odpor měl i k čepicím s bambulí. Pokud ji měl někdo na hlavě, Charlie s ním nedokázal promluvit ani slovo. Hrůzu mu nahánělo i teplé mléko. Od té doby, co ho na ulici poznávaly davy fanoušků, se Chaplin obával násilné smrti. Utkvělá představa, že by ho někdo mohl zabít, ho stále častěji utvrzovala v přesvědčení, že by neměl vycházet mezi lidi a zůstávat v bezpečí domova. Kvůli tomu si také nechal ujít slavnostní odhalení své hvězdy na hollywoodském Chodníku slávy.
  8. Plodný muž Oženil se celkem čtyřikrát a celkem měl jedenáct potomků. Se svou poslední ženou Oonou žil od roku 1943 až do své smrti 25. prosince 1977. Ačkoliv spolu zplodili osm dětí, neustále se setkávali s názorem, že by spolu jako manželé vůbec neměli žít. Vzhledem k tomu, že byla Oona o 36 let mladší než její slavný manžel, koukalo se na jejich vztah skrz prsty. Největším odpůrcem jejich manželství byl Oonin otec, spisovatel Eugen O'Neill. Ten, když se dozvěděl, že si jeho dcera plánuje sukničkáře Chaplina vzít, vyhrožoval, že ji vydědí. A jak řekl, tak udělal...
  9. Proutník a sukničkář Tři z jeho čtyř manželek byly v době sňatků mladší osmnácti let. Kromě toho měl Chaplin celkem prý kolem tisíce milenek! Jednou z nich byla i Češka Marie Müllerová z Mariánských Lázní.

Další perličky z Chaplinova bohatého života

⇒ Charlie měřil pouhých 165 cm.

⇒ Jeho milenkou byla i Clare Sheridan, neteř Winstona Churchilla.

⇒ Kvůli svým levicovým názorům a potížím s placením daní dostal po britské premiéře filmu „Světla ramp“ zákaz návratu do USA. 

⇒ Za svou kariéru natočil kolem devadesáti filmů. Mezi ty nejúspěšnější patří „Diktátor“, „Moderní doba“ a „Kid“.

⇒ V roce 1972 obdržel Oscara za celoživotní dílo.

⇒ Poslední roky života strávil v Corsier-sur-Vevey ve Švýcarsku, v panském sídle z 18. století s výhledem na Ženevské jezero.

⇒ Necelé tři měsíce po jeho smrti zmizela ze hřbitova ve švýcarském Vevey rakev s jeho ostatky. K činu se přihlásila skupinka lupičů, která za vrácení Chaplinova těla požadovala 400 tisíc liber. Místo výkupného se ale pachatelé brzy dočkali zatčení. Když je policie žádala o vydání ostatků, ocitli se v prekérní situaci. Celí vystresovaní z blížícího se soudu a vězení si nebyli schopni vzpomenout, kam rakev ukryli. Detektivům k jejímu nalezení dopomohl až hledač min...

⇒ Jeho hůl a buřinka byly v roce 1987 vydraženy v přepočtu za 3 330 000 Kč.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Jurij Gagarin (†34): Člověk, který otevřel cestu ke hvězdám

Jurij Gagarin (†34): Člověk, který otevřel cestu ke hvězdám

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 4. 2021 0:05

Důvody, proč do Vostoku 1 nastoupil zrovna Jurij Gagarin, byly nejen profesionální, ale možná i…

Woody Allen (85): Co na něm ty ženy vidí?

Woody Allen (85): Co na něm ty ženy vidí?

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 6. 4. 2021 0:05

I když slavný režisér krásy moc nepobral a oproti jiným mužům je menšího vzrůstu, svým charismatem…

Donald Trump (74): 30 faktů o prezidentovi, který často rychleji mluvil, než myslel

Donald Trump (74): 30 faktů o prezidentovi, který často rychleji mluvil, než myslel

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 1. 4. 2021 0:05

Je hlučný, ambiciózní, odvážný a nebojí se být kontroverzní. I přes všechny své velmi nekorektní…

Truda Grosslichtová (†83): Zapomenutá hvězda třicátých let

Truda Grosslichtová (†83): Zapomenutá hvězda třicátých let

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 3. 2021 0:05

Její jméno většině lidí nic neříká. Přitom krásná blondýnka Truda Grosslichtová patřila mezi…

5 „obyčejných“ lidí, kteří se náhodou stali hollywoodskými hvězdami

5 „obyčejných“ lidí, kteří se náhodou stali hollywoodskými hvězdami

Autor: Hana Lorencová, Datum: 29. 3. 2021 0:05

Johnny Depp, Danny Trejo, Charlize Theron, Mel Gibson nebo Marilyn Monroe. Měli různé sny a přání,…

Daniel Radcliffe (31): Harry Potter měl potíže s alkoholem

Daniel Radcliffe (31): Harry Potter měl potíže s alkoholem

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 25. 3. 2021 0:05

Před natáčením šestého pokračování série o čarodějnickém učni Harry Potter a Princ dvojí krve tehdy…

Erich von Däniken (85): Muž, který celý život vzpomíná na budoucnost

Erich von Däniken (85): Muž, který celý život vzpomíná na budoucnost

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 23. 3. 2021 0:05

Šarlatán a snílek, který překrucuje fakta a nerespektuje vědecké výzkumy, nebo obdivovaný…

Scarlett Johansson (36): Obletovaná jako včelí královna

Scarlett Johansson (36): Obletovaná jako včelí královna

Autor: Jana Vavřinová, Datum: 22. 3. 2021 0:05

Vzhledem k tomu, že Scarlett Johansson byla v minulosti několikrát označena za jednu z…

Tip šéfredaktorky

Zábavný kvíz: Letem velikonočním světem

2. 4. 2021 15:00 autor -jav-