Theodore Roosevelt se narodil 27. října 1858 v New Yorku. Byl druhý ze čtyř dětí v rodině bohatého obchodníka Theodora Roosevelta st. a Marthy „Mittie“, jeho krásné ženy s jižanským původem. Ta prý se později stala jednou z předloh postavy Scarlett O´Hara románu Margaret Mitchell Jih proti Severu.
Malý „Teddy“ byl v dětství často nemocný, trápily ho astmatické záchvaty, při kterých se dusil. Na astma tehdy nebyl žádný lék a ustaraní rodiče platili domácí učitele, aby měli synka pod kontrolou.
Ten projevil zájem o zoologii, která se stala jeho celoživotní vášní. Bavila ho historie, zeměpis, neměl problémy s francouzštinou či němčinou. Domácí vzdělávání ale dostatečně nepokrylo nutné znalosti matematiky, latiny a řečtiny. S těmito nedostatky se později potýkal na univerzitě.
Finanční zázemí umožnilo rodině cestovat do zahraničí a pobyty v Evropě nebo Egyptě formovaly Rooseveltův budoucí kosmopolitismus. Velký vliv na chlapce měl jeho otec.
„Můj otec byl ten nejlepší muž, jakého jsem kdy poznal,“ řekl později Roosevelt. „Spojoval sílu a odvahu s jemností, něhou a nesobeckostí. Nesnesl proto sobectví, zahálku, krutost nebo lež u svých dětí.“
Na podzim 1876 se mladý Roosevelt zapsal na Harvard, kde se věnoval především zoologii, konkrétně ornitologii. Ve druhém ročníku ho zasáhla rána osudu – milovaný otec zemřel. Smutek Teddy potlačil intenzivním studiem. Absolvoval v roce 1880 s vyznamenáním a poté se pustil do studia práv. Zároveň začal publikoval články a knihy o válce.
Zajímal se o politiku a po vzoru svého otce vstoupil do Republikánské strany. Už v roce 1882 poprvé zasedl v dolní komoře newyorského parlamentu.
Díky dědictví po otci ve výši 65 000 dolarů (dnes by jeho hodnota v přepočtu byla více než 1 750 000 dolarů) byl Roosevelt zajištěn a mohl přemýšlet o sňatku.
Alice Lee byla mimořádně krásná a okouzlující modrooká blondýnka. K tomu pocházela z „vhodné“ rodiny – otec George Cabot Lee byl bankéř. Mladého Roosevelta si získala hned při prvním setkání v domě jejích příbuzných (a sousedů Rooseveltových).
„Dokud budu žít, nikdy nezapomenu, jak sladce vypadala.“
Vzali se v říjnu 1880, ale manželské štěstí skončilo o necelé čtyři roky později. 12. února 1884 Alice porodila holčičku a dva dny poté zemřela na selhání ledvin. Pouhých jedenáct hodin před ní odešla i Teddyho matka Mittie – podlehla tyfu.
Zoufalý muž během jednoho dne přišel o dvě nejmilovanější ženy svého života. Dcerku Alici, která dostala jméno po mamince, svěřil do péče mladší sestře Anně a odjel do Dakoty, kde budoval ranč a lovil bizony.
Mladý intelektuál rozhodně nebyl dobrým farmářem, ale pobyt mezi rančery mu ukázal jinou tvář Ameriky. Pochopil nutnost ochrany přírody a později jako prezident podepsal zákon o zřízení přírodních rezervací.
Loďařský magnát Charles Carow přestěhoval svou rodinu z Connecticutu do New Yorku a usadil se v sousedství Rooseveltových. Jeho dcera Edith se od dětství přátelila se sourozenci Rooseveltovými – Annou, Teddym, Eliotem a Corinne. Později byla i hostem na svatbě Teddyho s Alicí.
Po návratu z Dakoty se mladí lidé náhodně potkali a Theodor se znovu zamiloval. To mu ale měly za zlé jeho sestry Anna a Corinne. Zdálo se jim to příliš brzy po smrti oblíbené švagrové.
Snoubenci se vzali v prosinci 1886 v Londýně bez účasti rodiny. Narodili se jim postupně čtyři synové a vychovávali společně i Alici. Ta zřejmě pod vlivem svých tet neměla s macechou ideální vztahy.
Theodore Roosevelt se teď naplno věnoval politice. Stal se náměstkem ministra námořnictví, byl newyorským guvernérem. Významně pomohl republikánům k prezidentskému vítězství a roku 1901 usedl do viceprezidentského křesla.
Po atentátu na prezidenta McKinleyho Theodor Roosevelt složil v září 1901 prezidentskou přísahu. Svůj post obhájil ve volbách roku 1905. Úřad opustil v roce 1909, ale politice se věnoval dál. Podporoval například zapojení USA do první světové války. V té mu pak bohužel padl nejmladší sny Quentin. Zemřel ve spánku 6. ledna 1919 ve svém domě na Long Islandu. Edith ho přežila skoro o tři desítky let.
⇒ Poté co na jednom lovu odmítl ze soucitu zastřelit osamělé medvídě, byla plyšová hračka pojmenována Teddy Bear.
⇒ Roosevelt prosadil zákon o „čistých“ potravinách, tedy bez konzervačních látek s chemikáliemi.
⇒ V září 1918 podpořil úsilí Tomáše Garigue Masaryka o vznik samostatného Československa.
⇒ Edith Roosevelt byla první ženou prezidenta, která vytvořila „instituci“ první dámy. Najala si k tomu osobní sekretářku. Organizovala společenské akce v Bílém domě a modernizovala Bílý dům.
⇒ Mladší bratr Theodora Elliot Roosevelt měl problémy s alkoholem, trpěl depresemi a v necelých pětatřiceti letech zemřel. Jeho dcera Eleanor byla Teddyho oblíbenou neteří. Roku 1905 ji vedl k oltáři, když si brala jiného Roosevelta – Franklina. Franklin Roosevelt byl vzdáleným příbuzným. Pokračoval v rodinné politické tradici a v roce 1932 se stal prezidentem USA.
Zdroje informací: Biography.com, Wikipedia
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…
Keltové věřili, že v noci 31. října se hranice mezi světem živých a světem lidí stírá, a proto…
Filmová herečka Greta Garbo vešla do historie jako majestátní žena mimořádné krásy. Tichá, uzavřená…
První vydání jeho nejslavnějšího románu Sto roků samoty bylo rozebráno za týden. Díky honoráři za…
Navenek byla největší hollywoodskou femme fatale, ale uvnitř se křehká herečka potýkala s démony,…
Muž, jehož jediným portrétem je posmrtná maska, vynalezl systém vyvýšených bodů, který umožňuje…
Zakladatel moderní české historie vůbec nebyl nudný patron. Od mládí to byl pohledný muž, který se…
Přivdala se do jedné z nejznámějších amerických rodin. Ethel Kennedyová, vdova po senátorovi…