Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
François Mitterrand (†79): Záletný prezident a jeho dvě ženy
Wikimedia Commons
O čem se mluví

François Mitterrand (†79): Záletný prezident a jeho dvě ženy

datum: 14. 6. 2019 0:03 autor: Markéta Vavřinová
Velká láska se nevyhýbá ani politikům a státníkům. Krabice od bot léta skrývaly 1218 dopisů, které bývalý francouzský prezident po tři desetiletí pravidelně psal své milence Anne Pingeot. Ta je zveřejnila až roku 2015, tedy devět let po jeho smrti.

Francouzi mu říkali „velký svůdník“. Inteligentní a vtipný, charismatický gentleman každým coulem. Není divu, že od mládí neměl o dívky a ženy nikdy nouzi. Jeho srdce si však stejným dílem rozdělily dvě osudové ženy. Zákonitá manželka Danielle (†87), se kterou měl dva syny, Jeana Christopha a Gilberta, a oficiální milenka Anne, s níž zplodil dceru Mazarine. Ta měla v rodném listě kolonku otec prázdnou… Mitterand se k ní úředně příhlásil až o deset let později.

Oficiální trojice

K tomu, že má ještě „druhou“ rodinu, se tehdejší francouzský prezident přiznal až roku 1994, v době, když byl těžce nemocný a měl před sebou už jen rok života. Tehdy sám pozval reportéry z časopisu Paris Match a poskytl jim rozhovor, kde se veřejně přiznal k milence a dceři!  

Jeho manželka Danilelle k tomu uvedla, že respektuje „svobodu svého manžela“ a „udržuje s ním vřelé vztahy“. Později vyšlo najevo, že milence dlouhé léta měla i ona – učitele tělocviku Jeana Balenciho.

„Byla jsem provdána za sukničkáře, takový už je život. Zůstala jsem ale s ním, protože on byl jiný. S ním nikdy nebyl život nudný,“ řekla Danielle.

Kdo je kdo

Hlavním aktérem tohoto trojúhelníku byl François Mitterrand, který se narodil 26. října 1916. Po studiích filozofie a práv chvíli pracoval jako novinář. S Danielle Gouze se seznámil během druhé světové války, kdy se oba účastnili protifašistického odboje. Sňatek uzavřeli roku 1944.

Danielle se narodila 24. října 1924. Už jako sedmnáctiletá se spolu s rodiči, kteří byli oba učitelé, zapojila do hnutí odporu proti německým okupantům. Po svatbě se naplno věnovala rodině a vytvářela zázemí pro svého manžela, který se vstoupil do politiky a stal se předsedou Francouzské socialistické strany. Byla silně levicově zaměřená, obdivovala Fidela Castra a podporovala Kurdy v boji za nezávislost na Turecku. Její názory se částo rozcházely s oficiální francouzskou zahraniční politikou, jejímž reprezentantem její manžel byl.

Danielle Mitterand (zdroj: Wikimedia Commons)

Budoucí historička umění a žena, která se navždy „připletla“ do manželství Mitterrandových – Anne Pingeot – pocházela z Clermond-Ferrant, kde se narodila 13. května 1943. Její otec, taky François, se s budoucím prezidentem přátelil!

Anne Pingeot (zdroj: Wikimedia Commons)

Paralelní život

Vztah tehdy šestačtyřicetilého politika a teprve devatenáctileté dívky začal v roce 1962, kdy se potkali v jednom hotelovém komplexu na břehu Atlantského oceánu. 

Po celou dobu jejich románku Mitterranda ani ve snu nenapadlo, že by se rozvedl. Anne navždy zůstala milenkou, s kterou se scházel pouze v tajnosti, přestože časem o ní věděla celá jeho rodina. Anne mezitím vystudovala a začala se živit jako kurátorka výstav a stala se uznávanou historičkou umění. S Mitterandem ji spojovaly stejné záliby – láska k literatuře a umění. Po jedenácti letech vztahu dala svému milenci jasné ultimátum: buď s ní bude mít dítě, nebo se s ním rozejde! Společná dcera Mazarine se narodila 18. prosince 1974.

„Byl to jediný opravdový dar, který mi za celých třicet let dal,“ nechala se později slyšet Anne.

Státní tajemství

Tajemství jejich vztahu během prezidentství Mitterranda (1981–1995) bylo chráněno jako jedno z hlavních státních tajemství. Anna a jejich dcera Mazarine žily pouze deset minut jízdy od Elysejského paláce.

Každý, kdo věděl o druhé prezidentově rodině a vzbudil sebemenší podezření z neloajálnosti nebo „nadměrné upovídavosti“, byl zařazen do seznamu osob, které byly sledovány a jejichž telefony byly v rozporu se všemi francouzskými zákony odposlouchávány. Pro zajištění tohoto úkolu bylo v Elysejském paláci dokonce vytvořeno speciální oddělení.

Mazarine Pingeot (zdroj: Wikimedia Commons)

Láska až za hrob

Bývalý prezident zemřel 17. května 1995. Oficiální vdova, Danielle Mitterrand, která svého záletného manžela přežila o šestnáct let, sama pozvala Annu na pohřeb a fotky obou „žen“ obletěly celý svět.

Liberální Francouzi velice oceňovali gesto Danielle pozvat svou celoživotní sokyni na pohřeb. Mnohé dojalo spatřit ženu, upřímně zlomenou smutkem, které se spolu s dcerou přišla rozloučit s milovaným mužem, ke kterému se oficiálně nesměly celá léta hlásit...  


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Historie v kostce

Historie v kostce

Autor: -mav-, Datum: 11. 8. 2020 15:00
Ztráta paměti víc hrozí mužům než ženám

Ztráta paměti víc hrozí mužům než ženám

Autor: -an-, Datum: 10. 8. 2020 15:00
Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Heinrich Schliemann (†68): Amatér a dobrodruh, který objevil Tróju

Autor: Hana Lorencová, Datum: 4. 8. 2020 0:05
Tip šéfredaktorky

5 potravin, které jsou pro naše tělo horší než cukr

27. 7. 2020 10:00 autor -an-