John Kennedy Jr. se narodil 25. listopadu 1960, šestnáct dnů poté, co jeho otec John Kennedy byl zvolen prezidentem. Během prvních tří let svého života žil s rodiči a s o tři roky starší sestrou Caroline v Bílém domě. V tisku se pravidelně objevovaly fotografie „první rodiny“, na nichž dominoval roztomilý chlapeček.
22. listopadu 1963 se život Johna a jeho blízkých radikálně změnil – jeho otec byl zavražděn v Dallasu. Celý svět pak obletěly záběry malého Johna, jak salutuje projíždějící rakvi s ostatky svého táty. To bylo 25. listopadu a chlapec by za jiných okolností ten den slavil své třetí narozeniny.
Po smrti otce žil John Kennedy Jr. se svou matkou Jacqueline v New Yorku na Manhattanu. Ta se v roce 1968 znovu provdala za řeckého lodního magnáta Aristotela Onassise, se kterým John ani jeho sestra Caroline neměli ideální vztahy. Jackie se po jeho smrti roku 1975 vrátila k práci nakladatelské redaktorky.
Po získání doktorátu práv John začal pracovat jako státní zástupce. Táhlo ho to ale také k žurnalistice. Roku 1995 založil měsíčník George, jehož se stal šéfredaktorem. Bývalí kolegové na něj vzpomínají jako na sympatického mladíka, který přijel první den do redakce na kolečkových bruslích a s úsměvem na tváři se všem představil: „Ahoj, já jsem John!“
Pohledný a stále se usmívající absolvent prestižních univerzit byl neustále pod „dozorem“ médií. Podle časopisu People byl John „nejmilejší a nejvíc sexy muž Ameriky“. Pod drobnohledem byly také jeho vztahy s celebritami. Mezi jeho oficiální přítelkyně patřily Daryl Hannah, Sarah Jessica Parker, krátké románky prožil s Madonnou nebo se Sharon Stone.
K oltáři šel v roce 1996 s Carolyn Bessete, nevlastní dcerou bohatého newyorského lékaře. S modelkou, která pracovala mj. pro Calvina Kleina, se poznal dva roky před tím. Oslnila ho svou krásou a neodolatelným úsměvem.
Jednu z nejživějších vzpomínek na dětství měl John-John na vrtulníky přistávající na trávníku před Bílým domem. Když mu táta pořídil hračku, letadlo, prý chlapci řekl: „Až vyrosteš, koupím ti opravdové.“ Svůj slib už nesplnil.
Johnova matka Jackie synovu vášeň pro letadla a létání rozhodně nesdílela. Až po její smrti (1994) si John splnil svůj sen – navštěvoval kurzy létání a získal licenci. V dubnu 1999, jen tři měsíce před osudnou havárií, si John pořídil vlastní letadlo, jednomotorový šestimístný Piper Saragota. Zkušenosti s pilotováním měl mladý Kennedy minimální. Jeho licence byla zatím omezena na „let za viditelnosti země“ (VFR – Visual Flight Rules), tedy ve vyhovujících meteorologických podmínkách a za světla.
John neprožíval zrovna nejšťastnější období svého života. Jako správný Kennedy zatoužil po politické kariéře, přestože dříve tuto možnost kategoricky odmítal. Měl v plánu kandidovat do Senátu za New York. S tím nesouhlasila jeho žena.
Manželství bylo v troskách i kvůli Carolynině žárlivosti a zřejmě i duševní poruše. Už teď těžko žila s novináři v patách. Nepomohly ani návštěvy u manželského psychologa. John chtěl oznámit jejich rozchod, ale nakonec se domluvili, že ho Carolyn ještě doprovodí na svatbu sestřenice Rory, která byla naplánována na 17. července v Hyannis Portu v Massachuchetts. Spolu s nimi se rozhodla část cesty letět i Carolynina sestra Lauren.
Zdálo se, že 16. července 1999 se proti Johnovi všechno spiklo. Protože měl zlomenou nohu, uvažoval o tom, že najme pilota. Jeho letecký instruktor však měl dovolenou, proto se rozhodl pilotovat sám. Lauren se zdržela v práci a cestou na letiště se dostali do dopravní zácpy. Krátce poté, co vzlétli, se začalo stmívat. Ve 21.40 letadlo neočekávaně sestoupilo z výšky 540 metrů na 21 metrů a u pobřeží Massachuchetts se ztratilo z radarů.
Více než dvacet letadel a helikoptér pobřežní stráže se zúčastnily pátrací a záchranné operace. Později bylo nalezeno kolo Saratogy, části pilotova sedadla, taška s oblečením Lauren a Johnův sportovní batoh. Potvrdila se ta nejhorší varianta, John Kennedy byl mrtvý. Na tiskové konferenci v Bostonu, která byla svolána na 17. července, admirál Richard Larrabe vyjádřil soustrast rodinám pohřešovaných.
John Kennedy Jr. byl dalším z početné řady tragicky zemřelých příbuzných. První obětí Kennedyovského prokletí byl jeho strýc Joseph, otcův nejstarší bratr, s nímž explodovalo letadlo v době druhé světové války. Při letecké havárii na jihu Francie zemřela v roce 1948 i otcova sestra Kathleen.
Kulky v Dallasu ukončily pak život Johnova otce, prezidenta Johna Fitzeralda Kennedyho. O pět let později, v roce 1968, byl zavražděn jeho bratr, senátor Robert Kennedy. Předčasná smrt čekala i na dvě z Robertových sedmi dětí. David se předávkoval drogami v roce 1984, Michael se roku 1998 smrtelně zranil při lyžování.
Krátce po letecké katastrofě se šířila zpráva, že klan Kennedyů se rozhodl už nikdy nedat žádnému chlapci v rodině jméno John. Dva tragicky mrtví nositelé tohoto jména stačili.
Zdroje informací: biography.com a abcnews.go.com
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Říká se, že Shakespearovy knihy jsou nejcitovanějšími literárními díly hned po bibli. Aby ne, když…
Nikdo nezměnil geografii tohoto světa tolik jako mořeplavec James Cook. V druhé polovině 18.…
Osud této ženy je tak úžasný, že jeho převedení na filmové plátno by působilo nepravděpodobně. Po…
Na přání otce se vyučil rukavičkářem. Krátce poté, co Karel Hašler získal výuční list, utekl z…
Byla mírně řečeno zvláštní. Raději byla ve společnosti zvířat než lidí. Od dětství trpěla těžkými…
Její osud je smutný. Zůstala ve stínu slavného manžela, přestože se významně podílela na jeho…
Řeckému básníkovi Homérovi se připisuje zásluha, že napsal první epické příběhy „Ilias“ a „Odyssea“…
Zakladatelka společnosti, která nese její jméno, byla vizionářkou a vzorem. Estée Lauder ve všech…